Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rak Przełyku

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Rak Przełyku
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest rak przełyku?

Rak Przełyku

Nowotwór przełyku to złośliwa formacja rozwijająca się w tym narządzie. Może mieć różne typy budowy, zależnie od komórek, z których się wywodzi. Może być płaskonabłonkowy w górnej i środkowej części przełyku, lub gruczołowy w dolnej części.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka przełyku?

W Polsce głównymi czynnikami ryzyka dla rozwoju raka są palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, szczególnie w przypadku raka płaskonabłonkowego. Natomiast w odniesieniu do raka gruczołowego dolnej części przełyku, istotną rolę odgrywa tzw. refluks żołądkowo-przełykowy, który może prowadzić do uszkodzenia prawidłowego nabłonka przełyku, jego zastąpienia przez inny typ nabłonka (zwany metaplazją jelitową lub przełykiem Barretta) i ostatecznie do rozwoju raka w obrębie tego zmienionego nabłonka.

Jakie są objawy raka przełyku?

Rak przełyku jest często bezobjawowy przez długi czas. Objawy pojawiają się, gdy dochodzi do zwężenia przełyku, co utrudnia połykanie jedzenia - najpierw stałego, a potem płynnego. Typowe symptomy to trudności z połykaniem pokarmu stałego, niezamierzone zmniejszenie wagi i ból podczas połykania. Rzadziej mogą wystąpić duszność, kaszel, chrypka i ból w klatce piersiowej za mostkiem. Zaawansowanie choroby prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia organizmu. W przypadku przerzutów w raku przełyku objawy będą zależne od narządu, który został zaatakowany. Może to objawiać się powiększeniem węzłów chłonnych, szczególnie nad lewym obojczykiem, lub powiększeniem wątroby.

W jaki sposób rozpoznaje się raka przełyku?

Kiedy pacjent skarży się lekarzowi na symptomy sugerujące obecność raka przełyku, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy.

Najważniejszą metodą diagnostyczną umożliwiającą lekarzowi oglądanie wnętrza przełyku jest endoskopia. Procedura polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku cienkiej, giętkiej rurki, która umożliwia lekarzowi oglądanie błony śluzowej przełyku oraz ewentualne pobranie materiałów do biopsji.

Podczas endoskopii często wykorzystuje się specjalne techniki, które ułatwiają wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych w nabłonku wyścielającym wnętrze przełyku.

W diagnostyce guzów przełyku stosuje się również ultrasonografię endoskopową, która pozwala ocenić strukturę ściany przełyku, głębokość guza oraz ewentualne zajęcie sąsiednich narządów.

Ocenia się także jamę brzuszną (przy użyciu USG brzucha) oraz płuca (przy użyciu RTG klatki piersiowej) w celu wykrycia ewentualnych przerzutów odległych.

Wykonuje się również inne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa klatki piersiowej i szyi, w zależności od potrzeb diagnostycznych.

W jaki sposób leczy się raka przełyku?

Metoda terapii raka przełyku zależy od miejsca występowania nowotworu, jego typu histologicznego i stopnia zaawansowania. W przypadku raka rozwijającego się w piersiowym lub brzusznym odcinku, zalecana jest operacja wycięcia przełyku. Natomiast dla raka szyjnej części przełyku, preferowaną terapią jest radiochemioterapia. U pacjentów z zwężeniem przełyku, wykonuje się udrożnienie przy użyciu stentów, elektrokoagulacji, terapii laserowej lub koagulacji argonowej. W bardziej zaawansowanych przypadkach można podjąć decyzję o wykonaniu gastrostomii przezskórnej. Dieta przedoperacyjna jest istotna, zwłaszcza u chorych na raka przełyku. W przypadku niewielkiego zaawansowania i lokalizacji innego niż szyjna, leczenie zaczyna się od operacji, a dla bardziej zaawansowanych przypadków zaleca się radiochemioterapię przed operacją. Badania nad optymalną sekwencją terapii trwają, jednak operacja wycięcia przełyku pozostaje kluczowym etapem leczenia, z wyjątkiem raka szyjnej części przełyku.

Jakie jest rokowanie u chorych na raka przełyku?

Z powodu późnego rozpoznania choroby, większość pacjentów ma niewiele czasu do życia, gdyż zostaje ona zdiagnozowana dopiero w zaawansowanym stadium. Średnie przeżycie pięcioletnie oscyluje w granicach 5-10%.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł