Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Objawy Cieśni Nadgarstka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Objawy Cieśni Nadgarstka
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?

Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Jest to rodzaj neuropatii uciskowej, gdzie przyczyną niekorzystnych zmian w nerwie jest ucisk mechaniczny.

Zespół cieśni nadgarstka często towarzyszy różnym chorobom i stanom, takim jak choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby zakaźne, choroby zawodowe i urazy, oraz inne choroby i stany.

Nawyki powodujące zespół cieśni nadgarstka to głównie powtarzające się jednolite ruchy palców i nadgarstka, np. przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, obsłudze myszki komputerowej, jeździe na rowerze, graniu na instrumentach muzycznych, i innych. Często zawody wymagające tych powtórnych ruchów sprzyjają temu zespołowi, stąd występuje on częściej u sekretarek, muzyków, rzeźników. Dodatkowo, ucisk na nerw może być spowodowany urazem lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka, np. w okresie ciąży.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest dość powszechnym schorzeniem, występującym u około 50 na 1000 osób. Choć może on wystąpić u osób w każdym wieku, najczęściej diagnozowany jest u osób po 50. roku życia. Szacuje się, że dotyczy on 3-6% społeczeństwa i może objawiać się zmianami chorobowymi w jednej lub obu rękach, zazwyczaj dominującej (prawej u osób praworęcznych, lewej u leworęcznych). Kobiety są bardziej narażone na to schorzenie niż mężczyźni.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Objawem zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicach kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, takie jak mrowienie, drętwienie i dyskomfort. Może również pojawić się osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem. Choroba nie obejmuje jednak palca małego.Pacjenci często mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów chorą ręką, czując jej osłabienie. Czasem rzeczy im wypadają z rąk, nie są w stanie zacisnąć dłoni w pięść. Problemy pojawiają się także podczas pracy na komputerze, pisania i wykonywania prac domowych. Objawy nasilają się zwłaszcza w nocy, gdy ręka jest uniesiona do góry. Mrowienie i drętwienie często powodują przebudzenie pacjenta w nocy, ale strzepywanie dłoni przynosi ulgę. Wykonywanie czynności, które wymagają powtarzających się ruchów zginania nadgarstka lub unoszenia ręki, prowadzi do zaostrzenia objawów.Na początku objawy mogą pojawiać się sporadycznie, ale z czasem stają się coraz częstsze, a u niektórych osób mogą być obecne przez cały czas. Istnieją również pewne metody przynoszące chwilową ulgę, takie jak strzepywanie nadgarstka, potrząsanie nim lub polewanie rąk ciepłą wodą.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

Jeśli zauważysz u siebie symptomy cieśni nadgarstka, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Czasami po intensywnym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami mogą pojawić się przejściowe objawy zespołu cieśni nadgarstka - zazwyczaj nie wymagają one diagnozy ani leczenia.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Lekarz zadaje pytania dotyczące okoliczności, charakteru dolegliwości, czasu trwania i nasilenia. Ważne jest informowanie lekarza o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i ewentualnych urazach. Podczas badania lekarz zwraca uwagę na zanik mięśni w dłoniach i wykonuje testy związane z nerwami i zginaniem nadgarstka. Zazwyczaj objawy, przebieg choroby oraz wyniki badań pozwalają na ustalenie diagnozy. Dodatkowo, pomocne mogą być badania dodatkowe, takie jak przewodnictwo nerwowe, elektromiografia, czasami USG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Metoda terapeutyczna jest dostosowana do czasu trwania i zaawansowania choroby. U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami zaleca się terapię konserwatywną, która prowadzi do poprawy w ciągu 2–6 tygodni, a najlepsze rezultaty obserwuje się po około 3 miesiącach. Terapia konserwatywna obejmuje stosowanie ortezy na nadgarstek, wstrzyknięcia kortykosteroidów (czasami także doustnie), fizjoterapię, ultradźwięki terapeutyczne i praktykę jogi.

W przypadku braku poprawy przeprowadza się leczenie operacyjne, mające na celu usunięcie przyczyny objawów, czyli ucisku na nerw pośrodkowy. Tego rodzaju terapia przynosi długotrwałe i efektywne wyniki w 70–90% przypadków.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

W niektórych przypadkach zespół cieśni może powracać u pacjentów, zwłaszcza jeśli jest związany z chorobą przewlekłą.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Po przeprowadzeniu operacji najczęściej konieczna jest rehabilitacja, która umożliwia powrót do pełni sprawności. Czasem konieczna jest również zmiana zawodu i unikanie prac obciążających nadgarstek.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka często wynika z nieprawidłowej budowy nadgarstka, wykonywania pracy w niewłaściwej pozycji lub z użyciem wibrujących narzędzi, a także niewielkiego urazu tej okolicy. Osoby podatne na ten problem powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o prawidłową postawę i pozycję podczas wykonywania pracy. Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka mogą sprzyjać również choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł