Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Złamanie Małego Palca W Stopie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Złamanie Małego Palca W Stopie
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?

Złamanie kości paliczków, czyli palców u stóp, może wystąpić w wyniku urazu - na przykład uderzenia w twardą przeszkodę lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Często towarzyszą im poważniejsze obrażenia stopy lub stawu skokowego, zwłaszcza po upadku z wysokości bądź w wypadku komunikacyjnym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?

To powszechne obrażenia, często niezauważane ze względu na brak znaczących objawów. W większości przypadków nie wymagają szczególnego leczenia i zazwyczaj nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Jakie są objawy złamania palca u stopy?

Złamanie palca stopy charakteryzuje się lokalnym bólem, opuchlizną, siniakiem i ograniczeniem możliwości poruszania się. Może wystąpić trudność w chodzeniu i stawaniu na stopie. Szczególnie niepokojący jest wykrzywiony palec - odbiegający od właściwej osi, co może wskazywać na przemieszczone złamanie.

Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?

Natychmiast po urazie zaleca się schłodzenie bolesnej okolicy, uniesienie nogi i odciążenie. Można również skorzystać z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

Jeśli po podjęciu tych działań dolegliwości nie ustępują lub występuje wyraźna deformacja palca, konieczna jest wizyta na ostry dyżur ortopedyczny.

Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?

Specjalista od ortopedii identyfikuje złamanie na podstawie wywiadu, badania fizycznego i odpowiednich zdjęć rentgenowskich. Rozpoznanie jest istotne zwłaszcza w przypadku widocznej deformacji palca – umożliwia określenie stopnia ewentualnego przemieszczenia złamania i ocenę palca pod względem obecności innych urazów, takich jak zwichnięcie.

Bardzo rzadko złamanie palca wymaga innej diagnostyki niż badanie rentgenowskie. W sytuacji, gdy jednocześnie wystąpiły inne złożone urazy w obrębie stopy, może być konieczne przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?

Większość złamań palców u stopy nie wymaga przemieszczenia. Palce powinny być splastrowane lub przylepione do zdrowych palców, a pacjent powinien nosić obuwie z twardą podeszwą lub buty haluksowe.

W przypadku znacznego przemieszczenia złamania konieczne może być nastawienie go w znieczuleniu miejscowym. Po powrocie do prawidłowego ustawienia palca, postępowanie jest podobne - palce są splastrowane i pacjent nosi odpowiednie obuwie.

W przypadkach ekstremalnych, gdy złamanie jest bardzo przemieszczone lub przezstawowe i nie można go ustawić w znieczuleniu miejscowym, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Najczęściej dotyczy to palca I - palucha. Stabilizacja jest często osiągana poprzez wprowadzenie drutu Kirschnera i jego usunięcie po wygojeniu złamania.

Złamania palców u stóp zazwyczaj goją się w ciągu 2-3 tygodni.

Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?

Prognozy są bardzo korzystne – tego rodzaju złamania rzadko potrzebują interwencyjnego leczenia, szybko się goją i nie pozostawiają trwałych negatywnych skutków.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?

Nie ma specjalnych środków zapobiegawczych dla tego rodzaju kontuzji - należy uważać, aby nie uderzyć stopą w twardy przedmiot, unikać chodzenia boso w miejscach o nierównym podłożu, nieznanym itp.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł