Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Przetoka Odbytu

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Przetoka Odbytu
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest przetoka odbytu i jakie są jej przyczyny?

Przetoka odbytu to niegojący się wąski kanał, który łączy światło kanału odbytu lub odbytnicy z powierzchnią skóry w okolicy odbytu. Głównym powodem powstania tego schorzenia jest infekcja wewnątrz odbytu, zwykle w krypcie odbytu. Infekcja przenika na okoliczne tkanki, często przechodząc przez zwieracze odbytu w kierunku skóry. W efekcie powstaje ropień, który zazwyczaj musi być nacięty przez chirurga lub samoczynnie pęka. Po tej interwencji na skórze pozostaje mały otwór, z którego time to time wydostaje się ropa.

Inne, mniej spotykane przyczyny powstania przetoki odbytu obejmują chorobę Leśniowskiego i Crohna, szczeliny odbytu, powikłania po zabiegach proktologicznych i urazach, zapalenie gruczołów potowych skóry okolicy odbytu oraz nisko położone torbiele włosowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje przetoka odbytu ?

Częstość występowania przetok odbytu w społeczeństwie nie jest precyzyjnie określona. Szacuje się, że u około 30-60% pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z powodu ropnia odbytu, może rozwinąć się przetoka odbytu. Obecnie nie ma pewnych informacji na temat czynników ryzyka związanych z wystąpieniem tej dolegliwości.

Jak się objawia przetoka odbytu ?

Najczęstszym pierwszym objawem przetoki odbytu jest pojawienie się ropnia w okolicy odbytu. Czasami przetoka rozwija się bez tworzenia ropnia, a na skórze w okolicy odbytu tworzy się niewielki otwór, z którego wypływa ropa, a czasami może pojawić się krew. Objawom przetoki mogą towarzyszyć ból, pieczenie oraz pojawianie się nawracających, bolesnych ropni w okolicy.

Co robić w razie wystąpienia objawów przetoki odbytu ?

Przepuklina odbytu powinna być poddana terapii przez specjalistę od chorób proktologicznych, najczęściej także chirurgicznie, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednie leczenie.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Po przeprowadzeniu wywiadu i badania ogólnego, lekarz delikatnie sprawdza przetokę, starając się ostrożnie określić jej trasę. Dodatkowymi badaniami są ultrasonografia przez odbyt z użyciem roztworu wody utlenionej do ujścia przetoki, co umożliwia zobrazowanie kanału przetoki w USG, oraz rezonans magnetyczny miednicy.

Jakie są sposoby leczenia?

Wybór metody leczenia uzależniony jest od przebiegu przetoki. W większości przypadków przetoki odbytu wymagają leczenia zabiegowego w większym lub mniejszym zakresie. Często przed przystąpieniem do zabiegu przetoka wymaga przygotowania (założenie drenu, płukanie).

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Efektywność procedur chirurgicznych zmienia się w zależności od wybranej metody i wynosi od 50 do 75%. Nawracające przetoki są bardziej skomplikowane do leczenia.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Po wyleczeniu ran po operacji ważne jest monitorowanie regularnych wypróżnień oraz utrzymanie higieny okolic odbytu. Bliznę można natłuszczać kremami nawilżającymi poprzez delikatne masowanie okolicy odbytu i mięśni zwieraczy. Czasami zaleca się również przyjmowanie probiotyków doustnie, aby zadbać o zdrową florę jelitową.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Nie jest znane, jakie czynniki ryzyka mogą prowadzić do powstania przetoki odbytu, co sprawia trudności w określeniu skutecznych metod zapobiegania. Zaleca się utrzymanie higieny okolicy odbytu, unikanie urazów (np. poprzez stosowanie delikatnego papieru toaletowego) oraz dbanie o zdrową florę jelitową poprzez regularne spożywanie probiotyków.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł