Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Resekcja Żołądka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Resekcja Żołądka
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Istota zabiegu operacyjnego

Rękawowa resekcja żołądka, zwana również sleeve gastrectomy, to nowoczesna metoda operacyjnego leczenia otyłości. Podczas tego zabiegu około 85% powiększonego żołądka zostaje usunięte, pozostawiając jedynie cienki fragment w formie rurki.

Dzięki temu zmniejsza się objętość żołądka, co przyczynia się do zmniejszenia spożywanej ilości pokarmu i utraty masy ciała. Operacja laparoskopowa pozwala na mniejsze rany pooperacyjne, szybsze gojenie się i krótszy czas rekonwalescencji.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu operacyjnego rękawowej resekcji żołądka?

Według najnowszych odkryć naukowych, rękawowa resekcja żołądka jest teraz podstawowym zabiegiem bariatrycznym. Wskazania do tego typu operacji są zbliżone do standardowych wskazań do operacyjnego leczenia otyłości. Zaleca się także przeprowadzenie tego zabiegu u pacjentów, u których wcześniejsze leczenie za pomocą opaski żołądka nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, lub którzy mają trudności z regularnym uczęszczaniem na kontrole.

U większości pacjentów rękawowa resekcja żołądka przynosi zadowalające wyniki w redukcji masy ciała. W niektórych przypadkach, gdy utrata masy ciała nie jest wystarczająca, lub u pacjentów z dużą nadwagą, ten zabieg może stanowić pierwszy etap wieloetapowego leczenia operacyjnego otyłości. Często poprzedza on wykonanie innych procedur, takich jak bypass żołądkowo-jelitowy lub odwrócenie żołądka dwunastnicze.

Czego się należy spodziewać  po zabiegu rękawowej resekcji żołądka?

Zabieg operacyjny odbywa się pod narkozą i trwa około półtorej godziny. Po operacji pacjent musi zostać kilka dni w szpitalu, ale powrót do pełnej aktywności zajmuje kilka tygodni.

Bezpośrednio po operacji mogą wystąpić dolegliwości bólowe w jamie brzusznej, dlatego podaje się leki przeciwbólowe. Pacjent może usiąść powoli w łóżku tego samego dnia. W ciągu pierwszych 24 godzin po operacji wykonuje się zdjęcie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem w celu oceny efektów leczenia.

Po operacji pacjenci muszą diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu zaleca się stosowanie diety płynnej lub miksowanej, a jedzenie stałe wprowadzać stopniowo po tym czasie.

Utrata nadmiaru masy ciała może wynosić od 50 do 80% w ciągu pierwszych 6 do 12 miesięcy po operacji. Liczne badania potwierdziły także pozytywny wpływ operacji na kontrolę cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu czy zespołu bezdechu sennego.

Jakie są możliwe powikłania zabiegu rękawowej resekcji żołądka?

Jak każda operacja, rękawowa resekcja żołądka niesie ze sobą ryzyko powikłań, które mogą prowadzić do dłuższego pobytu w szpitalu, a w skrajnych przypadkach nawet wymagać ponownej interwencji chirurgicznej.

Do najczęstszych powikłań po resekcji żołądka należą:

  • infekcje pooperacyjne
  • krwawienie z miejsca odcięcia fragmentu żołądka
  • przecieki i nieszczelności w miejscu odcięcia
  • uszkodzenie śledziony wymagające jej usunięcia
  • zapalenie płuc, niewydolność oddechowa
  • niewydolność nerek wymagająca dializoterapii
  • niewydolność układu krążenia, zawał serca
  • zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna
  • przepuklina w bliźnie pooperacyjnej
  • niedobory witamin i składników odżywczych
  • depresja pooperacyjna

Najpoważniejszym powikłaniem tego rodzaju operacji jest śmierć pacjenta. Jednakże zdarza się to niezwykle rzadko, w mniej niż 1% przypadków.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł