- Co zawiera i jak działa Diclac 100 - czopki?
- Kiedy stosować Diclac 100 - czopki?
- Kiedy nie stosować preparatu Diclac 100 - czopki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diclac 100- czopki?
- Dawkowanie preparatu Diclac 100 - czopki
- Czy można stosować Diclac 100 - czopki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diclac 100- czopki?
Co zawiera i jak działa Diclac 100 - czopki?
Substancją aktywną preparatu jest diklofenak, lek przeciwzapalny z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diklofenak działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.
Preparat jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych i bólowych, zarówno reumatycznych, jak i niereumatycznych. Diklofenak szybko wchłania się po podaniu doodbytniczym i gromadzi się w mazi stawowej. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Kiedy stosować Diclac 100 - czopki?
Produkt jest zalecany w terapii objawowej:
• reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów (choroba Stilla), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów kręgosłupa, zespołów bólowych związanych ze zmianami w kręgosłupie, reumatyzmu pozastawowego
• dny moczanowej
• bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych
• bólu w pourazowych i pooperacyjnych stanach zapalnych i obrzęku (np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych)
• stanów bólowych i zapalnych w ginekologii, np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków
• napadów migreny.
Produkt jest również stosowany w leczeniu wspomagającym w ciężkich, bolesnych zakażeniach uszu, nosa lub gardła, np. zapalenie gardła i migdałków, zapalenie ucha.
Kiedy nie stosować preparatu Diclac 100 - czopki?
Niestety, jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, co może objawiać się napadem astmy, pokrzywką lub ostym nieżytem błony śluzowej nosa.
Preparatu nie wolno stosować u osób z chorobą wrzodową żołądka, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, niewydolnością serca, przebytym krwawieniem z przewodu pokarmowego związanym z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, zapaleniem odbytnicy lub odbytu oraz u kobiet w III trymestrze ciąży.
Preparatu nie należy również stosować u kobiet karmiących piersią oraz u dzieci i młodzieży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diclac 100- czopki?
Niektóre schorzenia i inne czynniki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonywanie konkretnych badań kontrolnych. Zaleca się stosowanie preparatu w możliwie najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Preparat niesteroidowy może wiązać się z ryzykiem krwawień z przewodu pokarmowego, wrzodów lub perforacji, które mogą prowadzić do zgonu, nawet bez wcześniejszych objawów ostrzegawczych. Koniecznie należy powiadomić lekarza o nietypowych objawach związanych z przewodem pokarmowym, zwłaszcza o krwawieniu. Należy przerwać przyjmowanie preparatu oraz skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów reakcji skórnych, takich jak wysypka czy zmiany na błonach śluzowych. Preparat może również maskować objawy infekcji, dlatego w razie podejrzenia zakażenia należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu może wpływać na płodność u kobiet i nie powinno być zalecane u tych planujących ciążę. Równoległe stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko działań niepożądanych.
Osoby starsze, osłabione, o niskiej masie ciała lub po dużych operacjach mają większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy zachować szczególną ostrożność i stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Preparat może skutkować zaburzeniami w przypadku pacjentów z chorobami żołądka, jelit, chorobą wrzodową lub krwawieniami w wywiadzie. Konieczna jest regularna kontrola oraz stosowanie leków osłonowych. Jeśli wystąpią objawy zaostrzenia astmy, obrzęku naczynioruchowego lub innych powikłań, należy przerwać przyjmowanie preparatu i szybko skonsultować się z lekarzem. W przypadku długotrwałego stosowania zaleca się regularne badania krwi i monitorowanie czynności nerek.
Preparat nie powinien być stosowany u osób z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym lub innymi czynnikami ryzyka. Decyzję o leczeniu oraz jego dawkowaniu powinien podjąć lekarz, biorąc pod uwagę ryzyko dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby z zaburzeniami widzenia, sennością, zawrotami głowy lub innymi zaburzeniami nie powinny prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń w trakcie stosowania preparatu.
Dawkowanie preparatu Diclac 100 - czopki
Czopki są zalecane do stosowania doodbytniczego. Zaleca się przyjmowanie czopków po wypróżnieniu. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami specjalisty. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych zazwyczaj zaleca się początkowo 100-150 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych; w łagodniejszych przypadkach i przy długotrwałym leczeniu zwykle wystarcza do 100 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych.
Czopek stosowany przed snem może być dodatkowym wsparciem w leczeniu bólu nocnego i sztywności porannej (nie przekraczając dobowej dawki maksymalnej tj. 150 mg).
W przypadku bolesnych miesiączek lekarz dobierze odpowiednią dawkę indywidualnie (zazwyczaj 50-150 mg na dobę). Początkowo stosuje się 50-100 mg na dobę, a następnie dawkę można zwiększyć do maksymalnie 200 mg na dobę w ciągu kilku cykli menstruacyjnych. Lek należy przyjmować od pierwszych objawów przez kilka dni, w zależności od nasilenia objawów.
W przypadku napadu migreny zaleca się przyjęcie 100 mg po wystąpieniu pierwszych objawów. W razie potrzeby można w tym samym dniu przyjąć dodatkowe dawki leku w postaci czopków, do 100 mg. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 150 mg w dawkach podzielonych.
Preparatu nie należy stosować u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek. W przypadku łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń należy zachować ostrożność.
Stosowanie preparatu jest niezalecane u osób z chorobami układu krążenia lub niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
Czy można stosować Diclac 100 - czopki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży trzeba unikać stosowania leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży, poinformuj lekarza przepisującego ten lek.
Nie wolno stosować tego preparatu u kobiet w III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego i zahamowania skurczy macicy. Unika się stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. W tych dwóch pierwszych trymestrach zaleca się stosowanie preparatu tylko na wyraźne zalecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach, gdy uzna on takie działanie za absolutnie konieczne, po dokładnym rozważeniu korzyści dla matki w porównaniu z ewentualnym ryzykiem dla płodu.
Nie powinno się stosować tego preparatu u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy pamiętać o informowaniu lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Konieczna jest ostrożność przy stosowaniu diklofenaku z innymi lekami, które mogą mieć wpływ na jego działanie.
Możliwe są interakcje leków, dlatego zaleca się monitorowanie stężenia substancji we krwi oraz regularną kontrolę stanu zdrowia pacjenta.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diclac 100- czopki?
Działania niepożądane mogą wystąpić po przyjęciu Diclac 50, -100, aczkolwiek nie dotyczą one wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z przeprowadzenia terapii zwykle przewyższają ewentualne szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.
Do częstych działań niepożądanych należą: problemy z trawieniem, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, utrata apetytu, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, bóle i zawroty głowy, wysypka, podrażnienie w miejscu podania.
Pozostałe, rzadsze działania niepożądane to między innymi: zapalenie śluzówki żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty, choroby wrzodowe żołądka i/lub dwunastnicy z perforacją, zapalenie jelita grubego, zaostrzenie chorób Leśniowskiego i Crohna, zaparcia, zapalenie jamy ustnej, problemy z przełykiem, zwężenie jelit, zapalenie trzustki, zaostrzenie żylaków odbytu, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, ostre niewydolności nerek, krwiomocz, białkomocz, zapalenia nerek, obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca, kołatanie serca, zawał serca, zapalenie naczyń, zaburzenia krwi, nadwrażliwość skórna na światło, wypadanie włosów, problemy z układem nerwowym (senność, zaburzenia pamięci, drgawki, parestezje, lęki, drżenia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu, depresja, zaburzenia psychiczne, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, szumy uszne). Może wystąpić reakcja nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) oraz reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli oraz poważne problemy skórne: martwica rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, złuszczające zapalenie skóry.
Zdarzają się także rzadsze przypadki: zespół Kounisa, niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
Długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru.