- Co zawiera i jak działa Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen Uno- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
- Czy można stosować Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olfen Uno- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Substancją czynną w preparacie jest diklofenak, lek przeciwzapalny z grupy NLPZ. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych, nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Dobrze się wchłania po podaniu doustnym i kumuluje w mazi stawowej. Może przenikać przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Preparat jest przeznaczony do leczenia objawowego różnych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa), choroba zwyrodnieniowa stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy, bolesne miesiączkowanie, bóle stawów, bóle po urazach i po operacjach chirurgicznych.
Kiedy nie stosować preparatu Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen Uno- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Dawkowanie preparatu Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Specyfik posiada postać tabletek o zmienionym uwalnianiu. Przeznaczony jest do konsumpcji doustnej. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami specjalisty. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ nie wpłynie to na skuteczność leku, a może być szkodliwe dla zdrowia i życia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli:
Zalecana dawka wynosi 150 mg (1 tabletka) na dobę.
Dzieci i młodzież:
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
Sposób stosowania:
Tabletki w formie o zmienionym uwalnianiu przeznaczone są do spożycia doustnego. Należy połykać je w całości (bez dzielenia, gryzienia ani żucia), w trakcie posiłku, popijając dużą ilością płynu.
Czas trwania terapii ustali lekarz. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów może być konieczne długotrwałe leczenie.
Czy można stosować Olfen Uno - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z zażyciem tego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, który przepisuje lek.
Zaleca się unikanie stosowania preparatu u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko wcześniejszego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz hamowania skurczów macicy. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży zaleca się również powstrzymanie się od stosowania tego preparatu, chyba że zdecydował o tym lekarz w przypadkach uzasadnionych, po dokładnym rozważeniu korzyści dla matki w porównaniu z potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.
Nie zaleca się przyjmowania tego preparatu przez kobiety karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olfen Uno- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Jak każdy lek, Olfen Uno może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści ze stosowania leku są z reguły większe niż szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, anoreksja, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, zawroty głowy i wysypka.
Pozostałe działania niepożądane, takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie trzustki, niewydolność serca czy reakcje anafilaktyczne, występują rzadko lub bardzo rzadko.
Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.