Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nadwrażliwość Zębów

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Nadwrażliwość Zębów
29.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Nadwrażliwość zębów polega na nadmiernej reakcji zęba na różnego rodzaju bodźce, takie jak zimno, ciepło czy inne czynniki. Może ona spowodować ostry ból, który jest efektem odsłoniętej zębiny. Erozja szkliwa jest jednym z kluczowych czynników wpływających na nadwrażliwość zębów, a obecność kwasów w jamie ustnej może przyczynić się do tego procesu. Dodatkowo, nieprawidłowa technika szczotkowania zębów lub stosowanie zbyt twardej szczoteczki również może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny. U niektórych pacjentów dodatkowe czynniki, takie jak wydatne kły lub cienkie dziąsło, mogą również zwiększać ryzyko urazu mechanicznego. Abfrakcja to kolejny sposób utraty szkliwa, związanego z nieprawidłowymi kontaktami zębów. Obie te sytuacje mogą prowadzić do powstawania ubytków niepróchnicowego pochodzenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Nadwrażliwość zębów jest dość często występującym problemem, szacuje się, że dotyka on nawet do 57% populacji. Najczęściej jednak mówi się, że dotyka on około 10-20% osób. Różnice w szacunkach wynikają prawdopodobnie z różnych metod oceny nadwrażliwości, a także z indywidualnych doświadczeń pacjentów. Choroba ta może występować w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się między 30. a 39. rokiem życia. Przeważająca większość pacjentów z nadwrażliwością mieści się w przedziale wiekowym od 20. do 50. roku życia.

Zazwyczaj objawia się ona w kłach i pierwszych zębach przedtrzonowych, następnie w siekaczach, drugich zębach przedtrzonowych i na końcu w zębach trzonowych. Bardzo często można ją zaobserwować w okolicach szyjki zęba, czyli na stronie przedsionkowej dziąsła.

Nadwrażliwość zębów może być związana ze starciem szkliwa, które jest częstsze u mężczyzn. Wywoływać ją mogą także pewne procedury stomatologiczne, zwłaszcza zabiegi periodontologiczne. Wiele stomatologów zauważyło, że po takich zabiegach dolegliwości są zazwyczaj łagodne i ustępują w ciągu 4 tygodni po zakończeniu leczenia.

Jak się objawia?

Ból spowodowany napojami i pokarmami o różnej temperaturze lub smaku, a także dotykiem, może prowadzić do nadwrażliwości. Reakcje na tę dolegliwość mogą być różne, a w niektórych przypadkach może to ograniczać codzienne czynności, jak jedzenie czy mycie zębów. Nadwrażliwość zębów może znacząco wpływać na jakość życia pacjentów.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Pierwszym sposobem łagodzenia nadwrażliwości, który zaleci stomatolog, jest używanie specjalnej pasty zmniejszającej nadwrażliwość. Może to być pasta zamykająca kanaliki zębinowe lub preparat zmniejszający wrażliwość nerwów. Istnieją również pasty z dużą ilością fluoru, wapnia, kazeiną mleka (CPP-ACPF) oraz zawierające sole żelaza, glinu, cynku, strontu i potasu, aldehyd glutarowy oraz preparaty złożone. Kolejnym krokiem będzie stosowanie płukanki łagodzącej nadwrażliwość, zwłaszcza u pacjentów, którzy intensywnie szczotkują zęby (płukanie zamiast szczotkowania). Wskazane jest również dostosowanie diety poprzez eliminację kwaśnych potraw i napojów (np. cola, soki owocowe). W przypadku skuteczności tych metod, poprawę można zauważyć po około miesiącu.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, konieczna będzie wizyta u dentysty.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Rozpoznanie nadwrażliwości zębów można potwierdzić dopiero po wykluczeniu innych chorób zębów, które mogą powodować podobne objawy, takie jak próchnica, zapalenie miazgi, nieszczelność wypełnienia lub protezy, pęknięcie zęba, choroby stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie dziąseł lub nadwrażliwość po zabiegu.

Podczas diagnozowania nadwrażliwości zębów lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, skupiając się na subiektywnych odczuciach pacjenta. Pyta o występowanie wrażliwości zębów, dyskomfort oraz bodźce wywołujące ból. Wykorzystuje także preparaty umożliwiające obniżenie temperatury zęba i badanie mechaniczne. W przypadku utrzymującego się bólu pulsującego lub nieustępującego, konieczne może być dalsze badanie radiologiczne.

Jakie są sposoby leczenia?

Zawsze warto zacząć od nauki właściwej techniki szczotkowania zębów.

W przypadku nadwrażliwości związanej ze szczotkowaniem z nadmierną gorliwością lub używaniem zbyt twardej szczoteczki, zaleca się zmianę częstotliwości szczotkowania na płukankę do jamy ustnej (dwa razy dziennie szczotkowanie, a oprócz tego płukanka łagodząca nadwrażliwość). Dzięki temu można zminimalizować ryzyko pogorszenia nadwrażliwości i usunąć bakterie z jamy ustnej, które mogą powodować zapalenie dziąseł, nasilając chorobę.

Podczas wizyty stomatolog zastosuje specjalne preparaty do profesjonalnego łagodzenia nadwrażliwości, zmniejszając reakcje nerwów i/lub zamykając otwarte kanaliki zębinowe.

W przypadkach bardziej zaawansowanych zaleca się wypełnienie ubytku szkliwa materiałem kompozytowym lub nawet dewitalizację zęba, jeśli ból jest intensywny i inne metody nie przynoszą poprawy.

Jeśli nadwrażliwość wynika z czynników ogólnoustrojowych lub środowiskowych, pacjent zostanie skierowany przez stomatologa na badania do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

W przypadkach, gdy zębom trzeba poddać leczeniu kanałowemu, istnieje możliwość stosowania preparatów do użytku domowego w celu opanowania nadwrażliwości. Natomiast w bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się odbudowę zęba za pomocą materiału kompozytowego, co zazwyczaj przynosi poprawę w 99,9% sytuacji.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Podstawową kwestią jest przestrzeganie zaleceń lekarza dentysty. Kluczowe jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, korzystanie z odpowiedniej techniki szczotkowania zębów oraz unikanie kwaśnych napojów i potraw.

Jeśli leczenie polegało na stosowaniu środka łagodzącego nadwrażliwość, może się okazać, że konieczne będzie powtórzenie tego leczenia. W przypadku wypełnienia ubytku będzie prawdopodobnie potrzeba wymiany wypełnienia na nowe z powodu postępu choroby oraz wystąpienia próchnicy wtórnej (czyli wokół starego wypełnienia).

W przypadku leczenia nadwrażliwości zębów nie ma konieczności odwiedzania dentysty poza regularnymi wizytami co pół roku. Na każdej z tych wizyt warto powiedzieć lekarzowi, jak zachowują się wcześniej nadwrażliwe zęby, czy ból nadal występuje, czy może całkowicie ustąpił po leczeniu.

Potrzeba wcześniejszej wizyty może pojawić się tylko w przypadku pogorszenia się objawów. W takim przypadku dentysta może ponownie zastosować środek zmniejszający nadwrażliwość lub wymienić wypełnienie na nowe.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Zachowanie właściwej higieny jamy ustnej jest kluczowe, jak już wcześniej wspomniałam.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł