Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Krew Z Odbytu

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Krew Z Odbytu
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Czym jest krwawienie z odbytu?

Obecność krwi w stolcu może wskazywać na krwawienie z odbytu. Ważne jest odróżnienie świeżej krwi na papierze toaletowym lub w kale od skrzepów krwi. Czasem krew w kale może być utajona. Krwawienie z odbytu może być ostry lub przewlekły. Objawy mogą być różne, dlatego istotna jest diagnoza. Diagnostyka krwawień może być prowadzona zarówno w szpitalu, jak i ambulatoryjnie.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Czy krwawienie z odbytu to groźny objaw?

Krwawienie z odbytu nigdy nie powinno być bagatelizowane, ponieważ może być objawem różnych schorzeń, takich jak hemoroidy lub rak jelita grubego. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu szybkiego wykrycia przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia. Niezdiagnozowane krwawienie z odbytu może opóźnić terapię i zmniejszyć szanse na pełne wyleczenie.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się krwi z odbytu?

Jeśli wystąpi krwawienie z odbytu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zazwyczaj zaleci przeprowadzenie badania jelita grubego. Prostym, ale ważnym badaniem jest bezpośrednia ocena odbytu, zwana badaniem per rectum. Podczas tego badania lekarz może zidentyfikować guzki krwawnicze zewnętrzne. Warto pamiętać, że krwawienie może mieć kilka różnych przyczyn, na przykład guzki krwawnicze i rak jelita grubego.

Po badaniu lekarz może zdecydować o skierowaniu pacjenta na kolejne testy, takie jak anoskopia, kolonoskopia (lub endoskopia kapsułkowa) oraz badania obrazowe, w tym tomografię komputerową.

Jeśli istnieje podejrzenie obecności krwi w kale, lekarz może zalecić badanie krwi utajonej. Pozytywny wynik testu wskazuje na ukryte krwawienie z przewodu pokarmowego, jednak nadal nie zastępuje on badań endoskopowych.

Dodatkowo, lekarz może zlecić pacjentowi badanie morfologii krwi oraz stężenie żelaza, ponieważ masywne lub przewlekłe krwawienia mogą prowadzić do rozwoju niedokrwistości.

Przyczyny krwawienia z odbytu i częstość występowania

Zmiany wywołujące krwawienie z odbytu zazwyczaj mają swoje źródło w jelicie grubym. Do powszechnych przyczyn należą m.in. hemoroidy, stosowanie leków przeciwzapalnych, infekcyjne zapalenia jelit, polipy jelita grubego, nowotwory oraz inne schorzenia związane z wiekiem. Natomiast do rzadkich przyczyn należy m.in. endometrioza, radioterapia z powodu raka stercza oraz zaburzenia krzepnięcia.

Jak leczyć krwawienie z odbytu?

Chorobę odbytu leczy się za pomocą leków stosowanych miejscowo. W przypadku zaawansowanych zmian może być konieczne leczenie operacyjne. Krwawienie z uchyłków zazwyczaj jest okresowe i nie wymaga interwencji, chociaż czasami może być konieczna operacja. Choroby zapalne wymagają specyficznego leczenia farmakologicznego. Polipy, najczęściej gruczolaki, mogą być leczone endoskopowo, podobnie jak zmiany naczyniowe. W przypadku raka jelita grubego konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Warto zauważyć, że leki takie jak kwas acetylosalicylowy czy antywitaminy K, mogą wpływać na intensywność krwawienia i konieczne może być dostosowanie leczenia. Niekiedy krwawienie z łagodnych chorób jelita grubego prowadzi do niedokrwistości, która wymaga transfuzji krwi lub suplementacji żelazem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł