Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Polipy Szyjki Macicy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Polipy Szyjki Macicy
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest polip szyjki macicy i jak często jest złośliwy?

Przerost błony śluzowej szyjki macicy to połyp szyjki macicy. To niegroźna zmiana. W większości przypadków obecność polipa nie powoduje niepokoju, a ryzyko złośliwości wynosi tylko 0-0,1%. Połyp szyjki macicy może jednak powodować uciążliwe objawy, które wymagają wizyty u ginekologa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Polip szyjki macicy - jak wygląda i jakie ma rozmiary?

Polip szyjki macicy z reguły ma postać łzy lub płacika o różnorodnym kolorze od różowego do fioletowego aż po czerwony, a charakteryzuje się błyszczącą, lśniącą powierzchnią. Jego rozmiary mogą być zróżnicowane, zazwyczaj osiąga do 3 cm. Zazwyczaj polip szyjki macicy pojawia się w kanale szyjki macicy, choć czasami może mieć swoje źródło w części pochwowej szyjki macicy.

Polip szyjki macicy - przyczyny

Pochodzenie polipa szyjki macicy jest niejasne. Istnieje podejrzenie, że jego rozwój może być związany z obecnością długotrwałego stanu zapalnego w kanale szyjki macicy.

Jak często występuje polip szyjki macicy?

Polip szyjki macicy jest dość powszechny u kobiet, szczególnie w okresie rozrodczym i po 40. roku życia, a ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem.

Ocenia się, że aż 25% przypadków polipa szyjki macicy współistnieje z polipami endometrium (znajdującymi się w macicy).

Jak się objawia polip szyjki macicy?

Polip szyjki macicy często nie wywołuje żadnych symptomów i może być zdiagnozowany podczas rutynowej wizyty u ginekologa, gdy osiągnie odpowiednie rozmiary.

Obecność polipa szyjki macicy może być przyczyną nietypowych objawów związanych z układem rozrodczym, takich jak nieprawidłowe krwawienia menstruacyjne, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienie po stosunku lub po ginekologicznym badaniu. Inne dolegliwości mogące wskazywać na obecność zmiany to nadmierna, biaława wydzielina pochwy, z krwią lub bez. Warto zauważyć, że obecność polipa szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych błony śluzowej szyjki macicy.

Dlatego w przypadku uporczywych upławów, lekarz może podejrzewać obecność niewidocznego polipa szyjki macicy.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów polipa szyjki macicy?

Jeśli pojawią się symptomy polipa szyjki macicy, koniecznie trzeba udać się do lekarza ginekologa. Objawy te nie są charakterystyczne i mogą towarzyszyć innym, znacznie poważniejszym schorzeniom narządu rozrodczego. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie polipa szyjki macicy?

Ginekolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentką, pyta o symptomy i zaobserwowane nieprawidłowości. Następnie przeprowadza badanie dwuręczne przezpochwowe oraz ogląda szyjkę macicy za pomocą wziernika w trakcie rutynowej wizyty. Podczas tego etapu może zauważyć ruchomą zmianę o charakterze guzka, która czasem może krwawić. Następnie zaleca wykonanie USG przezpochwowego, aby wykluczyć inne choroby. Idealny czas na to badanie to między 5. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego, po zakończeniu krwawienia, gdy tkanka wyściełająca macicę jest najcieńsza, co ułatwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

W sytuacji wątpliwości ginekolog może zalecić histeroskopię diagnostyczną - badanie polegające na wprowadzeniu kamery przez pochwę do kanału szyjki macicy i jamy macicy w celu dokładniejszej oceny struktur. Dzięki tej procedurze możliwe jest odróżnienie polipa szyjki macicy od polipa endometrium lub mięśniaka macicy, co czasami może być trudne. Gdy istnieje podejrzenie infekcji dróg rodnych lub niejednoznacznego charakteru zmiany, ginekolog może zlecić cytologię oraz badania laboratoryjne w kierunku infekcji dróg rodnych.

Definitywne rozpoznanie polipa szyjki macicy ustala się po usunięciu polipa i wykonaniu badania histopatologicznego.

Leczenie polipa szyjki macicy - usunięcie polipa

Standardowym sposobem leczenia polipa szyjki macicy jest polipektomia - procedura polegająca na usunięciu polipa. Zabieg ten przeprowadza się w warunkach szpitalnych, zazwyczaj podczas jednodniowego pobytu, przy użyciu znieczulenia ogólnego i w pozycji ginekologicznej. Podczas zabiegu lekarz wprowadza do pochwy wziernik, lokalizuje polip na szyjce macicy, a następnie usuwa go przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak kleszcze, nożyczki lub skalpel. Następnie pobrany materiał jest wysyłany do dalszej analizy pod mikroskopem (badanie histopatologiczne).

Zabieg ten często przeprowadza się jednocześnie z wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i jamy macicy, aby zapobiec nawrotowi oraz zwiększyć szanse na usunięcie polipa w całości. Poza tym pozwala on również usunąć niewidoczne gołym okiem małe polipy oraz wykluczyć obecność nowotworu endometrium.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie polipa szyjki macicy?

Podczas zabiegu często udaje się usunąć polipa szyjki w całości, jednak zawsze istnieje ryzyko wznowy polipa, zwłaszcza jeśli pacjentka ma predyspozycje do tego lub polip nie został usunięty w całości.

Zalecenia po usunięciu polipa szyjki macicy

Po usunięciu polipa szyjki macicy i otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego należy udać się do ginekologa – specjalisty, który przeprowadzi dalsze badania i ustali ewentualne metody leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł