Co to jest zanokcica?
Infekcje bakteryjne często występują w skórze i paznokciach. Bakterie naturalnie zamieszkują ludzką skórę. Mikroorganizmy, które tworzą normalną mikroflorę, dobrze radzą sobie w warunkach panujących na skórze. Jednak zaburzenia równowagi mikrobiologicznej mogą prowadzić do infekcji. Najczęstszą chorobą bakteryjną paznokci jest zanokcica. Przyczyną jej mogą być różne bakterie, takie jak gronkowiec złocisty (Staphylococus aureus), paciorkowce i bakterie Gram-ujemne. Zanokcica może mieć postać ostrego, przewlekłego lub nawracającego zakażenia. Zanokcica ostra zazwyczaj pojawia się po urazie wału paznokciowego, na przykład podczas zabiegów manicure i pedicure lub niekontrolowanego obgryzania paznokci.
Jak często występuje zanokcica?
Zanokcica to często występujący problem, z którym stykają się lekarze dermatolodzy oraz chirurdzy.
Jakie są objawy zanokcicy?
Zanokcica charakteryzuje się intensywnym czerwonym zabarwieniem, opuchlizną oraz pogrubieniem skóry w okolicach paznokci. Ból w obrębie paznokci utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Uszkodzenie naskórka sprawia, że skóra odstaje od płytki paznokciowej, co umożliwia bakteriom dostanie się do rany.
W przypadku zanokcicy przewlekłej objawy są podobne do ostrej formy choroby, jednak utrzymują się przez dłuższy czas, nawet ponad 6 tygodni, i mogą prowadzić do zakażenia innych części skóry wokół paznokcia. W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się ropień pod paznokciem, powodując nieprawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Zanokcica przewlekła nawracająca najczęściej jest spowodowana zakażeniem grzybiczym, ale może być także wynikiem obecności nowotworów, pęcherzycy, łuszczycy lub niektórych leków.
Co robić w przypadku pojawienia się zmian wskazujących na zanokcicę?
Jeśli pojawią się symptomy sugerujące obecność zanokcicy, należy udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub chirurga.
W jaki sposób lekarz rozpoznaje zanokcicę?
Zanokcica jest identyfikowana przez lekarza na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego związanego z tą chorobą.
Jakie są metody leczenia zanokcicy?
Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na zanokcicę?
Aby uniknąć wystąpienia zanokcicy, należy unikać stosowania nieprawidłowych metod manicure i pedicure, jak również skubania skórek czy obgryzania paznokci.