- Co zawiera i jak działa Atrovent - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy stosować Atrovent - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Atrovent - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrovent- roztwór do nebulizacji?
- Dawkowanie preparatu Atrovent - roztwór do nebulizacji
- Czy można stosować Atrovent - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrovent- roztwór do nebulizacji?
Co zawiera i jak działa Atrovent - roztwór do nebulizacji?
Działaniem substancji czynnej preparatu jest bromek ipratropium, substancja lecznicza o działaniu przeciwcholinergicznym. Bromek ipratropium działa antyspastycznie, powoduje rozszerzenie oskrzeli i zapobiega ich skurczom. Mechanizm działania polega na zablokowaniu receptorów cholinergicznych (szczególnie receptorów muskarynowych M3) w mięśniach gładkich oskrzeli. Poprzez blokowanie aktywacji receptorów cholinergicznych typu M3, lek hamuje skurcz mięśni gładkich oskrzeli spowodowany uwalnianiem acetylocholiny po pobudzeniu nerwu błędnego. Działanie leku prowadzi do rozszerzenia oskrzeli, poprawy wentylacji płuc i znacznego złagodzenia lub całkowitego ustąpienia duszności związanej z kurczeniem się mięśni dróg oddechowych. U pacjentów z POChP istotna poprawa czynności płuc występuje po około 15 minutach i utrzymuje się przez około 4-6 godzin.
Kiedy stosować Atrovent - roztwór do nebulizacji?
Preparat jest przeznaczony do leczenia stanów skurczowych oskrzeli w przypadku:
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) z zapaleniem oskrzeli i rozedmą płuc
- astmy oskrzelowej.
Kiedy nie stosować preparatu Atrovent - roztwór do nebulizacji?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do wykorzystania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na którąkolwiek z jego składników lub na atropinę i jej pochodne, takie jak tiotropium czy oksytropium.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrovent- roztwór do nebulizacji?
Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Należy pamiętać, że czas potrzebny na rozpoczęcie działania leku jest dłuższy niż w przypadku leków sympatykomimetycznych rozszerzających oskrzela (np. salmeterol, salbutamol).
Możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku obejmują reakcje alergiczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy (trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk języka, warg, twarzy), pokrzywkę, wysypkę, skurcz oskrzeli oraz anafilaksję. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Ostrożność powinna być zachowana u pacjentów:
• z jaskrą z zamykającym się kątem
• z problemami z oddawaniem moczu (zwężenie szyi pęcherza moczowego, rozrost gruczołu krokowego).
Osoby cierpiące na mukowiscydozę mogą być bardziej narażone na dysfunkcje przewodu pokarmowego.
Ważne jest ochrona oczu przed kontaktem z lekiem. Osoby narażone na ryzyko jaskry powinny szczególnie uważać i chronić oczy podczas inhalacji. W przypadku dostania się leku do oka może wystąpić rozszerzenie źrenic, wzrost ciśnienia w gałce ocznej, jaskra z zamykającym się kątem, ból oka. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem.
U niektórych osób po inhalacji leku mogą wystąpić paradoksalne skurcze oskrzeli, objawiające się świstami bezpośrednio po przyjęciu leku. Należy natychmiast przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia takich objawów.
Informacje dodatkowe na temat składników leku:
• lek zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący i edetynian sodu jako stabilizator, które mogą powodować skurcz oskrzeli.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego z nebulizatorem. Nie powinno go się stosować doustnie ani dożylnie. Poprawna technika inhalacji jest kluczowa dla właściwej dawki leku i skuteczności terapii. Dzięki inhalacji leku substancja dociera szybko do dróg oddechowych, z minimalną ilością substancji dostającej się do krwiobiegu, co ogranicza ryzyko działań niepożądanych.
Przestrzegaj zaleceń dotyczących przechowywania leku, aby mieć zawsze zapas. Ważne jest także posiadanie przy sobie inhalatora z lekiem rozszerzającym oskrzela oraz utrzymywanie nebulizatora w czystości.
Brak danych na temat wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów. W przypadku działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Dawkowanie preparatu Atrovent - roztwór do nebulizacji
Preparat jest w postaci płynu do inhalacji z nebulizatora i jest przeznaczony tylko do stosowania wziewnego. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli objawy duszności nasilają się lub leczenie nie przynosi poprawy, a konieczne jest zwiększenie częstotliwości użytkowania leków rozszerzających oskrzela, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
20 kropli preparatu zawiera ok. 1 ml, co odpowiada 0,25 mg bromku ipratropium.
Dla dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia: 2 ml (40 kropli) 3–4 razy dziennie.
Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat:
Ze względu na ograniczoną ilość informacji na temat stosowania preparatu w tej grupie wiekowej, inhalacje powinny być wykonywane zgodnie z zaleconą poniżej dawką: 1 ml (20 kropli) 3–4 razy dziennie pod nadzorem lekarza.
Dla dzieci poniżej 6. roku życia:
Ze względu na ograniczoną ilość informacji na temat stosowania preparatu w tej grupie wiekowej, inhalacje powinny być wykonywane zgodnie z poniższą zalecaną dawką pod nadzorem lekarza: 0,4–1 ml (8–20 kropli) 3–4 razy dziennie.
Podawanie większej niż 2 mg (160 kropli) dawki dobowej u dorosłych i dzieci powyżej 14. roku życia oraz 1 mg (80 kropli) u dzieci do 14. roku życia powinno być pod nadzorem lekarza.
Instrukcja dotycząca stosowania preparatu:
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego z nebulizatorem. Nie należy go stosować dożylnie ani doustnie. Zalecaną dawkę preparatu należy rozcieńczyć w roztworze chlorku sodu do objętości 3–4 ml i inhalować aż do zużycia roztworu. Rozcieńczony roztwór należy sporządzić tuż przed użyciem i nie używać nieużytego roztworu. Preparatu nie należy rozcieńczać wodą destylowaną. Czas inhalacji może być regulowany objętością rozcieńczonego roztworu. Oczy należy chronić przed kontaktem z preparatem.
Różne typy nebulizatorów różnią się budową i należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do danego nebulizatora. Gdy dostępna jest instalacja tlenowa, należy utrzymywać przepływ 6–8 litrów na minutę.
Preparat może być stosowany razem z inhalacjami leków ułatwiających usuwanie i rozcieńczanie śluzu (np. Mucosolvan płyn do inhalacji z nebulizatora). Nie należy używać jednocześnie (w tym samym nebulizatorze) preparatu i kromoglikanu dwusodowego, ponieważ może to powodować wytrącanie się osadu.
Czy można stosować Atrovent - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.
Bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży nie zostało jeszcze potwierdzone. Lekarz musi dokładnie rozważyć, czy spodziewane korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Tylko lekarz jest w stanie ocenić proporcje ryzyka do korzyści w Twoim przypadku!
Nie jest znane, czy lek przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku podczas karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, włącznie z tymi, które można dostać bez recepty.
Nie powinno się łączyć tego preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym.
Mieszanie bromku ipratropium z lekami wpływającymi na receptory beta-adrenergiczne (np. fenoterol, formoterol, salmeterol) oraz lekami zawierającymi pochodne ksantyny (np. teofilina) może zwiększyć działanie rozszerzające oskrzela.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrovent- roztwór do nebulizacji?
Atrovent, jak każdy lek, może wywołać efekty uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego leku. Zapamiętaj, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają szkody związane z ewentualnym wystąpieniem działań niepożądanych.
Często obserwowane działania niepożądane to m.in. zawroty głowy, bóle głowy, kaszel, podrażnienie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, zaburzenia trawienne.
W rzadszych przypadkach mogą wystąpić m.in. problemy z widzeniem, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie w oku, jaskra, ból oka, obrzęk rogówki, kołatanie serca, biegunka, wymioty, zaparcia, reakcje alergiczne.
Warto zauważyć, że preparat ten, podobnie jak inne leki wziewne, może wywołać paradoksalny skurcz oskrzeli, co może utrudnić oddychanie. W przypadku wystąpienia takiego skurczu należy przerwać stosowanie leku, użyć leku rozszerzającego oskrzela i skonsultować się z lekarzem.
W bardzo rzadkich przypadkach mogą pojawić się m.in. zaburzenia akomodacji oka, migotanie przedsionków, pokrzywka.