Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rak Jamy Ustnej

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Rak Jamy Ustnej
13.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest rak jamy ustnej?

Nowotwory złośliwe jamy ustnej to różnorodna grupa chorób (różnią się lokalizacją, budową i przebiegiem klinicznym). W jamie ustnej najczęściej występują raki płaskonabłonkowe. Do tej kategorii należą nowotwory rozwijające się pierwotnie w ruchomej części języka oraz dna jamy ustnej. Pojęcie „nowotworów jamy ustnej” obejmuje również nowotwory pojawiające się w innych obszarach, choć są one rzadsze (np. rak trójkąta zatrzonowcowego, rak wyrostka zębodołowego, rak podniebienia twardego i rak policzka). Raki gruczołowe (gruczolakoraki) w jamie ustnej są bardzo rzadkie i zazwyczaj rozwijają się w małych śliniankach rozproszonych po całej jamie ustnej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występują raki jamy ustnej?

Nowotwory jamy ustnej to rzadka grupa nowotworów, zaledwie przekraczająca liczbę 1000 zachorowań rocznie w Polsce. Większość z tych przypadków kończy się zgonem, stanowiąc około 2/3 wszystkich przypadków zgonów z powodu nowotworów złośliwych jamy ustnej. Choroba ta dotyka mężczyzn 2-4 razy częściej niż kobiety.

Jakie są czynniki ryzyka raków jamy ustnej?

Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej zwiększa obecność szkodliwych substancji rakotwórczych w dymie tytoniowym. Niezależnie od sposobu palenia tytoniu, papierosy czy fajka, ryzyko pozostaje wysokie. Inne czynniki, takie jak spożywanie mocnego alkoholu, brak higieny jamy ustnej i drażnienie błony śluzowej protezami stomatologicznymi, również mogą wpływać negatywnie na rozwój raka jamy ustnej. Dodatkowo, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uznawany za czynnik rakotwórczy we wspomnianym nowotworze oraz innych nowotworach górnego odcinka przewodu pokarmowego i układu oddechowego.

Jak rozpoznaje się raka jamy ustnej?

Wykrycie guza w jamie ustnej jest z reguły dosyć proste – rozwijające się tam nowotwory są zazwyczaj łatwe do zauważenia w trakcie rutynowych czynności higienicznych jamy ustnej. Często można je wyczuć jako nowy, zmieniający wygląd element w jamie ustnej. Ponieważ nowotwory te rozwijają się na obszarze, który sprzyja wczesnemu przerzutowi do regionalnych węzłów chłonnych szyi, żadne zmiany w jamie ustnej nie powinny być lekceważone.

W niektórych przypadkach, gdy już doszło do przerzutów, pacjent zauważa najpierw guz na szyi – efekt powiększenia się chłonnego węzła z przerzutem raka.

Jakie badania diagnostyczne wykonuje się zazwyczaj?

Aby potwierdzić diagnozę raka jamy ustnej, konieczne jest pobranie próbki ze zmiany. Dzięki badaniu mikroskopowemu można potwierdzić złośliwość guza i precyzyjnie określić jego typ oraz stopień zróżnicowania histologicznego, czyli agresywność biologiczną.

Dodatkowo, zgodnie z zasadami onkologii, lekarz zleca zazwyczaj kolejne badania, takie jak badanie USG szyi wraz z oceną węzłów chłonnych, a także ewentualnie biopsję aspiracyjną cienkoigłową podejrzanych i powiększonych węzłów (w celu potwierdzenia przerzutów raka). W przypadku wątpliwości co do zaawansowania nowotworu, wykonywane są dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy i szyi. Jeśli istnieje podejrzenie naciekania żuchwy na podstawie oceny klinicznej, konieczne jest wykonanie pantomogramu.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, konieczne jest również wykonanie badań pozwalających na ocenę zaawansowania choroby, takich jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i ewentualnie inne badania, w zależności od sytuacji klinicznej.

Jak leczy się raka jamy ustnej?

Leczenie nowotworu jamy ustnej zależy od dwóch głównych czynników: dokładnej lokalizacji nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby. W przypadku małych guzów bez przerzutów do węzłów chłonnych zazwyczaj zaleca się wycięcie guza z marginesem. Natomiast w przypadku guzów o dużej agresywności biologicznej zalecane jest usunięcie węzłów chłonnych górnej części szyi lub poddanie ich radioterapii, mimo braku przerzutów.

Jeśli guz jest większy, ale nie rozprzestrzenił się do regionalnych węzłów chłonnych, zazwyczaj usuwa się guz wraz z grupą węzłów chłonnych szyjnych, a leczenie może być uzupełnione radioterapią. Natomiast w przypadku guzów naciekających sąsiadujące struktury, operacja jest bardziej inwazyjna i obejmuje wycięcie fragmentów kości oraz usunięcie odpowiedniej grupy węzłów chłonnych, często uzupełniane pooperacyjną radioterapią lub chemioterapią.

Jeśli przerzuty do węzłów chłonnych są stwierdzone przed operacją, usuwa się węzły oraz stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Pacjenci, u których nie można wyciąć guza, mogą być leczeni radioterapią, chemioterapią lub obiema metodami. W niektórych przypadkach, gdy guz zostanie odpowiednio zmniejszony za pomocą terapii, może być podjęta decyzja o operacji, jednak trzeba pamiętać, że operacja przynosi korzyści tylko wtedy, gdy guz jest w całości usunięty.

W przypadku przerzutów odległych, najczęściej stosuje się chemioterapię u pacjentów z nowotworem jamy ustnej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł