Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ropień W Gardle

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ropień W Gardle
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest ropień okołomigdałkowy i jakie są jego przyczyny?

Ropień w okolicy migdałka to miejsce gromadzenia się ropy między torebką migdałka podniebiennego a boczną ścianą gardła. Zazwyczaj ropień występuje po jednej stronie, a obustronne wystąpienie ropnia jest rzadkie.

Ropień okołomigdałkowy często jest wynikiem nieprawidłowo leczonej lub nieleczonej anginy wywołanej przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A lub ostrego stanu zapalnego migdałków spowodowanego przez inne bakterie, na przykład gronkowca złocistego lub Haemophilus influenzae. Zdarzają się również przypadki rozwoju ropnia okołomigdałkowego bez wcześniejszego zakażenia, gdzie jako miejsce wystąpienia ropnia podejrzewa się gruczoły ślinowe za migdałkami.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje ropień okołomigdałkowy?

Chociaż zapalenie migdałków jest najczęstsze u dzieci, ropień okołomigdałkowy jest stosunkowo rzadki w tej grupie wiekowej. Nastolatki i młodzi dorośli są najbardziej narażeni na ten problem, ale dotyczy on także dorosłych.

W obecnych czasach, dzięki zwiększonej świadomości dotyczącej anginy i odpowiedniemu leczeniu antybiotykami, częstość ropni okołomigdałkowych znacząco się zmniejszyła. Niemniej jednak wciąż są one częstym powodem konsultacji laryngologicznych na SOR. Istnieją pewne czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi ropnia, takie jak choroby dziąseł i przyzębia, palenie tytoniu czy przewlekłe zapalenie migdałków.

Jakie są objawy ropnia okołomigdałkowego?

Zwykle pierwszym, niewyraźnym znakiem rozwijającego się ropnia okołomigdałkowego jest dyskomfort w gardle, często występujący w związku z infekcją migdałków.

Następnie może zaistnieć pozorna poprawa, ale ropień zaczyna rosnąć, a po 2–5 dniach pojawiają się kolejne objawy. Mogą wystąpić silniejsze dolegliwości po stronie dotkniętej chorobą. Wraz z rozwojem ropnia pojawiają się gorączka, dreszcze, bóle głowy, trudności z otwarciem ust, problemy z przełykaniem, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk twarzy lub szyi, skurcz po stronie infekcji, powiększenie węzłów chłonnych, ból ucha, zmiana głosu.

Charakterystyczny szczękościsk zwraca uwagę podczas badania pacjenta. Migdałek po stronie ropnia jest zazwyczaj powiększony, co przesuwa języczek na stronę zdrową. Błona śluzowa jest zaczerwieniona, okolica migdałka może być obrzęknięta, a w przypadku dużego ropnia może być nawet widoczne wyraźne uwypuklenie. Ze względu na bolesność gardła, pacjent może wykazywać objawy odwodnienia. Czasem, jeśli pacjent jest w stanie otworzyć usta, laryngolog może spróbować zbadać ropień palcem.

Jak lekarz stawia diagnozę ropnia okołomigdałkowego?

Laryngolog przeprowadza diagnostykę na podstawie dokładnie zebranych informacji od pacjenta oraz badania fizycznego. W sytuacji niepewności lub konieczności potwierdzenia diagnozy, lekarz może próbować pobrania treści ropnej za pomocą igły i strzykawki. W przypadku istotnych wątpliwości diagnostycznych, można rozważyć wykonanie tomografii komputerowej.

Jakie są sposoby leczenia ropnia okołomigdałkowego?

Ropień wokół migdałka może być zapobiegawczo leczony antybiotykami, które zazwyczaj są podawane dożylnie, aby szybciej zadziałały. Niestety, czasami leczenie zapobiegawcze nie wystarcza, dlatego często konieczne jest zastosowanie metod chirurgicznych przy jednoczesnym stosowaniu antybiotyków. Polega to na nacięciu i drenażu ropnia w znieczuleniu miejscowym, a czasami konieczne jest krótkie znieczulenie ogólne, szczególnie u małych dzieci.

Jeśli ropień jest wynikiem stanu zapalnego migdałków, a pacjent cierpi na nawracające anginy lub przewlekłe zapalenie migdałków, zaleca się planowe ich usunięcie, ponieważ mogą one być przyczyną powtarzających się infekcji, a ropnie wokół migdałka mogą powracać.

W przypadku znacznego odwodnienia pacjenta może być konieczne podawanie płynów dożylnie. Często również wymagane jest zastosowanie leków przeciwbólowych.

Jakie są powikłania ropnia okołomigdałkowego?

Trudności z oddychaniem mogą pojawić się w wyniku nieleczonych ropni okołomigdałkowych, dlatego nie można bagatelizować tych powikłań. Ropień o dużej objętości może prowadzić do zablokowania dróg oddechowych oraz stanowić potencjalne źródło poważnych infekcji bakteryjnych tkanek szyi, żuchwy czy klatki piersiowej, a nawet sepsy. Jeśli ropień pęknie, jego zawartość może zostać wdychana, co w efekcie może spowodować zapalenie płuc.

Jak można zapobiec powstaniu ropnia okołomigdałkowego?

- W przypadku anginy paciorkowcowej lub bakteryjnej należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby zmniejszyć ryzyko ropnia okołomigdałkowego. - Nie przerywaj antybiotykoterapii po wstępnej poprawie, kontynuuj ją do końca okresu zalecanego przez lekarza. - Jeśli masz przewlekłe zapalenie migdałków, rozważ usunięcie ich, co może zapobiec pojawieniu się ropnia okołomigdałkowego w przyszłości.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł