- Co zawiera i jak działa Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Czy można stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Substancją aktywną preparatu jest diklofenak, lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Diklofenak hamuje syntezę prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za stan zapalny.
Może być stosowany w leczeniu bólów reumatycznych, nie działa jednak przeciwdrobnoustrojowo. Po podaniu doustnym substancja jest wchłaniana w całości, a tabletki o przedłużonym uwalnianiu działają wolniej. Diklofenak i jego metabolity mogą przenikać przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Preparat jest zalecany w terapii bólu i stanów zapalnych w przypadku:
- ostrych stanów zapalnych stawów
- przewlekłych stanów zapalnych stawów, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów (przewlekłe zapalenie stawów)
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa) oraz innych zapalnych chorób reumatycznych kręgosłupa
- zaburzeń wynikających z choroby zwyrodnieniowej stawów i zapaleń stawów kręgosłupa
- reumatycznych stanów zapalnych tkanek miękkich
- bolesnego obrzęku lub zapalenia po urazie.
Kiedy nie stosować preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek składnik używanego preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania może być uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, co może objawiać się różnymi dolegliwościami.
Ponadto, unikaj stosowania preparatu w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba wrzodowa, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciężka niewydolność nerek, wątroby lub serca, a także w przypadku stwierdzonej niewydolności serca, choroby serca, choroby naczyń obwodowych, choroby naczyń mózgowych oraz w trzecim trymestrze ciąży. Preparatu nie należy także stosować w trakcie karmienia piersią ani u dzieci i młodzieży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niektóre warunki zdrowotne mogą skutkować unikaniem stosowania lub koniecznością zmiany dawkowania preparatu. Istnieje również możliwość konieczności przeprowadzania określonych badań kontrolnych. Stosowanie minimalnej skutecznej dawki preparatu przez jak najkrótszy czas zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Po zastosowaniu preparatu, mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym rzadkie i ciężkie reakcje skórne. Konieczne jest przerwanie stosowania i skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia pierwszych objawów.
Preparat może maskować objawy zakażenia, a także powodować zaburzenia płodności u kobiet. Konieczne jest unikanie równoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych. U osób starszych, osłabionych lub po dużych operacjach, należy zachować szczególną ostrożność i stosować minimalne skuteczne dawki przez krótki okres czasu.
W przypadku niepokojących objawów ze strony przewodu pokarmowego, konieczne jest niezwłoczne powiadomienie lekarza. Również u osób z zaburzeniami czynności nerek, serca i innych schorzeń, zaleca się monitorowanie stanu zdrowia podczas stosowania preparatu. Przedłużone stosowanie preparatu w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Tabletki (lub kapsułki) o przedłużonym uwalnianiu to forma tego preparatu. Można go brać doustnie. Ważne jest, aby stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
U dorosłych:
Zalecana dawka dzienne to 100–150 mg (1 kapsułka 100 SR raz dziennie lub 2 tabletki 75 SR raz dziennie).
Jeśli konieczne, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu można łączyć z dawką 25 mg lub 50 mg w postaci tabletek lub kapsułek doodbytniczych, nie przekraczając 150 mg dziennie.
Preparatu nie zaleca się dla dzieci i młodzieży.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości, najlepiej podczas posiłku, popijając wodą.
Czy można stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania skurczów macicy. Preparatu nie powinno się również stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Może być on jednak stosowany w tych okresach jedynie na wyraźne zlecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach, gdy lekarz uznaje takie działanie za absolutnie konieczne po dokładnym rozważeniu korzyści dla matki i ewentualnego ryzyka dla płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym tych bez recepty. Należy zachować ostrożność przy łączeniu diklofenaku z innymi lekami, takimi jak metotreksat, digoksyna, leki moczopędne, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwcukrzycowe i inne. Konieczne jest monitorowanie stężenia leków we krwi oraz regularna kontrola stanu zdrowia podczas stosowania diklofenaku.
Możliwe są interakcje leków z diklofenakiem, dlatego ważne jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Jak każdy lek, również Olfen 75 SR, -100 SR może powodować działania niepożądane, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Należy pamiętać, że pożądane korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkodliwe skutki pojawiających się działań niepożądanych.
Często można zaobserwować: problemy trawienne, bóle brzucha, nudności, biegunkę, wzdęcia, wymioty, utratę apetytu, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, zawroty głowy oraz wysypkę skórną.
Pozostałe działania niepożądane pojawić się mogą rzadko lub bardzo rzadko, i obejmują: zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciemne stolce, krwawe wymioty, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, a także zapalenie okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, zaparcia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia przełyku, zwężenie jelit, zapalenie trzustki, zaostrzenie żylaków odbytu, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, ostre uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, martwicę brodawek nerkowych, obecność krwi w moczu, białkomocz, zapalenie nerek, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, kołatanie serca, zawał serca, zapalenie naczyń, zaburzenia krwi (niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość), plamica, nadwrażliwość skóry na światło, wypadanie włosów, zaburzenia układu nerwowego (senność, zaburzenia pamięci, drgawki, parestezje, lęk, drżenia, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu, depresja, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, szumy uszne). Możliwe reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd) i anafilaksję, łącznie z wstrząsem anafilaktycznym, obrzękiem naczynioruchowym (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła utrudniający oddychanie), nasilenie astmy, skurcz oskrzeli, a także ciężkie reakcje skórne: martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, złuszczające zapalenie skóry.
W nieznanej częstości mogą występować: zespół Kounisa, niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
Długotrwałe przyjmowanie diklofenaku w dużych dawkach może podnieść ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru.