- Co to jest łupież rumieniowy i jaka jest jego przyczyna?
- Jak często występuje łupież rumieniowy?
- Jak się objawia łupież rumieniowy?
- Co robić w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na łupież rumieniowy?
- W jaki sposób lekarz stawia diagnozę łupieżu rumieniowego?
- Jakie są metody leczenia łupieżu rumieniowego?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łupieżu rumieniowego?
- Co należy robić po zakończeniu leczenia łupieżu rumieniowego?
- Co robić, aby uniknąć zachorowania na łupież rumieniowy?
Co to jest łupież rumieniowy i jaka jest jego przyczyna?
Choroba skóry znana jako łupież rumieniowy jest powszechnym problemem, której objawem są rumieniowe zmiany w fałdach skóry (np. pachwiny, pachy, przestrzenie międzypalcowe stóp). Jest spowodowana przez bakterie (maczugowce ), które naturalnie występują na skórze człowieka, ale w określonych warunkach (np. nadmierne pocenie się, cukrzyca, otyłość) mogą się namnażać, penetrować warstwę naskórka i powodować zmiany skórne. Choroba ta jest przewlekła i często nawraca przy istnieniu sprzyjających warunków.
Jak często występuje łupież rumieniowy?
Choroba skóry zwana łupieżem rumieniowym jest powszechna i dotyka około 20% populacji, głównie starszych mężczyzn. Istnieje małe ryzyko przeniesienia tego schorzenia na inne osoby, ponieważ jest ono mało zakaźne.
Jak się objawia łupież rumieniowy?
Typowy objaw łupieżu rumieniowego to plama o czerwonobrązowym kolorze, mogąca być dodatkowo złuszczająca się na powierzchni skóry. Brak skarg ze strony pacjenta, w tym brak świądu, odróżnia tę jednostkę chorobową od infekcji grzybiczych skóry.
Zmiany skórne najczęściej występują w okolicach pachwinowych i mogą rozprzestrzeniać się na górną część wewnętrznych powierzchni ud. Rzadziej łupież rumieniowy pojawia się w okolicach dołów pachowych lub przestrzeni międzypalcowych stóp.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na łupież rumieniowy?
Jeśli pojawią się zmiany skórne w miejscach charakterystycznych dla łupieżu rumieniowego, należy skonsultować się z dermatologiem.
W jaki sposób lekarz stawia diagnozę łupieżu rumieniowego?
Diagnoza łupieżu rumieniowego jest możliwa poprzez przeprowadzenie badania dermatologicznego i zidentyfikowanie rumieniowych zmian w okolicach fałdów skóry, które nie powodują świądu. Aby dokładnie zdiagnozować i odróżnić zmiany skórne spowodowane zakażeniem grzybiczym, konieczne jest skorzystanie z badania w lampie Wooda. Charakterystyczna dla łupieżu rumieniowego jest malinowa (pomarańczowoczerwona) fluorescencja w lampie Wooda. Tego rodzaju badanie przeprowadza dermatolog.
Jakie są metody leczenia łupieżu rumieniowego?
W zwalczaniu łupieżu rumieniowego stosuje się leczenie antybiotykiem erytromycyną, zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Terapię miejscową można uzupełnić lekami przeciwgrzybiczymi. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia, zaleca się także profilaktyczne stosowanie tych leków, na przykład raz w tygodniu. Skuteczne może być również korzystanie z mydeł odkażających i przeciwbakteryjnych.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łupieżu rumieniowego?
Można wyleczyć łupież rumieniowy, ale jest to choroba przewlekła i jeśli nie zostaną usunięte czynniki sprzyjające infekcji, takie jak nadmierna potliwość, cukrzyca czy otyłość, zmiany skórne będą nawracać.
Co należy robić po zakończeniu leczenia łupieżu rumieniowego?
Łupież rumieniowy może występować jednocześnie z cukrzycą, nadwagą lub nadmierną potliwością. Osoby chore na cukrzycę muszą być leczone odpowiednio, a u osób bez cukrzycy należy regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. Zachowanie prawidłowej wagi zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian skórnych i infekcji skóry. Nadwaga często wiąże się z nadmierną potliwością, a nadmierne pocenie sprzyja zakażeniom skóry, w tym łupieżowi rumieniowemu. Zaleca się stosowanie środków zapobiegających nadmiernemu poceniu i noszenie przewiewnej odzieży.
Co robić, aby uniknąć zachorowania na łupież rumieniowy?
Ważne jest zapobieganie chorobom poprzez utrzymanie higieny osobistej, noszenie luźnej odzieży oraz regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi i kontrolowanie masy ciała.