- Co zawiera i jak działa Gasprid - tabletki?
- Kiedy stosować Gasprid - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Gasprid - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gasprid- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Gasprid - tabletki
- Czy można stosować Gasprid - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Gasprid- tabletki?
Co zawiera i jak działa Gasprid - tabletki?
Preparat zawiera substancję czynną o nazwie cisapryd, który jest lekiem prokinetycznym. Cisapryd poprawia działanie przewodu pokarmowego, przyspieszając opróżnianie żołądka. Zastosowanie znajduje w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak problemy z przełykiem, żołądkiem czy dwunastnicą. Działa on poprzez stymulację receptorów serotoninowych 5-HT4, co z kolei wpływa na uwalnianie acetylocholiny z splotów nerwowych w mięśniach gładkich jelit. Acetylocholina, działając na odpowiednie receptory komórek mięśni gładkich przewodu pokarmowego, powoduje skurcze i przyspiesza perystaltykę. Warto dodać, że cisapryd nie hamuje aktywności acetylocholinoesterazy, czyli enzymu rozkładającego acetylocholinę.
Podane doustnie, cisapryd szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany podczas pierwszego przejścia przez wątrobę, a jego dostępność biologiczna wynosi około 40-50%. Działanie leku zaczyna się 30-60 minut po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie po 60-120 minutach. Cisapryd nie przenika przez barierę krew-mózg.
Kiedy stosować Gasprid - tabletki?
Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych w terapii ostrego i ciężkiego zaostrzenia symptomatycznego przewlekłego idiopatycznego lub związane z cukrzycą opóźnienia opróżniania żołądka (gastroparesis), gdy inne terapie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Kiedy nie stosować preparatu Gasprid - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na któreś z składników preparatu.
Nie zaleca się stosowania u osób, które jednocześnie przyjmują leki:
• mogące spowodować częstoskurcz komorowy typu i/lub leki wydłużające odstęp QT w zapisie EKG
• silnie hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (np. azolowe leki przeciwgrzybicze, antybiotyki makrolidowe, inhibitory proteazy HIV, nefazodon)
Nie zaleca się stosowania u osób:
• ze zmniejszonym stężeniem potasu lub magnezu we krwi (hipokaliemia, hipomagnezemia)
• z klinicznie istotną bradykardią lub innymi klinicznie istotnymi zaburzeniami rytmu serca
• z niewyrównaną niewydolnością serca
• z wrodzonym wydłużeniem odstępu QT w zapisie EKG lub występowaniem tego zaburzenia w wywiadzie rodzinnym
• u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być niebezpieczne, np. w przypadku organicznej niedrożności
Ze względu na zawartość laktozy w preparacie nie zaleca się stosowania u osób z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Nie zaleca się stosowania u osób z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gasprid- tabletki?
Dawkowanie preparatu Gasprid - tabletki
Tabletki należy przyjmować doustnie. Należy przestrzegać zalecanego dawkowania, aby uniknąć szkodliwych skutków dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych zalecana dawka wynosi 10 mg 3-4 razy na dobę, nie należy przekraczać 40 mg na dobę.
Rozpoczęcie leczenia powinno odbywać się w warunkach szpitalnych pod kontrolą doświadczonego lekarza. Tabletki należy przyjmować 15 minut przed posiłkiem, a w przypadku przyjmowania 4 dawek dziennie, najlepiej przed snem; należy popić wodą. Unikaj picia soku grejpfrutowego. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.
U pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby zaleca się zmniejszenie dziennej dawki (zwykle o połowę).
Czy można stosować Gasprid - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy sięgać po żadne leki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie przy otrzymywaniu recepty na lek.
Stosowanie preparatu w czasie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, jest dozwolone tylko w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za konieczne i korzyści z jego stosowania będą wyraźnie przewyższały potencjalne ryzyko. Ostateczną ocenę korzyści i ryzyka powinien dokonać lekarz!
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią, ponieważ cisapryd przenika do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Gasprid- tabletki?
Jak każdy lek, również Gasprid może wywoływać efekty uboczne, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów używających ten lek. Pamiętaj, że korzyści wynikające z zażywania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez pojawienie się działań niepożądanych.
Typowe: przemijające skurcze brzucha, burczenie w żołądku, biegunka. Niekiedy: wysypka, pokrzywka, swędzenie, łagodne i krótkotrwałe bóle lub zawroty głowy, częste oddawanie moczu. Rzadko lub bardzo rzadko: przemijająca ginekomastia, wyciek mleka, czasem z towarzyszącym podwyższonym poziomem prolaktyny, przemijające zaburzenia funkcji wątroby, czasem z cholestazą, skurcz oskrzeli, pojedyncze przypadki drgawek i objawów pozapiramidowych. Istnieje ryzyko wydłużenia odstępu QT na zapisie EKG i/lub poważne, czasem śmiertelne zaburzenia rytmu serca, takie jak torsade de pointes, częstoskurcz komorowy i migotanie komór (w większości przypadków te działania wystąpiły u pacjentów, którzy jednocześnie przyjmowali inne leki, w tym te hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 i/lub mieli chorobę serca lub czynniki ryzyka zaburzeń rytmu serca).