Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nużeniec Na Twarzy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Nużeniec Na Twarzy
13.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest nużeniec?

Nużeńcowiec, jako pasożyt z rodziny roztoczy, występuje powszechnie u ludzi. Badania wykazują, że nużeńcowiec jest naturalnym składnikiem mikrobiomu skóry, spotykanym u większości zdrowych dorosłych. Istnieją dwa podstawowe gatunki nużeńca zasiedlające ludzką skórę: Demodex folliculorum oraz Demodex brevis.Nużeńcowiec jest niewidoczny dla oka ludzkiego i osiąga wielkość poniżej 0,5 mm. Zazwyczaj znajduje się w obszarach skóry o zwiększonej produkcji łoju, głównie wokół gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej spotyka się go na twarzy (zwłaszcza D. folliculorum) oraz na szyi i klatce piersiowej (D. brevis). Obecność do pięciu nużeńców w jednym mieszku łojowym zazwyczaj nie wywołuje żadnych objawów.Nużeńcowiec przenoszony jest głównie poprzez bezpośredni kontakt między ludźmi.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie choroby powoduje nużeniec?

U większości osób nużeńce nie wywołują żadnych symptomów. Przyczyny pojawienia się objawów u niewielkiej liczby osób związanych z obecnością tych pasożytów nie są w pełni zrozumiałe. Prawdopodobnie decyduje o tym zwiększona ilość nużeńców na skórze (>5 osobników w jednym gruczołku łojowym) oraz indywidualne cechy reakcji układu odpornościowego danej jednostki.

Nużeniec – objawy

Spotykane zmiany skórne wynikające z infekcji nużeńca obejmują zaostrzenie trądziku o charakterze różowatym, nieswoiste zapalenie skóry twarzy oraz przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Nużyca różni się od typowego trądziku różowatego poprzez suchą skórę, złuszczanie wokół mieszków włosowych i bardziej powierzchowne zmiany skórne.

Nużeniec – przewlekłe zapalenie brzegów powiek

Pacjenci cierpiący na zapalenie brzegów powiek spowodowane nużeńcem zazwyczaj doświadczają przewlekłych i nawracających objawów, które mogą ewoluować w czasie i dotyczyć obu oczu. Choroba częściej występuje u dorosłych niż u dzieci, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Objawami mogą być między innymi:

  • zaczerwienione, obrzęknięte lub swędzące powieki
  • uczucie szczypania lub pieczenia
  • czerwone oczy
  • nadmierne łzawienie (które paradoksalnie może wskazywać na suchego oka)
  • sklejanie rzęs po przebudzeniu
  • łuszcząca się skóra powiek
  • łupieżowate łuski na rzęsach.

W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się również:

  • wrażliwość na światło
  • rozmyte widzenie o przejściowym charakterze, które zwykle poprawia się po mrugnięciu.

Zespół suchego oka jest powszechnym powikłaniem zapalenia brzegów powiek, występującym u 25-40% pacjentów.

Przy zapaleniu brzegów powiek mogą występować także zauważalne objawy przewlekłego stanu zapalnego skóry (np. zaczerwienienie twarzy lub rumień, sugerujący trądzik różowaty; swędząca i łuszcząca się skóra na skórze głowy, uchu zewnętrznym, środkowej części twarzy lub tułowiu, wskazująca na łojotokowe zapalenie skóry).

Nużeniec – diagnostyka

Lekarz zobaczy zmiany skórne, a potem zleci dodatkowe badania. Diagnozę stawia się na podstawie uwidocznienia nużeńca w badaniu mikroskopowym oraz wykluczenia innych chorób, które mogą wywoływać podobne objawy. Materiał do analizy pobiera się np. poprzez metodę cyjanoakrylową (nakłada się kroplę szybko schnącego kleju na skórę i nakłada szkiełko podstawowe, które potem odrywa się po wyschnięciu) lub za pomocą ekstraktora zaskórników, taśmy klejącej, zeskrobin bądź biopsji. Ponieważ nużeńce są powszechne i rzadko objawowe, sam fakt wykrycia nużeńców nie wystarcza do postawienia diagnozy, konieczne jest także stwierdzenie ich zwiększonej gęstości.

Nużyca – leczenie

Potrzeba leczenia nużycy budzi spory. Należy unikać leczenia bezobjawowych przypadków. Można usunąć pasożyta mechanicznie, zwłaszcza z rzęs.

W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami przewlekłego zapalenia brzegów powiek, postępowanie polega na stosowaniu ciepłych okładów, masażu powiek, płukania powiek i stosowania preparatów sztucznych łez. Istnieją specjalne płyny i chusteczki do codziennej higieny powiek w przypadku zakażenia nużeńcem. Należy pamiętać, że zapalenie brzegów powiek jest stanem przewlekłym, który wymaga długotrwałego leczenia. Należy pamiętać, że stosowanie preparatów nieprzeznaczonych do higieny powiek na okolice oczu może być szkodliwe. Przy wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych należy koniecznie zadbać o higienę (umyć ręce wodą z mydłem, nie używać wielokrotnie jednorazowych chusteczek do higieny powiek itp.).

Przy zakażeniach skóry stosuje się leki zewnętrznie:

  1. krotamiton
  2. permetryna (można stosować na powieki)
  3. maść siarkowa 5–10%
  4. u pacjentów z objawami typu trądziku różowatego lub zapalenia okołoustnego lekarz może zalecić 1–2% metronidazol w kremie.

Wszystkie te leki wykazują działanie drażniące, zwłaszcza jeśli są stosowane na twarz. Dlatego zawsze należy rozważyć potencjalne korzyści z podjęcia terapii. W razie podrażnienia należy przerwać leczenie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów podczas leczenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Niektórzy sugerują stosowanie iwermektyny.

Nużyca - zapobieganie

  • Codzienne mycie twarzy.
  • Unikanie stosowania tłustych maści i olejów na twarz.
  • Regularne przeprowadzanie zabiegów złuszczających skórę twarzy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł