Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wzdęcia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Wzdęcia
20.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to są wzdęcia?

Opuchlizna brzucha jest trudnym do zdefiniowania zjawiskiem. Osoby cierpiące na nią najczęściej opisują ją jako powiększenie obwodu brzucha i często mają wrażenie, że jest to spowodowane zwiększoną ilością gazów w ich przewodzie pokarmowym. Często towarzyszy temu uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.

Jednakże opuchlizna brzucha to głównie subiektywne doznanie, które nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistej ocenie ilości gazów w jelitach. Problematyka ta wiąże się z zaburzeniami czucia trzewnego i motoryki jelit, co jest charakterystyczne dla zespołu zaburzeń czynnościowych.

Zaburzenia czucia trzewnego polegają na odczuwaniu dyskomfortu czy bólu w wyniku normalnej ilości gazów w jelitach, która jest dobrze tolerowana przez osoby zdrowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Z czym można pomylić wzdęcia?

Po zjedzeniu posiłku obwód brzucha może szybko się powiększyć, co najprawdopodobniej jest objawem wzdęcia. Zazwyczaj problem szybko ustępuje i następnego dnia rano brzuch odzyskuje swoją pierwotną wielkość. Mogą również pojawić się długotrwałe wzdęcia, które charakteryzują się stale powiększonym obwodem brzucha. Często jest to efekt:

  • wzrostu masy ciała
  • wodobrzusza, zwykle związanego z marskością wątroby lub nowotworami
  • powiększenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, śledziona czy nerki, a także obecności guzów lub dużych torbieli.

Aby rozwiać wątpliwości, zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Czy wzdęcia to objaw wymagający zbadania?

Podczas pierwszego spotkania z pacjentem, który skarży się na wzdęcia, dyskomfort i/lub ból brzucha, lekarz przeprowadza podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie radiologiczne w celu wykluczenia chorób organicznych. Rak jelita grubego, występujący głównie u osób starszych i w średnim wieku, może być przyczyną wzdęć i dyskomfortu. Natomiast młodsze osoby mogą doświadczać podobnych objawów z powodu chorób nieswoistych zapalnych jelit (jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna) oraz zespołu jelita drażliwego.

Jakie są sposoby leczenia wzdęć? Czy dieta wpływa na wzdęcia brzucha?

Po zbadaniu podłoża chorobowego, lekarz potwierdzi brak chorób zagrażających zdrowiu czy życiu. Wykorzystanie pomocy specjalistów od radzenia sobie ze stresem oraz ustalenie odpowiedniej diety może pomóc w redukcji dyskomfortu związanego z wzdęciami.

Leki poprawiające motorykę, adsorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie, mogą przynieść ulgę, choć ich zastosowanie jest ograniczone.

Chociaż w większości przypadków ilość gazów w jelicie nie jest zwiększona, zmniejszenie nawet normalnej objętości gazów może przynieść korzyści pacjentowi. Sytuacje sprzyjające obecności nadmiernych ilości gazów w jelicie mogą wynikać z różnych czynników, takich jak połykanie powietrza, spożywanie pokarmów powodujących gazy, skrobia i błonnik rozpuszczalny, nietolerancje pokarmowe oraz choroby przewodu pokarmowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł