Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Toksokaroza Objawy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Toksokaroza Objawy
13.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest toksokaroza (zarażenie glistą psią lub glistą kocią)?

Toksokaroza to choroba wywoływana przez larwy glisty psiej () lub glisty kociej (), których naturalnymi żywicielami są psy, koty i inne psowate. Pasożyty te znajdują się w przewodzie pokarmowym zarażonych zwierząt, gdzie samice składają nawet do 20 tysięcy jaj dziennie. Jaja wydalone z kałem, po pewnym czasie spędzonym w środowisku zewnętrznym, stają się inwazyjne, czyli zawierają larwę zdolną do zakażenia. Mogą one przetrwać w środowisku nawet przez kilka lat.

Zarażenie człowieka następuje poprzez przypadkowe spożycie inwazyjnych jaj glisty, na przykład poprzez brudne ręce po kontakcie z ziemią lub piaskiem zanieczyszczonym odchodami zwierząt, spożycie nieumytych warzyw czy owoców. Mniejsze znaczenie ma bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, choć teoretycznie jaja mogą przetrwać na sierści zwierzęcia wystarczająco długo, aby stać się inwazyjne.

Jaja inwazyjne, połknięte przez człowieka, dostają się do przewodu pokarmowego. W jelicie osłonki jaj zostają strawione, a larwy przedostają się do naczyń krwionośnych, gdzie migrują z prądem krwi. Mogą trafić do różnych narządów i tkanek, wywołując reakcję zapalno-alergiczną. Larwy są w stanie przeżyć w organizmie człowieka nawet 10 lat, nie dojrzewają jednak ani nie rozmnażają się. Chory człowiek nie jest zaraźliwy dla innych osób.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje toksokaroza?

Toksokaroza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych przez zwierzęta na całym świecie, jednak najwięcej przypadków występuje w krajach o wilgotnym klimacie i niskim poziomie higieny.

Nie jest znana dokładna częstość zarażenia ludzi glistami z rodzaju Toxocara. Według niektórych badań, nawet 30% badanych osób ma wykrywalne przeciwciała w surowicy, co może wskazywać na obecność lub przebyte zarażenie. Z uwagi na sposób transmisji (czyli przez brudne ręce), wydaje się, że dzieci są bardziej narażone na tę chorobę niż dorośli. Kontakt z ziemią zanieczyszczoną jajami Toxocara jest stosunkowo łatwy, z uwagi na wysoki odsetek próbek z jajami, zwłaszcza w miejscach wiejskich i podmiejskich.

Toksokaroza - objawy

Objawy zakażenia toksokarozą są różne, zależą od liczby larw, reakcji alergiczno-zapalnej i lokalizacji larw. Może wystąpić zakażenie bezobjawowe, gdzie jedynym dowodem są przeciwciała we krwi. Czasem, mimo braku objawów, można zauważyć zmiany w badaniach sugerujące toksokarozę. Z kolei zakażenie objawowe, zwane zespołem larwy trzewnej wędrującej, charakteryzuje się gorączką, bólami brzucha, głowy, kaszlem, bólami mięśniowymi i stawowymi, a także powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, oraz zmianami skórnymi i osłuchowymi.

U niektórych dzieci mogą występować przewlekłe bóle brzucha, zmniejszone łaknienie, rozmaite wysypki czy nasilenie objawów alergii. Toksokaroza oczna jest rzadka, objawia się zmianami zapalnymi w oku. Natomiast w postaci mózgowej mogą pojawić się bóle głowy, zmiany zachowania i drgawki.

Rozpoznanie toksokarozy

Objawy toksokarozy są nietypowe, więc często są mylone z innymi schorzeniami. Często podejrzewa się toksokarozę na podstawie abnoramlnych wyników badań laboratoryjnych. Wśród tych odchyleń mogą być zwiększona liczba leukocytów, wysoki odsetek eozynofili, podwyższone poziomy gammaglobulin i duża ilość immunoglobulin klasy E. Te odchylenia, choć częste, nie zawsze są spowodowane przez zarażenie Toxocara, dlatego konieczne jest wykluczenie innych przyczyn.

U małych dzieci, oprócz wymienionych odchyleń, często występuje niedokrwistość i zwiększona aktywność enzymów wątrobowych. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może pokazać powiększenie wątroby, a rzadziej śledziony. W przypadku zajęcia płuc, na zdjęciach RTG mogą pojawić się charakterystyczne zmiany nacieki Loefflera.

Jeżeli występują objawy dotyczące zmian oczu, należy skonsultować się z okulistą, który przeprowadzi badanie dna oka.

Diagnostyka postaci neurologicznej wymaga badań EEG, MRI mózgu oraz płynu mózgowo-rdzeniowego.

Diagnoza zarażenia Toxocara wymaga wykonania badań serologicznych na obecność przeciwciał. Wynik testu mocno dodatni potwierdza rozpoznanie zarażenia, szczególnie gdy występują równocześnie eozynofilia i leukocytoza. Badanie kału na pasożyty jest mało pomocne, gdy chodzi o toksokarozę, ale może pomóc w diagnozie innych chorób pasożytniczych.

W przypadku podejrzenia toksokarozy ocznej lub mózgowej, można poszukiwać swoistych przeciwciał w płynie z komory przedniej oka lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Czasami zaleca się również biopsję wątroby lub płuc, choć jest to rzadkością.

Toksokaroza - leczenie

Toksokaroza oczna jest chorobą, która może być leczona lekami przeciwpasożytniczymi i glikokortykosteroidami oraz leczeniem zabiegowym. Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistę chorób zakaźnych i okulistę. Po zakończonym leczeniu, objawy choroby ustępują, jednak nie ma możliwości potwierdzenia, czy wszystkie larwy zostały zabite. Badania serologiczne nie są skuteczne w kontroli skuteczności leczenia, dlatego osoby z rozpoznanym zarażeniem powinny regularnie poddawać się badaniom okulistycznym.

Jak zapobiegać toksokarozie?

Nie istnieje specyficzna profilaktyka toksokarozy. Zapobieganie tej chorobie polega na unikaniu zarażenia jajami Toxocara. Zaleca się mycie rąk po kontakcie z ziemią i zwierzętami, zwłaszcza młodymi szczeniętami i kociętami, po powrocie ze spaceru, przed posiłkiem oraz naukę dzieci przestrzegania tych zasad. Nie powinno się karmić dzieci na spacerze, placu zabaw ani w piaskownicy. Ważne jest także zabezpieczenie miejsc zabaw dzieci przed dostępem psów i kotów, a szczególnie zasłanianie piaskownic i regularna wymiana piasku w nich. Psy i koty powinny regularnie otrzymywać odrobaczanie, przy czym opiekunowie zwierząt powinni zdawać sobie sprawę, że po podaniu leków przeciwpasożytniczych odchody zwierząt muszą być odpowiednio utylizowane (dojrzałe samice, rozkładając się w trawie lub glebie, uwolniają duże ilości jaj).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł