- Co zawiera i jak działa Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
- Kiedy stosować Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Formoterol Easyhaler- proszek do inhalacji?
- Dawkowanie preparatu Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji
- Czy można stosować Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Formoterol Easyhaler- proszek do inhalacji?
Co zawiera i jak działa Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
Substancją czynną preparatu jest formoterol, substancja należąca do grupy leków o nazwie sympatykomimetyki. Mechanizm działania polega na pobudzaniu określonych receptorów adrenergicznych, które występują na powierzchni komórek nerwowych, mięśniowych lub gruczołowych.
Formoterol działa poprzez stymulację receptorów beta 2 znajdujących się w mięśniach gładkich oskrzeli, co prowadzi do rozkurczu mięśni i zwiększenia przepływu powietrza do płuc. Działanie leku występuje szybko, utrzymuje się przez długi czas.
Kiedy stosować Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
Produkt ten jest zalecany:
- w terapii astmy u pacjentów stosujących wziewne kortykosteroidy, którzy potrzebują również długodziałającego beta2-mimetyku
- w celu redukcji zwężenia dróg oddechowych u pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), którzy wymagają długotrwałego leczenia lekiem rozszerzającym oskrzela.
Kiedy nie stosować preparatu Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji?
Niestety, chociaż istnieją sygnały do używania specyfiku, nie zawsze jest to możliwe. Niedopuszczalne jest stosowanie preparatu w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Formoterol Easyhaler- proszek do inhalacji?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Preparat nie jest zalecany dla osób rozpoczynających leczenie astmy i nie powinien być używany jako pierwszy wybór leczenia. Skierowany jest do pacjentów z przewlekłą postacią choroby, którzy potrzebują regularnego stosowania preparatu. Nie powinien być stosowany do łagodzenia ostrych ataków astmy. W leczeniu podtrzymującym astmy długo działające leki rozszerzające oskrzela powinny być stosowane jedynie w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi, takimi jak kortykosteroidy wziewne lub doustne. Preparat można łączyć z już stosowanymi kortykosteroidami, co może dodatkowo pomóc w łagodzeniu objawów astmy. Jednak nie zastępuje on kortykosteroidów i nie należy przerywać ich stosowania przy rozpoczęciu terapii preparatem. Nagłe nasilenie objawów astmy lub konieczność zwiększenia dawki leku rozszerzającego oskrzela wymaga konsultacji z lekarzem. Może to wskazywać na pogorszenie stanu astmy i zwiększenie ryzyka ostrego ataku. Lekarz oceni sytuację i dostosuje dalsze leczenie, np. zwiększając dawkę kortykosteroidów wziewnych lub dodając kortykosteroidy doustne. Preparatu nie należy stosować podczas zaostrzenia astmy, pogorszenia jej objawów lub gdy stan chorego ulegnie pogorszeniu w trakcie istniejącego zaostrzenia. Jeśli w trakcie stosowania preparatu objawy astmy się nasilą lub nie będą kontrolowane, nie należy przerywać leczenia, lecz skonsultować się z lekarzem.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu preparatu, szczególnie u osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak nadczynność tarczycy, choroby serca, guz chromochłonny nadnerczy, cukrzyca czy niskie stężenie glukozy. W takich przypadkach konieczna jest uważna kontrola lekarska. Stosowanie preparatu może prowadzić do obniżenia stężenia potasu we krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera laktozę, więc osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować. Preparat należy stosować wyłącznie wziewnie z użyciem inhalatora Easyhaler. Poprawna technika inhalacji jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Stosowanie preparatu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji
Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy stosować preparat tylko do inhalacji. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, bo nie zwiększy to efektywności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:
Leczenie astmy: 1 inhalacja (12 µg) 2 razy na dobę. U niektórych może być konieczne stosowanie 2 inhalacji (24 µg) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 4 inhalacje (2 inhalacje 2 razy na dobę).
Leczenie POChP: 1 inhalacja (12 µg) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 2 inhalacje (1 inhalacja 2 razy na dobę).
Dla dzieci w wieku 6–12 lat:
Leczenie astmy: 1 inhalacja (12 µg) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 2 inhalacje (1 inhalacja 2 razy na dobę).
POChP: nie dotyczy.
Dzieci powinny przyjmować dawki pod nadzorem osoby dorosłej.
Brak danych dotyczących stosowania u osób z zaburzeniami nerek lub wątroby. U osób z marskością wątroby może wystąpić zwiększenie ekspozycji na formoterol, ponieważ jest on metabolizowany głównie w wątrobie.
Jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem. Zmiana z innego preparatu formoterolu na Formoterol Easyhaler może wymagać dostosowania dawkowania. Należy bezwzględnie postępować według zaleceń lekarza.
Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 6. roku życia.
Instrukcja dotycząca stosowania preparatu:
Preparat w postaci proszku jest przeznaczony do inhalacji. Jest w plastikowym inhalatorze Easyhaler z licznikiem dawek. Licznik obraca się co piątym uruchomieniu inhalatora. Należy wymienić inhalator na nowy, gdy licznik wskaże 0. Używanie inhalatora po tej liczbie dawek nie zagwarantuje właściwej dawki leku. Easyhaler działa pod wpływem przepływu powietrza wdychanego przez ustnik. Należy zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Aby przyjąć dawkę leku:
• jeżeli używasz opakowania ochronnego, odkręć je
• usuń nasadkę z ustnika
• przed każdą inhalacją wstrząśnij inhalatorem 3–5 razy; po wstrząśnieniu trzymaj inhalator pionowo
• naciśnij inhalator 1 raz, trzymając go między kciukiem a palcem wskazującym (usłyszysz kliknięcie)
• wykonaj normalny wydech
• umieść ustnik w jamie ustnej i zaciśnij usta wokół niego
• wykonaj głęboki wdech przez ustnik
• wyjmij ustnik z ust i wstrzymaj oddech na kilka sekund
• po użyciu zabezpiecz ustnik i jeśli używasz opakowania ochronnego, umieść inhalator w nim
Czy można stosować Formoterol Easyhaler - proszek do inhalacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym fakcie podczas wizyty.
Dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży są niewystarczające. Jeśli zachodzi konieczność kontrolowania astmy, zażywanie preparatu w czasie ciąży jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie niezbędne i gdy oczekiwane korzyści będą jasno przeważać nad potencjalnym ryzykiem. Ostateczną decyzję odnośnie stosowania leku w Twoim przypadku może podjąć tylko lekarz!
Nie zaleca się używania preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj swojego lekarza o wszystkich niedawno stosowanych lekach, również o tych, które można dostać bez recepty. Terapia skojarzona z formoterolem nie powinna być stosowana razem z pewnymi lekami, takimi jak glikozydy nasercowe, czy inne leki wydłużające odstęp QT w EKG, ponieważ może to prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Również równoległe stosowanie formoterolu z innymi lekami może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.
Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Nie stosuj formoterolu jednocześnie z lekami sympatykomimetycznymi, ponieważ może to nasilić działania niepożądane preparatu. Konsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących interakcji leków.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Formoterol Easyhaler- proszek do inhalacji?
Jak każdy lek, również Formoterol Easyhaler może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów, którzy go przyjmują. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Mogą występować często lub rzadziej: drżenia mięśni, skurcze i bóle mięśni, uczucie kołatania serca, przyspieszony rytm serca (tachykardia), bóle głowy, zawroty głowy, niepokój, pobudzenie, trudności ze snem, lęk, suchość w jamie ustnej. W przypadkach rzadkich preparat, podobnie jak inne leki wziewne, może wyzwalać nagły i silny skurcz oskrzeli (tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli), który utrudnia oddychanie. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, należy przerwać stosowanie preparatu, sięgnąć po inny lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem. Rzadziej mogą wystąpić: zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków, nadkomorowe skurcze serca, dodatkowe skurcze), obniżenie poziomu potasu we krwi (hipokaliemia), nudności, reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk warg, języka, gardła utrudniający oddychanie), skurcz oskrzeli, pokrzywka, świąd, wysypka. Bardzo rzadko można zaobserwować: zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia), zaburzenia smaku, wydłużenie odcinka QT na zapisie EKG, duszność, obrzęki kończyn, dławicę piersiową, zmiany ciśnienia krwi, zaburzenia smaku. Przy stosowaniu formoterolu lub innych beta2 mimetyków może dojść do wzrostu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, glicerolu i związków ketonowych we krwi.