Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zapalenie Otrzewnej

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Zapalenie Otrzewnej
29.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zapalenie otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny, który obejmuje błonę wyścielającą całą jamę brzuszną. Najczęściej jest spowodowane przedostaniem się bakterii do jamy otrzewnej, co może prowadzić do gwałtownego i potencjalnie niebezpiecznego dla życia przebiegu choroby. Niezależnie od czynnika chorobowego, zapalenie otrzewnej powoduje porażenną niedrożność przewodu pokarmowego, co skutkuje zatrzymaniem pracy jelit.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są przyczyny zapalenia otrzewnej?

Istnieje kilka rodzajów zapalenia otrzewnej, ale najczęściej spotykanym i najważniejszym rodzajem zapalenia otrzewnej jest wtórne, bakteryjne zapalenie otrzewnej. Stan ten jest wywołany przez bakterie przedostające się do jamy otrzewnej na skutek przedziurawienia przewodu pokarmowego lub w wyniku stanu zapalnego narządu rodnego. Gdy zapalenie otrzewnej dotyczy jedynie niewielkiego obszaru otrzewnej, mamy do czynienia z chorobą, w której naturalne mechanizmy obronne organizmu są w stanie doprowadzić do opanowania zakażenia i zapobieżenia uogólnieniu procesu. Powstają wtedy tzw. nacieki zapalne wokół dotkniętych chorobą organów. Niestety, dużo częściej proces zapalny rozlewa się na całą jamę otrzewną i powoduje rozlane zapalenie otrzewnej, dając w rezultacie objawy typowe dla tej choroby. Najczęściej występującymi chorobami prowadzącymi do zapalenia otrzewnej są: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, przedziurawienie wrzodu trawiennego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, martwica i przedziurawienie jelita, ostre niedokrwienie jelit.

Jak często występuje zapalenie otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej ostre jest jednym z często występujących przypadków ostrych chorób chirurgicznych. Szacuje się, że rocznie dotyka około 180 osób na 100 000.

Jak się objawia zapalenie otrzewnej?

Objawami zapalenia otrzewnej są intensywne dolegliwości brzuszne, uczucie nudności, nawracające wymioty, zatrzymanie gazów i kału. Ból brzucha jest objawem występującym stale, natomiast pozostałe symptomy pojawiają się z opóźnieniem i mogą być różnie nasilone. Stopniowo pojawia się także napięcie powłok jamy brzusznej, co sprawia, że brzuch staje się twardy i napięty, a skóra staje się blada i spocona.

Co robić w przypadku wystąpienia zapalenia otrzewnej?

Intensywny, szałowy i nieprzerwany ból w okolicy brzucha zawsze powinien skłonić do wizyty u lekarza. W przypadku zapalenia otrzewnej ból jest trwały i na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zapalenia otrzewnej?

Najistotniejszym elementem przy diagnozowaniu zapalenia otrzewnej jest zebranie szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzenie dokładnego badania fizykalnego, skupiającego się głównie na ocenie jamy brzusznej. Następnie lekarz może zlecić dodatkowe testy, które pomogą określić przyczynę stanu zapalnego oraz ocenić ogólny stan pacjenta, ale nie stanowią one podstawy do postawienia diagnozy czy podejmowania decyzji o operacji. Wśród badań laboratoryjnych, szczególną uwagę należy zwrócić na badania krzepnięcia krwi, które mogą wpłynąć na decyzję o konieczności operacji. W przypadku znacznego upośledzenia krzepnięcia, konieczna może być korekta za pomocą leków przed przystąpieniem do interwencji chirurgicznej. W przypadku podejrzenia zapalenia otrzewnej u kobiet w wieku rozrodczym, zaleca się dodatkowe badanie ginekologiczne. Dodatkowo, lekarz może zlecić inne badania laboratoryjne, badanie USG jamy brzusznej, tomografię komputerową oraz inne badania, stosownie do specyfiki danego przypadku.

Jakie są metody leczenia zapalenia otrzewnej?

Leczenie szerzącego się zapalenia otrzewnej polega na przeprowadzeniu operacji, podczas której usunięte zostanie miejsce infekcji. Operacja może być wykonana laparoskopowo lub w sposób otwarty. Po usunięciu źródła infekcji, najczęściej przeprowadza się płukanie jamy otrzewnej oraz pozostawienie drenu. Kluczową rolę odgrywa czas, jaki upływa od zgłoszenia się pacjenta do chirurga do momentu operacji, włączając w to działania medyczne mające na celu przygotowanie pacjenta do zabiegu. W przypadku, gdy pacjent cierpi na odwodnienie, natychmiastowe wykonanie operacji wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego istotne jest odpowiednie nawodnienie chorego przed operacją za pomocą wlewów kroplowych.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia zapalenia otrzewnej?

Usunięcie źródła infekcji prowadzi do wyleczenia rany, ustąpienia symptomów i powrotu większości pacjentów do zdrowia. Jednak jeśli podczas pierwszej operacji nie udało się całkowicie usunąć źródła infekcji, konieczne może być przeprowadzenie kolejnej operacji w późniejszym czasie. W przypadku pacjentów cierpiących na zapalenie uchyłków jelita grubego, na pierwszym etapie może być wykonane płukanie i drenaż, a operacja usunięcia jelita przeprowadzana jest w późniejszym terminie po ustabilizowaniu się stanu pacjenta i całkowitym ustąpieniu objawów zapalnych.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na zapalenie otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej może mieć różne źródła, co sprawia, że trudno jest ustalić środki zapobiegawcze przed tą chorobą.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł