- Co zawiera i jak działa Acodin - tabletki?
- Kiedy stosować Acodin - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Acodin - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Acodin- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Acodin - tabletki
- Czy można stosować Acodin - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Acodin- tabletki?
Co zawiera i jak działa Acodin - tabletki?
Dekstrometorfan jest lekiem przeciwkaszlowym, który blokuje odruch kaszlu poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy. W odpowiednich dawkach nie ma wpływu na pracę rzęsek oskrzeli (struktury odpowiedzialne za transport śluzu).
Kiedy stosować Acodin - tabletki?
Preparat jest zalecany do leczenia kaszlu suchego, który jest spowodowany przeziębieniem, zapaleniem opłucnej lub wdychaniem substancji drażniących.
Kiedy nie stosować preparatu Acodin - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Acodin- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Preparat zmniejsza objawy kaszlu, ale nie eliminuje jego przyczyny. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek lub wątroby. Zaleca się zmniejszenie dawki leku lub wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami u tych pacjentów. Nie stosować u pacjentów z chorobami dróg oddechowych, związanymi z nadmierną produkcją śluzu, takimi jak zapalenie oskrzeli. W przypadku stosowania preparatu w ciąży, konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie decyzji o stosowaniu tylko w sytuacjach bezwzględnej konieczności.
Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
W terapeutycznych dawkach lek nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Dawkowanie preparatu Acodin - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie spowoduje to zwiększenia skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu warto skonsultować się z lekarzem.
Wskazania dotyczące dawkowania dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia to przyjmowanie 15 mg co 4 godziny lub 30 mg co 6-8 godzin; maksymalna dzienna dawka to 120 mg. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek należy dostosować dawkowanie lub zwiększyć odstępy między poszczególnymi dawkami.
Preparat można stosować niezależnie od spożywania posiłków.
Czy można stosować Acodin - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu. Preparat można stosować w ciąży tylko po konsultacji z lekarzem i tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy go stosować w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Acodin- tabletki?
Jak każdy lek, także Acodin tabletki mogą wywołać skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Może wystąpić: lekka senność, zawroty głowy, problemy gastryczne, oraz reakcje alergiczne na skórze, takie jak wysypka, pokrzywka, trwałe zmiany skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, anafilaksja, zaburzenia psychiczne, takie jak omamy i splątanie, ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, senność, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.