Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Forxiga zastosowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Forxiga zastosowanie
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Scopolan - tabletki drażowane?

Składnikiem aktywnym w preparacie jest butylobromek hioscyny, który jest półsyntetycznym alkaloidem tropanowym. Hioscyna działa podobnie do atropiny, blokując receptory cholinergiczne i zmniejszając działanie acetylocholiny. Ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowo-płciowych, hamuje wydzielanie śliny i wpływa na rytm serca. Dodatkowo, działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, mając minimalny wpływ na ośrodkowe działania niepożądane.

Butylobromek hioscyny słabo się wchłania po podaniu doustnym, ale osiąga duże stężenia w miejscu działania.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Scopolan - tabletki drażowane?

Preparat został zalecany do leczenia bólu spowodowanego skurczami w różnych obszarach:

• przewód pokarmowy (np. skurcze żołądka, bóle brzucha)

• drogi żółciowe (np. kolka żółciowa)

• układ moczowo-płciowy (np. bóle nerek, kamica moczowa, dolegliwości menstruacyjne).

Kiedy nie stosować preparatu Scopolan - tabletki drażowane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go zastosować. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje alergia na którykolwiek składnik preparatu lub na inne alkaloidy tropanowe i ich pochodne, jak np. atropina.

Nie powinno się stosować preparatu, jeśli są obecne:

• jaskra z zamykającym się kątem przesączania

• rozrost gruczołu krokowego

• zaparcia atoniczne

• niedrożność porażenna jelit

• zwężenie przełyku, wpustu lub odźwiernika żołądka

• zwężenie szyi pęcherza moczowego

• zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia)

• nużliwość mięśni (myasthenia gravis)

• patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon).

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Nie używać u dzieci przed ukończeniem 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Scopolan- tabletki drażowane?

Niektóre schorzenia mogą skutkować koniecznością zmiany dawkowania leku. W niektórych sytuacjach zalecane jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych.W przypadku wystąpienia bólu wraz z objawami takimi jak gorączka, nudności, wymioty, zmiany w rytmie wypróżnień, tkliwość brzucha, spadek ciśnienia krwi, omdlenia lub obecność krwi w stolcu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i podejmie odpowiednie leczenie.Lek należy stosować jedynie krótkotrwale i z zachowaniem ostrożności u pacjentów z chorobami takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy, owrzodzenie jelit, choroba niedokrwienna serca, zwężenie ujścia zastawki mitralnej oraz u osób starszych. W przypadku przynależności do którejś z tych grup, konieczna jest konsultacja lekarska przed podaniem preparatu.Podczas stosowania leku może wystąpić wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń widzenia lub bólu oka, należy przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem.Dodatkowo, preparat zawiera składniki takie jak sacharoza i laktoza, które mogą być szkodliwe dla osób z określonymi przypadłościami związanymi z nietolerancją cukrów.Podczas przyjmowania leku, zaleca się powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn, ze względu na możliwość wpływu preparatu na zdolności psychofizyczne oraz widzenie.

Dawkowanie preparatu Scopolan - tabletki drażowane

Preparat jest w postaci drażetek do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie wpłynie to korzystnie na skuteczność leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia: 1–2 tabletki 3–5 razy dziennie.

Dla dzieci w wieku 6.–12. lat: 1 tabletka 2 razy dziennie.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 6. roku życia.

Czy można stosować Scopolan - tabletki drażowane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży należy unikać stosowania leków bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej!

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia oraz korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Zaleca się nie stosować leków w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutną konieczność. Jeśli po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka lekarz zdecyduje, że stosowanie leku jest niezbędne, zaleci również zachowanie odpowiednich środków ostrożności.

Nie zaleca się stosowania leków przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty.

Preparat ma działanie antycholinergiczne, które może być wzmocnione, gdy jednocześnie stosuje się: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne pochodne fenotiazyny, klozapinę i olanzapinę, inhibitory MAO, leki przeciwhistaminowe, amantadynę, petydynę, dizopiramid, związki podobne do atropiny, ipratropium, tiotropium lub inne leki antycholinergiczne.

Preparat działa przeciwnie do leków pobudzających perystaltykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid, cisapryd). Mogą one wzajemnie osłabiać swoje działanie.

Hioscyna może zwiększać tachykardię wywołaną przez leki beta-adrenergiczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Scopolan- tabletki drażowane?

Scopolan, podobnie jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane, jednak nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem leku z reguły przewyższają potencjalne szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do możliwych skutków ubocznych leku Scopolan należą: suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaparcia, przyspieszone bicie serca (tachykardia), obniżenie ciśnienia krwi (reakcje hipotensyjne), rumień, pieczenie skóry, swędzenie, wysypka, pokrzywka, obrzęk.

Rzadziej mogą wystąpić: zaburzenia widzenia, skąpomocz, brak oddawania moczu.

W przypadku ciężkiego obrzęku naczynioruchowego (w tym obrzęku krtani, który może utrudniać oddychanie) oraz poważnych reakcji anafilaktycznych, takich jak skurcz oskrzeli, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi i wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia, należy natychmiast podjąć działania ratunkowe. Pierwsze objawy wstrząsu mogą obejmować zimne poty, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, bladość skóry i dyskomfort w okolicach serca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł