Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Polip Szyjki Macicy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Polip Szyjki Macicy
14.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest polip szyjki macicy i jak często jest złośliwy?

Wzrost tkanki błony śluzowej szyjki macicy to niegroźna zmiana, zwaną polipem. Większość przypadków polipów nie stanowi poważnego zagrożenia, ponieważ ryzyko rozwoju nowotworu jest bardzo niskie. Niemniej jednak, polip szyjki macicy może wywoływać uciążliwe objawy, które mogą skłonić pacjentki do wizyty u lekarza ginekologa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Polip szyjki macicy - jak wygląda i jakie ma rozmiary?

Polip na szyjce macicy zwykle przyjmuje postać łzy lub płacika o różnorodnych kolorach, od różowego przez fioletowy do czerwonego, charakteryzuje się także lśniącą, błyszczącą powierzchnią. Jego wymiary mogą się różnić, najczęściej mieści się w granicach do 3 cm. Polip na szyjce macicy zazwyczaj pojawia się w kanale szyjki macicy, czasem może jednak tworzyć się także w części pochwowej szyjki macicy.

Polip szyjki macicy - przyczyny

Przyczyna powstania polipa szyjki macicy pozostaje niejasna. Możliwe, że rozwój polipa jest związany z przewlekłym stanem zapalnym w kanałach szyjki macicy.

Jak często występuje polip szyjki macicy?

Polipy szyjki macicy są stosunkowo częstym problemem u kobiet, zwłaszcza po 40. roku życia, w okresie rozrodczym. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Według szacunków, aż 25% przypadków polipów szyjki macicy współistnieje z polipami endometrium, czyli zmianami w jamie macicy.

Jak się objawia polip szyjki macicy?

Polipy szyjki macicy zwykle nie powodują żadnych objawów i są zazwyczaj diagnozowane podczas rutynowej wizyty u ginekologa, gdy osiągają rozmiar ziarna grochu.

Obecność polipa szyjki macicy może być przyczyną nietypowych objawów związanych z układem rozrodczym, takich jak nieregularne krwawienia miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku lub pojawienie się krwistych upławów podczas lub po stosunku, a także po badaniu ginekologicznym. Inne symptomy mogą obejmować nadmierną białawą wydzielinę pochwową, z krwią lub bez niej. Warto zauważyć, że obecność polipa szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych błony śluzowej szyjki macicy.

Dlatego w przypadku uporczywych upławów, lekarz ginekolog może podejrzewać obecność niezauważonego polipa wewnątrz szyjki macicy.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów polipa szyjki macicy?

Objawy polipa szyjki macicy powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem ginekologiem. Warto pamiętać, że symptomy te mogą być mylące i występować także w innych, bardziej poważnych schorzeniach narządu rozrodczego, dlatego nie należy bagatelizować wizyty u specjalisty.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie polipa szyjki macicy?

Początkowo, specjalista od kobiecych chorób przeprowadza wywiad z pacjentką, informując się o jej dolegliwościach oraz zaobserwowanych nieprawidłowościach. Następnie przeprowadza badanie pacjentki, czyli wykonywane jest badanie dwuręczne przez pochwę (na fotelu ginekologicznym) oraz oglądanie szyjki macicy przy użyciu wziernika podczas rutynowej wizyty. Podczas tego etapu, lekarz może zauważyć różowo-czerwoną, ruchomą zmianę o charakterze guzka, która czasami może krwawić. Kolejnym krokiem jest wykonanie USG przezpochwowego, które pomoże w wykluczeniu innych chorób. Najlepszym czasem na to badanie jest zazwyczaj między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, po zakończeniu okresu menstruacyjnego, gdy tkanka wyściełająca wnętrze macicy (endometrium) jest najcieńsza, co ułatwia zobrazowanie ewentualnych nieprawidłowości.

W przypadku wątpliwości lekarz może zalecić wykonanie histeroskopii diagnostycznej - procedury polegającej na wprowadzeniu do kanału szyjki macicy oraz jamy macicy kamery o niewielkich rozmiarach w celu dokładniejszego zbadania tych struktur. Dzięki dodatkowym badaniom możliwe jest odróżnienie polipa szyjki macicy od polipa endometrium lub uszypułowanego mięśniaka macicy, co czasami bywa trudne. Jeśli zaistnieje podejrzenie infekcji dróg rodnych lub zmiana będzie niewyraźna, lekarz może zdecydować się na wykonanie cytologii oraz badań laboratoryjnych w kierunku infekcji dróg rodnych.

Ostateczne potwierdzenie diagnozy polipa szyjki macicy następuje po jego usunięciu i wykonaniu badania histopatologicznego.

Leczenie polipa szyjki macicy - usunięcie polipa

Polipektomia, czyli usunięcie polipa szyjki macicy, jest główną metodą leczenia tej dolegliwości. Procedurę przeprowadza się w warunkach szpitalnych, zazwyczaj przy jednodniowej hospitalizacji, pod narkozą ogólną i w pozycji ginekologicznej. Specjalista wprowadza do pochwy wziernik, identyfikuje polip na szyjce macicy, a następnie usuwa go za pomocą kleszczyków, nożyc lub skalpela, a następnie przekazuje do badania pod mikroskopem w celu potwierdzenia diagnozy.

Zabieg ten często wykonuje się jednocześnie z wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i jamy macicy, aby zapobiec nawrotom, zwiększyć skuteczność usunięcia polipa w całości oraz wyeliminować ewentualne małe niewidoczne gołym okiem polipy, a także wykluczyć obecność raka endometrium.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie polipa szyjki macicy?

Przeważnie podczas procedury udaje się całkowicie usunąć polipa szyjki. Istnieje jednak ryzyko ponownego wzrostu polipa w przypadku predyspozycji danej pacjentki lub jeśli usunięcie polipa nie było kompleksowe.

Zalecenia po usunięciu polipa szyjki macicy

Po usunięciu polipa szyjki macicy i otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, ważne jest skonsultowanie się z ginekologiem – lekarzem prowadzącym, aby omówić konieczność dalszej kontroli i ewentualnego leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł