Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pemfigoid

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pemfigoid
12.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Pemfigoid pęcherzowy to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się dużymi, napiętymi pęcherzami na skórze. Pęcherze mogą występować zarówno na skórze rumieniowo-obrzękowej, jak i na skórze pozornie bez zmian. Mogą także pojawiać się na błonach śluzowych jamy ustnej.

Powstawanie pęcherzy jest spowodowane obecnością w surowicy chorych osób autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom błony podstawnej, która łączy skórę właściwą z naskórkiem. Reakcja przeciwciał z antygenami powoduje oddzielenie naskórka od skóry właściwej i tworzenie pęcherzy podskórnych.

W niektórych przypadkach pemfigoid pęcherzowy może być związany z nowotworem, częściej rakiem płuc, trzustki, sutka, układu moczowego i pokarmowego. Po udanym zabiegu usunięcia nowotworu skórne zmiany mogą cofać się, ale mogą również powrócić w razie przerzutów nowotworowych.

Pemfigoid pęcherzowy może być również wywołany przez leki, zarówno doustne jak i miejscowe. Obserwuje się szybkie ustępowanie zmian skórnych po odstawieniu leków.

Czasami zmiany skórne mogą być spowodowane promieniowaniem UVP. Choroba może także współistnieć z innymi schorzeniami skóry, takimi jak łuszczyca, cukrzyca, liszaj płaski, pęcherzycą zwykłą i liściastą, chorobą Duhringa oraz innymi chorobami pęcherzowymi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje pemfigoid pęcherzowy?

Pemfigoid pęcherzowy to najczęstsza choroba autoimmunologiczna dotycząca warstwy podskórnej skóry. Najczęściej występuje u osób starszych, powyżej 65 roku życia, rzadko występuje u dzieci.

Jak się objawia?

Objawy pemfigoidu pęcherzowego mogą przybierać różne formy: rumieniowo-obrzękowe, pokrzywkowate, pęcherzowe i pęcherzykowe. Pęcherze są napięte, różnej wielkości, mogą zawierać treść surowiczą lub krwistą i występować zarówno na zaczerwienionej skórze, jak i na pozornie niezmienionej.

Wykwity mogą pojawiać się na całym ciele, głównie na tułowiu i zgięciach kończyn, a także na błonach śluzowych jamy ustnej. Występują również nietypowe odmiany pemfigoidu, takie jak pemfigoid łojotokowy, bujający, młodzieńczy, guzkowy czy dyshydrotyczny.

Objawy skórne mogą być towarzyszone przez świąd i pieczenie.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek symptomy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem - najlepiej specjalistą dermatologiem lub, jeśli zmiany na skórze są poważne, udaj się do Szpitalnego Oddziału Dermatologicznego.

Jak lekarz ustala diagnozę?

Aby zdiagnozować pemfigoid pęcherzowy, lekarz musi zauważyć obecność napiętych pęcherzyków na skórze oraz rumieniowych i obrzękowych wykwitów. Istotnym czynnikiem jest również przewlekły charakter choroby i jej występowanie u osób starszych.

Ostateczne potwierdzenie diagnozy wymaga jednak badania histologicznego wycinka skóry (z obecnością pęcherza podskórnego) oraz badań immunologicznych surowicy i fragmentu skóry pacjenta. U starszych pacjentów zalecane są dodatkowe badania w celu wykluczenia lub wykrycia ewentualnych nowotworów złośliwych.

Jakie są sposoby leczenia?

Decyzja dotycząca terapii pemfigoidu pęcherzowego powinna być dostosowana do wieku, stanu ogólnego pacjenta, istniejących chorób współistniejących oraz przyjmowanych leków.

W przypadkach miejscowych, pęcherze powinny zostać sterylnie otwarte i oczyszczone, co powinno być wykonane jedynie w gabinecie zabiegowym przez pielęgniarkę lub lekarza po konsultacji ze specjalistą dermatologa. Następnie stosuje się leki glikokortykosteroidowe na skórę.

Czasami leczenie miejscowe może okazać się wystarczające.

Jeśli chodzi o leczenie ogólne, powinno być prowadzone pod kontrolą dermatologa. Stosuje się doustnie glikokortykosteroidy, takie jak prednizon, których dawki stopniowo redukuje się w zależności od aktywności choroby.

Korzystne może być również łączenie kortykosteroidów z sulfonami (dapson) lub antybiotykami (tetracykliną lub erytromycyną).

W przypadku łagodnych zmian skórnych można stosować jedynie antybiotyki - tetracyklinę lub erytromycynę w połączeniu z amidem kwasu nikotynowego. Leczenie takie może prowadzić do częściowego lub całkowitego ustąpienia zmian nawet po 8 tygodniach.

W sytuacjach, gdy terapia jest nieskuteczna, można rozważyć stosowanie leków immunosupresyjnych (takich jak azatiopryna, mykofenolan mofetylu) w połączeniu z glikokortykosteroidami, pod warunkiem wykluczenia obecności nowotworu złośliwego.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Przebieg pemfigoidu pęcherzowego jest długotrwały i może powracać, trwając miesiącami, a nawet latami. Istnieje możliwość całkowitego ustąpienia objawów skórnych.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Po zakończeniu terapii konieczne jest regularne monitorowanie w Poradni Dermatologicznej. Jeśli zmiany skórne zostały spowodowane przez leki lub promieniowanie UV, konieczne jest konieczne unikanie tych czynników wywołujących.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł