Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tomografia Płuc Z Kontrastem

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Tomografia Płuc Z Kontrastem
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Wskazania

Wyróżnia się także tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości (TKWR lub HRCT), tomografię komputerową z kontrastem oraz tomografię związaną z zatorowością płucną.HRCT służy do dokładnej oceny struktury płuc, stosowany jest m.in. w diagnostyce chorób śródmiąższowych oraz rozstrzeniach oskrzeli. Nie jest konieczne podawanie środka cieniującego.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

W czasie badania

Badanie tomografii komputerowej z użyciem kontrastu używa się do analizy zmian zlokalizowanych (np. guzów, nacieków) w płucach, ścianach oraz innych strukturach klatki piersiowej. Konieczne jest podanie kontrastu. Tomografia komputerowa używana w diagnostyce zatorowości płucnej służy do identyfikacji zatorów płucnych i również wymaga podania kontrastu. W niektórych laboratoriach, głównie do celów badawczych, czasami stosuje się algorytm oceny płuc w celu wykrywania wczesnych zmian nowotworowych.

Przygotowanie do badania

Osoby, które mają planowane badanie tomograficzne komputerowe, powinny być świadome konieczności odpowiedniego przygotowania do tego badania.

  • W przypadku badania bez podania środka cieniującego nie ma specjalnych wymagań co do przygotowania się do badania.
  • Jeśli natomiast badanie będzie wymagało podania środka cieniującego, konieczne jest zachowanie czterogodzinnej głodu przed badaniem oraz spożywanie dużej ilości płynów (zarówno przed, jak i po badaniu). Wypicie dużej ilości płynów pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nerek po podaniu środka cieniującego.
  • Przed przystąpieniem do badania należy poinformować lekarza o ewentualnych schorzeniach, takich jak ciąża, reakcje alergiczne na środek cieniujący, choroby tarczycy i serca, astma, choroby nerek, cukrzyca, uczulenie na leki oraz regularnie stosowane leki.
  • Osoby, które miały reakcje alergiczne po podaniu środka cieniującego, powinny otrzymać glikokortykosteroidy i ewentualnie leki przeciwhistaminowe 12 i 2 godziny przed badaniem. Zastosowanie glikokortykosteroidów ogranicza ryzyko skutków ubocznych po podaniu środka cieniującego do mniej niż 1%.

Przebieg badania

Podczas badania pacjent jest umieszczany na stole, który przesuwa się wokół klatki piersiowej, otaczając ją szerokim pierścieniem urządzenia. Procedura trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jednak faktyczny czas narażenia na promieniowanie jest znacznie krótszy – zazwyczaj kilkanaście sekund. Pacjenci z klaustrofobią zazwyczaj dobrze tolerują to badanie, ponieważ głowa znajduje się poza tunel urządzenia. Brak jest również jakiegokolwiek dyskomfortu.

Badanie z podaniem środka cieniującego (kontrastu)

Przed rozpoczęciem badania konieczne jest umieszczenie wenflonu w żyłę. Procedura przeprowadzana jest podobnie jak opisano powyżej, z tym że podczas badania podawany jest roztwór środka kontrastowego. Może to spowodować chwilowe uczucie pieczenia w okolicach ręki, uczucie gorąca lub niezwykły smak w ustach, które jednak szybko ustępują.

Bezpieczeństwo

Badanie bez dodatkowego środka kontrastowego jest bezpieczne. Dawkę promieniowania jonizującego podczas tomografii komputerowej jest znacznie większa niż dawka używana podczas zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Chociaż teoretycznie narażenie na większą dawkę promieniowania może nieco zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów, korzyści zdrowotne wynikające z dokładnej diagnozy przeważają nad tym ryzykiem. Tomografię komputerową przeprowadza się na całym świecie u milionów pacjentów.

Po podaniu środka kontrastowego niektórzy pacjenci mogą doświadczać skutków ubocznych, takich jak:

  • nudności i wymioty
  • świąd skóry, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy
  • gorączka
  • duszność spowodowana skurczem oskrzeli, obrzęk krtani lub płuc
  • zawroty głowy
  • podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego, aż do wstrząsu
  • zatrzymanie krążenia

Skutki uboczne o łagodnym nasileniu występują u około 1 na 10 pacjentów, podczas gdy ciężkie skutki uboczne występują u mniej niż 1 na 1000 pacjentów (ryzyko to zależy od rodzaju użytego środka kontrastowego).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł