Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Splenomegalia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Splenomegalia
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest powiększenie śledziony (splenomegalia) i jaki jest mechanizm jej powstawania?

Śledziona znajduje się w jamie brzusznej, schowana pod żebrami po lewej stronie między żołądkiem a lewą nerką. Choć nie jest niezbędna do życia, pełni istotne funkcje. W przypadku uszkodzenia, czasami w wyniku wypadków, może zostać usunięta.

Główne zadania śledziony wynikają z jej budowy. W jej wnętrzu można znaleźć wyspecjalizowane wysepki krwinek białych, które walczą z drobnoustrojami przechodzącymi przez nią krwią. Narząd ten selektywnie usuwa stare i zużyte krwinki, a także jako jeden z pierwszych wykrywa bakterie, wirusy i inne drobnoustroje we krwi, niszcząc je. Śledziona pełni również funkcję magazynu krwi, potrafiąc kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość w razie potrzeby.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Powiększenie śledziony (splenomegalia) - objawy

Powiększenie śledziony polega na zwiększeniu wymiarów tego narządu, co można zauważyć w badaniu brzucha lub na badaniu USG. Lekarze określają ten stan jako splenomegalię, a jeśli powiększona jest również wątroba, mówimy o hepatosplenomegalii. Powiększenie śledziony może być spowodowane zwiększoną ilością krwi w narządzie, reakcją organizmu na zakażenia, odkładaniem się substancji, zmianami w strukturze narządu, nadmierną pracą śledziony lub obecnością nowotworów.

Powiększenie śledziony (splenomegalia) - przyczyny

Przyczyny infekcyjne są głównym powodem powiększenia śledziony, szczególnie u dzieci. Zakażenia wirusowe (jak mononukleoza zakaźna, cytomegalia) oraz bakteryjne oraz pierwotniakowe (takie jak toksoplazmoza, malaria) są odpowiedzialne za ten stan.

Choroby krwi, które prowadzą do powiększenia śledziony, to m.in. anemie hemolityczne, czyli choroby związane z rozpadem krwinek czerwonych, zarówno wrodzone (np. sferocytoza, talasemie), jak i nabyte. Związane są one z koniecznością eliminacji szybko rozpadających się krwinek czerwonych lub ich "przechwytywaniem" przez śledzionę w przypadku komórek o zmienionym kształcie.

Śledziona może się również powiększyć u pacjentów z chorobami metabolicznymi, takimi jak choroba Gauchera, Niemanna i Picka, mukopolisacharydozy, skrobawica. To efekt gromadzenia się substancji wynikających z zaburzeń metabolizmu.

W przypadku ostrych i przewlekłych białaczek lub chłoniaków również może wystąpić powiększenie śledziony.

Inną grupą chorób prowadzących do powiększenia śledziony są stany z nadciśnieniem wrotnym, które utrudniają przepływ krwi z powodu zwężenia naczyń łączących śledzionę z wątrobą i innymi narządami w jamie brzusznej. Choroby powodujące taki stan to m.in. marskość wątroby, zespół Budda i Chiariego, zakrzepica, zwężenie i inne.

Choroby reumatologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, małopłytkowości autoimmunologiczne, reakcje po niektórych lekach oraz sarkoidoza również mogą objawiać się powiększeniem śledziony.

W rzadkich przypadkach powiększenie śledziony może wystąpić w wyniku torbieli wrodzonych, pourazowych, pozawałowych, ropni, zmian nowotworowych, zarówno pierwotnych związanych ze śledzioną, jak i przerzutowych.

Co robić w razie wystąpienia powiększenia śledziony (splenomegalii)?

Powiększenie śledziony może być objawem wielu różnych chorób, dlatego konieczne jest znalezienie przyczyny tego stanu. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, aby rozpocząć odpowiednie badania diagnostyczne.

Jeśli pacjent z powiększoną śledzioną doświadcza nagłych bólów brzucha po lewej stronie, konieczna jest pilna konsultacja lekarska lub wezwanie pomocy medycznej, aby wykluczyć pęknięcie śledziony. Warto zawsze ocenić śledzionę u osób po wypadkach drogowych lub urazach brzucha.

Co zrobi lekarz, jeśli zgłosimy się z powiększeniem śledziony (splenomegalii)?

Podstawą każdego procesu diagnostycznego jest dokładnie przeprowadzony wywiad. Lekarz z pewnością będzie pytał o czas pojawienia się dolegliwości, inne objawy, takie jak gorączka, bóle brzucha, infekcje niedawno, skłonność do siniaczenia się, osłabienie, bladość skóry, choroby przewlekłe lub zażywane leki, a także używki stosowane przez pacjenta, historię chorób w rodzinie - czy ktoś z bliskich cierpiał na niedokrwistość, nasilone krwawienia, nowotwory, choroby krwi.

Podczas badania lekarz sprawdza wielkość powiększonej śledziony, poszukuje oznak infekcji, powiększonych węzłów chłonnych, ocenia obecność poszerzonych naczyń na skórze brzucha, a u dzieci ważne jest także ocenianie wzrostu i masy ciała, oraz rozwoju.

Już w gabinecie lekarza POZ można otrzymać skierowanie na podstawowe badania, takie jak morfologia krwi i inne badania biochemiczne, które pomagają ocenić stan organizmu i wyznaczyć właściwy kierunek diagnostyczny. Zalecane jest również wykonanie USG jamy brzusznej w celu oceny wielkości wątroby i śledziony, oraz pozostałych narządów w jamie brzusznej, a także ewentualnie ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych w okolicy wątroby i śledziony. Dalsza diagnostyka zależy od najbardziej prawdopodobnej przyczyny powiększenia narządu.

Powiększona śledziona - co można jeść?

W przypadku zwiększenia rozmiaru śledziony, ograniczenia żywieniowe wynikają głównie z choroby podstawowej, która spowodowała ten objaw. W zależności od postawionej diagnozy zaleca się dostosowanie diety zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku niektórych schorzeń metabolicznych konieczne może być wykluczenie pewnych produktów z codziennej diety. Pacjenci cierpiący na nowotwory - w zależności od fazy leczenia - mogą potrzebować dodatkowej suplementacji w postaci produktów bogatych w składniki odżywcze, a w okresach po chemioterapii produktów łatwostrawnych, nie drażniących błon śluzowych przewodu pokarmowego. W przypadku uszkodzenia wątroby zaleca się unikanie wysokoprzetworzonych produktów spożywczych, niektórych leków, alkoholu i innych używek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących odpowiedniego żywienia podczas choroby przewlekłej zaleca się skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub specjalistą dietetykiem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł