Co to jest miastenia i jakie są jej przyczyny?
Miastenia to schorzenie, które powoduje zakłócenia w przekazywaniu sygnałów z zakończeń nerwowych do mięśni, powodując nadmierną słabość mięśni. Jest to choroba autoimmunologiczna, związana z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, który produkuje przeciwciała atakujące własne komórki. Przyczyny powstania przeciwciał skierowanych przeciwko receptorom acetylocholinowym nie są do końca poznane. Grasica, która jest ważna w produkcji tych przeciwciał, zwykle zanika u dorosłych, ale u około 60% chorych na miastenię może pozostawać aktywna (nazywamy to przetrwałą grasica), a u 15% występuje nowotwór grasicy zwany grasiczakiem.
Jak często występuje miastenia?
Jak się objawia miastenia?
Co robić w przypadku wystąpienia miastenii?
Jeśli zauważysz u siebie wymienione objawy, warto umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje cię do neurologa. Wskazane jest zrobić to w ciągu kilku tygodni od pojawienia się objawów. Pierwsze symptomy miastenii rzadko są na tyle poważne, by zagrażać życiu pacjenta. Jednak w przypadku problemów z oddychaniem lub intensywnych trudności z połykaniem, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?
Jakie są metody leczenia miastenii?
Do leczenia miastenii stosuje się inhibitory acetylocholinoesterazy, takie jak pirydostygmina i ambenonium. Podawane są doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. U połowy chorych prowadzą one do opanowania objawów choroby, a pozostałym trzeba dodatkowo podać leki immunosupresyjne. Należą do nich glikokortykosteroidy, azatiopryna, cyklofosfamid i metotreksat. Decyzję o farmakoterapii podejmuje się indywidualnie u każdego pacjenta, ponieważ leki te mogą powodować działania niepożądane.
U pacjentów z przetrwałą grasicą i nieskutecznym leczeniem farmakologicznym, wykonuje się tymektomię. Przy przełomie miastenicznym konieczne jest leczenie szpitalne, z wykorzystaniem plazmaferezy i immunoglobulin. Niebezpiecznym powikłaniem miastenii jest przełom cholinergiczny, wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej.
W leczeniu miastenii istotne jest także leczenie chorób autoimmunologicznych oraz zakażeń, które mogą nasilać objawy. Chorzy powinni informować lekarzy o swojej chorobie przy planowanych zabiegach operacyjnych, ze względu na przeciwwskazania lecznicze.
Czy jest możliwe całkowite wyleczenie miastenii?
Choroba miastenia jest trwałą dolegliwością towarzyszącą pacjentowi przez całe życie. Jednak objawy można skutecznie złagodzić. Charakter choroby jest zmienny - czasami występują okresy znaczącej poprawy lub nawet całkowitego ustąpienia objawów, podczas których pacjenci mogą prowadzić normalne życie, a czasami występują okresy zaostrzeń, czyli nawrotu objawów. Nawroty choroby najczęściej wynikają z infekcji, zmian hormonalnych lub stresu.