Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wzdęcia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Wzdęcia
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to są wzdęcia?

Wzdęcia

Problemy z wzdęciami są trudne do zdefiniowania. Pacjenci najczęściej mówią o nich jako o powiększeniu obwodu brzucha, często myśląc, że wynika to z nadmiaru gazu w przewodzie pokarmowym. Czasami towarzyszy temu dyskomfort w jamie brzusznej.

Niemniej jednak wzdęcia są subiektywnym odczuciem, niepotwierdzonym obiektywnie w dokładnej ocenie ilości gazów w jelitach. Problemem jest tutaj zaburzenie czucia trzewnego i motoryki jelit, co jest częścią obrazu zespołu zaburzeń czynnościowych.

Zaburzenia czucia trzewnego można prostym językiem opisać jako odczuwanie dyskomfortu lub bólu w odpowiedzi na prawidłową ilość gazu w jelitach, która zdrowe osoby dobrze znoszą.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Z czym można pomylić wzdęcia?

Powiększenie obwodu brzucha, które pojawia się szybko po spożyciu posiłku, może być sygnałem wzdęcia. Zazwyczaj szybko ustępuje, a brzuch odzyskuje swoją normalną wielkość przed kolejnym posiłkiem. Ogólnie, znikają także dolegliwości, a waga pacjenta pozostaje stabilna. Jednakże, czasami pacjent może doświadczać długotrwałych wzdęć, które objawiają się stałym powiększonym obwodem brzucha. W niektórych przypadkach powiększenie brzucha może być wynikiem przyrostu masy ciała, wodobrzusza, najczęściej spowodowanego marskością wątroby lub nowotworami, powiększenia narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, śledziona czy nerki, lub pojawienia się guzów lub większych torbieli.

Aby potwierdzić podejrzenia, warto wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.

Czy wzdęcia to objaw wymagający zbadania?

Podczas pierwszego spotkania z pacjentem doświadczającym wzdęć, dyskomfortu i/lub bólu brzucha, lekarz przeprowadza podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie radiologiczne w celu wykluczenia chorób organicznych. Rak jelita grubego, który często występuje u osób starszych i w średnim wieku, może być przyczyną wzdęć i dyskomfortu. Natomiast u osób młodszych podobne objawy mogą wystąpić u pacjentów z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna), a także w przypadku zespołu jelita drażliwego.

Jakie są sposoby leczenia wzdęć? Czy dieta wpływa na wzdęcia brzucha?

Po przeprowadzeniu diagnostyki, lekarz potwierdzi pacjentowi brak chorób zagrażających zdrowiu lub życiu. Może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalistów ds. radzenia sobie ze stresem i ustalenia odpowiedniej diety, ponieważ spożywanie pokarmów gazotwórczych może pogłębiać dyskomfort związany z wzdęciami.Leki poprawiające motorykę jelit, adsorbujące gazy jelitowe lub ułatwiające ich usuwanie mogą pomóc niektórym pacjentom, ale ich ogólne zastosowanie jest ograniczone.Choć w większości przypadków ilość gazu w jelicie lub jego wytwarzanie nie są zwiększone, zmniejszenie nawet normalnej ilości gazu w jelicie może przynieść ulgę pacjentowi. Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać nadmiernemu gromadzeniu się gazu w jelicie, w tym połykanie powietrza, spożywanie pokarmów powodujących wzdęcia, obecność skrobi i rozpuszczalnego błonnika, nietolerancje pokarmowe oraz choroby przewodu pokarmowego.W celu redukcji ilości gazu oraz zalecanym dietetycznych polecam zapoznać się z dodatkowymi informacjami: Gazy jelitowe.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł