Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Euthyrox

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Euthyrox
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Euthyrox N 100 - tabletki?

Euthyrox

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest syntetyczny zamiennik naturalnego hormonu tarczycy - lewotyroksyna. Lewotyroksyna działa tak samo jak endogenny hormon. W tkankach obwodowych tyroksyna przekształca się w bardziej aktywną trójjodotyroninę. Hormony tarczycy są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu, wzrostu i rozwoju.

Lewotyroksyna jest wchłaniana z przewodu pokarmowego w około 80%, głównie w jelicie cienkim. Stężenie maksymalne osiąga się po 5-6 godzinach od zażycia. Dużą część lewotyroksyny wiąże się z białkami osocza. Działanie preparatu zaczyna się po 3-5 dniach od rozpoczęcia stosowania. Wątroba zawiera 1/3 całkowitej puli lewotyroksyny i podlega wymianie z lewotyroksyną w osoczu. Metabolizm hormonów tarczycy zachodzi głównie w wątrobie, nerkach, mózgu i mięśniach, a metabolity są wydalane z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Euthyrox N 100 - tabletki?

Preparat jest stosowany w następujących sytuacjach:

- leczenie wola obojętnego

- zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji

- leczenie substytucyjne w niedoczynności tarczycy

- leczenie supresyjne w raku tarczycy.

Dawka 25/50/75/100 µg jest stosowana w terapii skojarzonej z lekami przeciwtarczycowymi podczas leczenia nadczynności tarczycy.

Dawka 100/150/200 µg jest zalecana do testów hamowania czynności tarczycy w celach diagnostycznych.

Kiedy nie stosować preparatu Euthyrox N 100 - tabletki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie preparatu, jeżeli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również:

• nieleczona niewydolność kory nadnerczy

• nieleczona niedoczynność przysadki

• nieleczona nadczynność tarczycy

• świeży zawał serca

• zapalenie mięśnia sercowego

• ostre zapalenie wszystkich warstw serca.

Leczenie skojarzone z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Euthyrox N 100- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki preparatu. W określonych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań kontrolnych.

Przed rozpoczęciem przyjmowania lewotyroksyny należy podjąć leczenie lub wykluczyć następujące choroby: chorobę wieńcową (w tym dławicę piersiową), miażdżycę naczyń, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność przysadki, niedoczynność kory nadnerczy oraz autonomiczną czynność tarczycy.

U pacjentów z ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych zaleca się rozpoczęcie leczenia od niskich dawek, stopniowo zwiększanych, oraz monitorowanie na początku leczenia; w przypadku pojawienia się objawów psychotycznych lekarz powinien rozważyć dostosowanie dawki lewotyroksyny.

W grupach pacjentów z chorobą wieńcową, niewydolnością serca lub zaburzeniami rytmu serca z tachykardią specjalna ostrożność jest zalecana przy dostosowywaniu dawki lewotyroksyny, aby uniknąć nawet lekkiej nadczynności tarczycy spowodowanej stosowaniem preparatu; zaleca się częste monitorowanie poziomu hormonów tarczycy w tych grupach pacjentów.

W przypadku wtórnej niedoczynności tarczycy, konieczne jest określenie jej przyczyny przed rozpoczęciem terapii zastępczej.

Przed rozpoczęciem stosowania lewotyroksyny w przypadku zaburzeń czynności kory nadnerczy zaleca się odpowiednie leczenie zastępcze w celu zapobieżenia ostrej niewydolności kory nadnerczy.

Jeżeli istnieje podejrzenie autonomicznej czynności tarczycy, lekarz przed podjęciem leczenia zaleci przeprowadzenie testu z TRH lub scyntygrafii supresyjnej.

U niemowląt urodzonych przedwcześnie z bardzo niską masą urodzeniową zaleca się szczególną ostrożność i monitorowanie parametrów hemodynamicznych przy rozpoczęciu leczenia, ze względu na niedojrzałą czynność nadnerczy i ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej.

U kobiet po menopauzie zwiększającym się ryzykiem osteoporozy zaleca się częstsze monitorowanie czynności tarczycy, aby uniknąć nadmiernego stężenia lewotyroksyny we krwi.

Nie zaleca się stosowania preparatu w przypadkach hipertyreozy poza równoczesnym stosowaniem z lekami przeciwtarczycowymi (tyreostatycznymi) w leczeniu nadczynności tarczycy.

Nie powinno się podawać hormonów tarczycy w celu redukcji wagi ciała. U osób z eutyreozą leczenie lewotyroksyną nie powinno prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Duże dawki leku mogą wywołać poważne lub nawet życie zagrożające skutki uboczne, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi preparatami odchudzającymi, np. z lekami sympatykomimetycznymi.

Przy zmianie preparatu zawierającego lewotyroksynę na inny preparat (w tym zmianie postaci leku z tabletek na płyn doustny lub odwrotnie), należy zachować ostrożność i monitorować pacjenta w okresie przejściowym, ze względu na ryzyko zaburzeń równowagi w czynności tarczycy. U niektórych pacjentów może być konieczne dostosowanie dawki.

Podczas równoczesnego stosowania lewotyroksyny z orlistatem istnieje ryzyko niedoczynności tarczycy i/lub pogorszenia kontroli nadczynności tarczycy; oba leki należy przyjmować o różnych porach dnia, możliwa jest konieczność dostosowania dawki lewotyroksyny; zaleca się monitorowanie poziomu hormonów we krwi. Osoby przyjmujące lewotyroksynę powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem lub zakończeniem stosowania orlistatu, a także przed zmianą dawki tego leku.

Pacjenci z cukrzycą oraz ci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe, powinni skonsultować się z lekarzem w celu omówienia możliwych interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami a lewotyroksyną.

Czy lewotyroksyna wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie przewiduje się wpływu lewotyroksyny na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Euthyrox N 100 - tabletki

Preparat jest w postaci tabletek do przyjmowania doustnego. Należy uważać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz ustala indywidualne dawkowanie na podstawie wyników badań. Leczenie zaczyna się od niskiej dawki, stopniowo zwiększanej co kilka tygodni. Dawkowanie zależy od rodzaju choroby i wieku pacjenta. Preparat powinno się przyjmować rano na czczo, popijając niewielką ilością płynu.

Czy można stosować Euthyrox N 100 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub laktacji, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. W przypadku ciąży lub planowania ciąży, należy poinformować lekarza o tym, że przyjmujesz ten lek na receptę.

Leczenie preparatem u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią powinno być kontynuowane; zapotrzebowanie na lek może być większe w okresie ciąży. Należy regularnie monitorować stężenie TSH w każdym trymestrze ciąży. W przypadku potrzeby lekarz dostosuje dawkę lewotyroksyny (może być konieczne zwiększenie dawki). Po porodzie należy natychmiast dostosować dawkowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj wracając do dawki sprzed ciąży. Stężenie TSH we krwi powinno osiągnąć prawidłowe wartości w ciągu 6-8 tygodni po porodzie.

Stosowanie leczenia skojarzonego z lekami przeciwtarczycowymi nie jest zalecane w okresie ciąży.

W czasie ciąży należy unikać przeprowadzania testów diagnostycznych, które zakłócają funkcjonowanie tarczycy (stosowanie substancji promieniotwórczych u kobiet w ciąży jest przeciwwskazane).

Lewotyroksyna przenika do mleka matki, jednak stężenia osiągane przy zastosowaniu zalecanych dawek nie powodują zaburzeń funkcji tarczycy u dziecka.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich stosowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.

Lewotyroksyna może wpływać na działanie insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych - konieczne jest regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi, szczególnie na początku leczenia skojarzonego; w razie potrzeby lekarz dostosuje dawkę leków przeciwcukrzycowych.

Lewotyroksyna może wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny (np. warfaryna, dikumarol, acenokumarol, fenindion), co może zwiększyć ryzyko krwawień, zwłaszcza u osób starszych. Należy regularnie kontrolować parametry krzepnięcia krwi podczas rozpoczynania i trwania leczenia lewotyroksyną. W razie konieczności lekarz dostosuje dawkę leku przeciwzakrzepowego.

Wpływ na działanie lewotyroksyny mogą mieć inhibitory proteazy (np. rytonawir, indynawir, lopinawir) - zaleca się ścisłą kontrolę funkcji tarczycy i ewentualne dostosowanie dawki lewotyroksyny przez lekarza.

Fenytoina może zarówno przyspieszać metabolizm lewotyroksyny, jak i zwiększać stężenia fT4 i fT3 w wyniku wypierania jej z białek osocza. Należy monitorować dokładnie parametry tarczycy.

Cholestyramina i kolestypol (żywice jonowymienne) mogą hamować wchłanianie lewotyroksyny; należy je przyjmować 4-5 godzin przed lewotyroksyną.

Preparaty zawierające glin (leki zobojętniające, sukralfat), żelazo oraz sole wapnia mogą zmniejszać działanie lewotyroksyny; zaleca się przyjmowanie lewotyroksyny co najmniej 2 godziny przed ww. lekami.

Stosowanie dużych dawek salicylanów, dikumarolu, klofibrylatu i furosemidu może prowadzić do zwiększenia stężenia fT4 w osoczu przez wypieranie lewotyroksyny z białek osocza.

Preparaty z inhibitorami pompy protonowej (IPP) mogą zmniejszać wchłanianie hormonów tarczycy; zaleca się monitorowanie czynności tarczycy i dostosowanie dawki lewotyroksyny przez lekarza.

Orlistat może hamować wchłanianie jodu i/lub lewotyroksyny z przewodu pokarmowego, co może prowadzić do niedoczynności tarczycy bądź pogorszenia kontroli niedoczynności tarczycy.

Sewelamer może zmniejszać wchłanianie lewotyroksyny; konieczne jest monitorowanie parametrów tarczycy na początku i końcu leczenia. Lekarz dostosuje dawkę lewotyroksyny w razie potrzeby.

Inhibitory kinazy tyrozynowej (np. imatynib, sunitynib) mogą obniżać skuteczność lewotyroksyny; konieczne jest monitorowanie czynności tarczycy i dostosowanie dawki lewotyroksyny przez lekarza.

Propylotiouracyl, glikokortykosteroidy, beta-adrenolityki, amiodaron i środki kontrastowe zawierające jod mogą osłabić działanie lewotyroksyny poprzez hamowanie konwersji T4 do T3. W przypadku amiodaronu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zawartość jodu.

Chlorochina i proguanil mogą zwiększać stężenie TSH i osłabić skuteczność lewotyroksyny.

Sertralina może zmniejszać skuteczność działania lewotyroksyny.

Barbiturany, karbamazepina i inne leki zwiększające metabolizm wątrobowy mogą przyspieszać metabolizm lewotyroksyny.

Estrogeny, w tym w doustnych środkach antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie, mogą zwiększać zapotrzebowanie na lewotyroksynę.

Produkty zawierające soję mogą hamować wchłanianie lewotyroksyny; może być konieczne dostosowanie dawki leku, zwłaszcza podczas rozpoczynania lub kończenia stosowania produktów sojowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Euthyrox N 100- tabletki?

Euthyrox N 25, -50, -75, -100, -125, -150, -175, -200 może wywoływać skutki uboczne, choć nie u wszystkich osób stosujących ten lek. Trzeba pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody spowodowane ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Jeśli dawka lewotyroksyny jest zbyt szybko zwiększana na początku leczenia, mogą pojawić się objawy podobne do nadczynności tarczycy, takie jak: nieregularne bicie serca (np. migotanie przedsionków i ekstrasystolie), przyspieszenie akcji serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, bóle klatki piersiowej i objawy duszności, bóle głowy, osłabienie mięśni, skurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, nudności, zaburzenia miesiączkowania, objawy rzekomego guza mózgu, drżenia, niepokój, bezsenność, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała, biegunka. W przypadku wystąpienia takich objawów lekarz zaleci zmniejszenie dawki leku.

W przypadku nadwrażliwości mogą pojawić się reakcje alergiczne skóry, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, skurcz oskrzeli.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł