Opis badania
Siatka Amslera jest kwadratem o wymiarach 10 na 10 cm. Czarne albo białe linie podzielają go na mniejsze kwadraty o bokach 5 mm, które z odległości „do czytania” (30–40 cm) odpowiadają kątowi widzenia 1°. W środku siatki znajduje się punkt, na który należy skoncentrować wzrok. Test pozwala ocenić funkcjonowanie centralnej części siatkówki (plamki).
Badanie wykonuje się dla każdego oka osobno. Osoba badana powinna zasłonić jedno oko i umieścić kartę z testem w odległości około 30–40 cm od oczu. Należy patrzeć w punkt centralny i, nie poruszając okiem, obserwować pozostałą część siatki. Jeśli wszystkie linie pozostają proste, a kwadraty są równe, to oznacza, że siatkówka w plamce jest zdrowa. W przypadku zaburzeń widzenia linie proste się wyginają (metamorfopsje), kwadraty mogą wydawać się powiększone (makropsje) albo pomniejszone (mikropsje), a część linii może przestać być widoczna (mroczek.
Jak się przygotować do badania?
Podczas badania należy ustawić się tak, jak do czytania, dlatego osoby potrzebujące okularów do czytania powinny je mieć przy sobie.
Ważne jest, aby być wypoczętym i skoncentrowanym podczas testu, ponieważ zależy on od stanu psychicznego pacjenta. Warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, recepty okularowe oraz inne ważne dokumenty medyczne.
Wskazania do badania
Choroby lokalizowane w centralnej części siatkówki (plamce).
Możliwe powikłania po badaniu
Przeprowadzenie eksperymentu nie spowoduje żadnych skutków ubocznych.
Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?
Przeprowadzenie analizy nie stanowi ryzyka dla zdrowia pacjenta.
Samo badanie nie niesie dla pacjenta żadnego zagrożenia.