Co to jest suchy kaszel?
Kaszel to najczęstszy symptom chorób układu oddechowego. Jest to naturalny odruch organizmu mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych. W trakcie kaszlu po intensywnym wdechu następuje gwałtowny wydech z wysokim ciśnieniem w klatce piersiowej i płucach, co pozwala na usunięcie zbędnych substancji.
Jak się objawia suchy kaszel?
Kaszel bez wydzieliny jest nazywany kaszlem suchym.
Suchy kaszel - przyczyny
Najczęstsze powody suchości w kaszlu to: leki obniżające ciśnienie, zakażenia wirusowe, astma, choroby płuc oraz niewydolność serca. Diagnoza jest ułatwiona poprzez określenie czasu trwania kaszlu.
Suchy kaszel ostry, trwający krócej niż 3 tygodnie, najczęściej wynika z zakażeń wirusowych, alergii, zatorowości płucnej, obrzęku płuc czy zapalenia płuc. Może być także reakcją fizjologiczną na drażniące czynniki w drogach oddechowych. Kaszel podostry, trwający 3–8 tygodni, często jest efektem przebytych zakażeń wirusowych. Bywa nazywany kaszlem poinfekcyjnym, który zazwyczaj ustępuje samoczynnie.
Przewlekły suchy kaszel, trwający dłużej niż 8 tygodni, może być spowodowany zespołem przewlekłego kaszlu związanym z górnymi drogami oddechowymi, refluks żołądkowo-przełykowy lub poważnymi chorobami jak zapalenie płuc czy nowotwory. Zmiana charakteru kaszlu może być jednym z sygnałów alarmowych w przypadku nowotworu płuca.
Suchy kaszel w nocy – przyczyny
Suchy kaszel w godzinach wieczornych najczęściej występuje w przebiegu infekcji dróg oddechowych, na przykład podczas przeziębienia. U niektórych osób ten rodzaj kaszlu może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po wyzdrowieniu (kaszel po infekcji). Zwykle jest uciążliwy i wiąże się z uczuciem "drapania w gardle".
Suchy kaszel w nocy może być również związany z nadmiernie suchym powietrzem w sypialni.
Eskalujący w nocy, nagły kaszel przypominający pianie koguta może być objawem krztuśca. Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez pałeczkę krztuśca Bordetella pertussis. W trakcie fazy choroby, określanej jako okres oklepowań, pojawiają się ataki dusznego kaszlu bez możliwości wzięcia wdechu (bez wdechu), które kończą się głębokim wdechem z hałaśliwym świstem krtaniowym przypominającym "oklepywanie" (u dzieci, rzadziej u młodzieży i dorosłych). Ataki takie występują cyklicznie. Podczas zakończenia ataku chory odkrztusza gęstą, lepką wydzielinę (dzieci mogą ją połykać, a potem wymiotować).
Suchy kaszel, pojawiający się w nocy, może również sugerować astmę, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak świsty.
Suchy kaszel – jak sobie z nim radzić?
Aby złagodzić objawy kaszlu, można zastosować następujące metody:
- ustawienie nawilżacza powietrza w sypialni, jeśli kaszel jest wynikiem przeziębienia lub suchego powietrza
- ssanie pastylek na kaszel lub twardych cukierków
- spożywanie ciepłych płynów, takich jak herbata
- unikanie palenia tytoniu oraz przebywania w miejscach, gdzie inni palą
- w przypadku kaszlu alergicznego, unikanie alergenów, takich jak pyłki, kurz, zwierzęta czy pleśń.
Syrop na suchy kaszel
W przypadku kaszlu suchego, który towarzyszy infekcji dróg oddechowych lub utrzymuje się po takiej infekcji, można sięgnąć po preparaty zawierające składniki łagodzące podrażnione drogi oddechowe, takie jak substancje z prawoślazu, babki lancetowatej i porostu islandzkiego.
Jeśli te metody okazują się nieskuteczne, można spróbować syropu przeciwkaszlowego, np. lewodropropizyny. Warto jednak pamiętać, że należy ich używać przez krótki okres czasu.
Czy suchy kaszel może być objawem poważnej choroby?
Kaszel może towarzyszyć różnym chorobom, w tym także tym poważnym. Objawy i sytuacje towarzyszące kaszlowi, które wymagają pilnego zgłoszenia się do lekarza:
- krwioplucie
- jeśli u osoby palącej tytoń pojawi się kaszel lub dotychczasowy kaszel zmieni swój charakter
- jeśli osoba w wieku 55–80 lat, która pali co najmniej 30 paczek rocznie, nadal pali tytoń lub zaprzestała palenia w ciągu ostatnich 15 lat
- nasilona duszność, szczególnie w spoczynku lub w nocy
- chrypka
- gorączka
- utrata masy ciała
- obrzęki
- zaburzenia połykania
- wymioty.