Siatki centylowe
Na siatce centylowej zaznaczone są krzywe liniowe (zazwyczaj 7), które przedstawiają procent dzieci w populacji osiągających daną lub mniejszą wartość pomiaru w określonym wieku (masa ciała, długość/wysokość lub obwód głowy - w zależności od rodzaju siatki). Kanały centylowe są wyznaczone przez te linie. Siatki centylowe służą do monitorowania wzrostu dziecka w czasie.
Zaznaczanie na nich kolejnych pomiarów pozwala zobaczyć, czy wzrost mieści się w normie między 3. a 97. percentylem. Indywidualna krzywa wzrostu dziecka powstaje poprzez połączenie wyników pomiarów na siatce, a interpretuje ją lekarz. W uproszczeniu, w pierwszym miesiącu życia dziecko zwiększa masę ciała o około 600 g (około 20 g/dzień), a następne dwa miesiące o 800-900 g miesięcznie (26-31 g/dzień). Później wzrost jest nieco wolniejszy - do 6. miesiąca życia około 700 g/miesiąc (około 23 g/dzień), a w 6.-12. miesiącu życia około 500 g/miesiąc.
Wraz z rozwojem zmieniają się proporcje ciała dziecka i ilość tkanki tłuszczowej. W pierwszym roku życia większość dzieci może wydawać się "pulchna", ale ten stan zazwyczaj ustępuje w drugim roku życia. Jeśli masz wątpliwości co do tempa wzrostu dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Przed wizytą warto przeanalizować dietę dziecka z ostatnich tygodni, ponieważ lekarz z pewnością zapyta o nią.
Czy moje dziecko będzie rosło prawidłowo, jeśli urodziło się za małe?
Dzieci, które rodzą się z niską masą ciała, zazwyczaj szybko nadrabiają tę różnicę w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat życia, pod warunkiem, że są właściwie karmione i nie chorują. Jednak jeśli nie dogonią swoich rówieśników do tego czasu, szanse na nadrobienie strat w późniejszym życiu są niewielkie.