Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Polipy Jelita Grubego

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Polipy Jelita Grubego
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest polip jelita grubego?

Polip to wzgórek tkanki wystający ponad powierzchnię błony śluzowej jelita. Jest to objaw polipowatości jelita grubego, która charakteryzuje się obecnością wielu polipów w jelicie grubym. Polip nowotworowy to polip zawierający nieprawidłowe komórki, czyli komórki z cechami dysplazji. Natomiast polip rzekomy powstaje w wyniku uszkodzenia błony śluzowej z zachowaniem fragmentu, który wystaje do wnętrza jelita. Mogą występować np. przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są rodzaje polipów jelita grubego?

W zależności od rodzaju polipów w jelitach dzieli się je na gruczolakowate, ząbkowane i hamartomatyczne.

Najczęściej spotykanym rodzajem polipów w jelitach są gruczolaki, które mogą prowadzić do raka inwazyjnego.

Polipy hiperplastyczne to z kolei przykład polipów ząbkowanych, natomiast polipy młodzieńcze i polipy Peutza i Jeghersa to przykłady polipów hamartomatycznych. Polipy hamartomatyczne mogą również występować w wrodzonych zespołach guzów hamartomatycznych związanych z mutacjami genu PTEN.

Objawy polipa w jelicie grubym

Obecność polipów, szczególnie tych mniejszych (<1 cm), często nie objawia się żadnymi dolegliwościami i jest wykrywana przypadkowo. Mogą występować:

  • niewielkie krwawienie z polipa (zazwyczaj utajone, krew nie jest widoczna w stolcu, tylko wykrywana w badaniu kału pod kątem obecności krwi utajonej, chociaż może być widoczna przy większych polipach znajdujących się bliżej odbytu)
  • niedokrwistość (zazwyczaj łagodna)
  • uczucie parcia na stolec (w przypadku polipów zlokalizowanych w odbytnicy) lub
  • domieszka śluzu w kale.

Przy dużych polipach mogą pojawić się zmiany w rytmie wypróżnień (np. biegunki, zaparcia), rzadko występująca niedrożność lub wgłobienie. Niektóre duże polipy mogą powodować wodnistą biegunkę.

Polipy jelita grubego – diagnostyka

Polipy jelita grubego można zidentyfikować podczas kolonoskopii. Czasami można je wykryć również za pomocą badań radiologicznych, takich jak wlew doodbytniczy z kontrastem lub tomografia komputerowa.

Nie każdy polip w jelicie grubym to nowotwór. Polipy nienowotworowe nie zwiększają ryzyka rozwoju raka.

Dokładne określenie typu polipa, czy jest on nowotworowy czy nienowotworowy, jest możliwe jedynie poprzez badanie histologiczne zmiany usuniętej w całości.

Leczenie — usunięcie polipa jelita grubego

Usunięcie polipa z jelita grubego jest wskazaniem do operacji. Większość gruczolaków jelita grubego usuwa się podczas kolonoskopii. Procedura goi się szybko i nie jest bolesna. W przypadku dużych polipów konieczny może być zabieg chirurgiczny. Polipektomia, choć bezpieczna, może wiązać się z ryzykiem krwawienia lub perforacji jelita. Kontrolne kolonoskopie są zalecane po usunięciu polipów. Badanie mikroskopowe wszystkich polipów jest istotne, aby wykluczyć raka. W przypadku obecności raka konieczne może być usunięcie fragmentu jelita grubego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł