Co to jest MCV?
MCV oznacza średnią objętość krwinki czerwonej. Skrócony zapis pochodzi z języka angielskiego – mean corpuscular volume (MCV).
MCV – wskazania do badania
Analiza MCV jest częścią morfologii krwi. Wykonywana jest w przypadku podejrzenia różnych nieprawidłowości dotyczących procesu tworzenia się krwinek, głównie niedokrwistości. Istnieje wiele różnych rodzajów niedokrwistości, a wyniki tego wskaźnika mogą pomóc w diagnozie.
MCV – przygotowanie do badania
Przed przeprowadzeniem badania MCV nie ma potrzeby specjalnego przygotowania, jednak zazwyczaj wykonuje się je jednocześnie z innymi testami (w ramach morfologii krwi) i zaleca się być na czczo.
MCV – normy
Norma wielkości średniej krwinek czerwonych wynosi od 82 do 92 femtolitrów.
Zmniejszone stężenie MCV
Zredukowane stężenie MCV jest najczęściej związane z niedoborem żelaza (nazywanej również mikrocytarną niedokrwistością, gdyż krwinki są małe). Obniżenie stężenia MCV może występować przed obniżeniem stężenia hemoglobiny, co może być pierwszym objawem niedokrwistości w wynikach badań laboratoryjnych.
Zmniejszenie stężenia MCV może również być obecne w niedokrwistości związanej z chorobami przewlekłymi lub talasemią.
Zwiększone stężenie MCV
Najczęstszą przyczyną jest niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego, co powoduje niedokrwistość makrocytarną, polegającą na powiększeniu krwinek.
Może to być spowodowane niedoborem tych witamin w diecie (np. w przypadku osób stosujących wegańską dietę), chorobami żołądka (takimi jak niedokrwistość złośliwa Addisona i Biermera), chorobami jelita cienkiego (takimi jak nowotwory, choroba Leśniowskiego i Crohna) i wątroby, niedoczynnością tarczycy oraz rzadkimi zespołami mielodysplastycznymi.