Prawidłowy wygląd stolca
Poprawny kał jest dobrze ukształtowany lub ma konsystencję półmiękką, bez niespracowanych resztek jedzenia; po spuszczeniu wody nie powinien zostawiać brudu na klozecie.
Zmieniony wygląd stolca - przyczyny
Ocena jednolitości, koloru oraz dodatków do kału może dostarczyć istotnych informacji, wskazujących na obecność różnych schorzeń, opisanych poniżej. Zmiana wyglądu kału może mieć zróżnicowane podłoże. Może być spowodowana przez dietę, zażywane leki, a także choroby układu pokarmowego.
Zmiany konsystencji stolca
Zmiany barwy stolca
Barwa stolca zmienia się w zależności od przyczyny - jeśli stolec jest czarny i smolisty, może to oznaczać krwawienie z żołądka lub dwunastnicy. Można zweryfikować, czy krew jest przyczyną tej zmiany, wykonując test na obecność krwi utajonej, dostępny w aptekach bez recepty. Potwierdzenie obecności krwi utajonej w stolcu i nadającej mu czarną barwę wymaga wizyty lekarskiej.
Stolec jasny, żółtawy lub barwy gliny może być spowodowany utrudnieniem odpływu żółci, co nazywane jest cholestazą. Z kolei biały stolec może pojawić się po badaniu kontrastowym przewodu pokarmowego z barium. Luźny zielonkawy stolec może wskazywać na infekcję jelitową, szczególnie jeśli towarzyszą mu biegunka i gorączka.
Domieszki patologiczne
Świeża krew w stolcu lub obecność krwi na papierze toaletowym często wynika z choroby hemoroidalnej. Nie bagatelizuj tego objawu, ponieważ krwawienie może być spowodowane również przez guza jelita. Krew zmieszana ze stolcem lub skrzepy krwi wskazują na źródło krwawienia w jelicie. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki.
Domieszka śluzu na stolcu może być objawem zaburzeń czynnościowych jelit lub lekkiego zapalenia jelit. Jeśli występuje także krew lub ropa, konieczne jest podjęcie leczenia. Obecność pasożytów lub ich fragmentów wymaga badania kału pod kątem pasożytów i wdrożenia odpowiedniego leczenia.