Co zawiera i jak działa Padolten - tabletki powlekane?
Tramadol to potężny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który działa głównie na receptory µ. Siła jego działania jest porównywalna do siły morfiny. Oprócz tego, wpływa również na komunikację między komórkami nerwowymi zależnymi od noradrenaliny i serotoniny. Działając na proces wychwytu zwrotnego noradrenaliny, tramadol wydłuża czas jej działania w synapsie, co także zwiększa uwalnianie serotoniny. Tramadol nie powoduje zahamowania układu oddechowego ani nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego, a jedynie minimalnie wpływa na układ krążenia. Działanie paracetamolu jest przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Padolten- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwić przyjmowanie lub wymagać zmiany dawkowania danego preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.Nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę. Aby uniknąć przedawkowania, należy sprawdzić, czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu ani tramadolu.Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężką niewydolnością nerek ani oddechową. Ryzyko przedawkowania paracetamolu jest większe u osób z alkoholową chorobą wątroby.Tramadol nie powinien być używany jako terapia zastępcza dla osób uzależnionych od opioidów. Istnieje również ryzyko wystąpienia drgawek u osób leczonych tramadolem, zwłaszcza przy dużych dawkach.Należy ostrożnie stosować preparat u osób uzależnionych od opioidów, po urazie głowy, we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości, z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym oraz u osób przyjmujących flukloksacylinę.Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia i rozwijania tolerancji, należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.Tramadol może spowodować niebezpieczne działania niepożądane u dzieci po zabiegach chirurgicznych, dlatego należy zachować ostrożność. Leki opioidowe mogą także powodować zaburzenia oddychania w czasie snu.U osób stosujących tramadol równolegle z innymi lekami działającymi na układ serotoninergiczny występowały potencjalnie groźne przypadki zespołu serotoninowego. Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.Opioidowe leki przeciwbólowe mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego nie powinno się prowadzić pojazdów podczas stosowania preparatu.
Dawkowanie preparatu Padolten - tabletki powlekane
Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych. Należy być ostrożnym i nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nadmiar leku może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia lekarz dobiera dawkowanie indywidualnie. Początkowo zaleca się przyjmowanie 2 tabletek, z możliwością kolejnych dawek co 6 godzin, maksymalnie 8 tabletek na dobę. Osoby z zaburzeniami nerek i wątroby oraz osoby powyżej 75. roku życia powinny skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniej regulacji dawek. Preparat jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. Tabletki należy zażywać doustnie, niezależnie od posiłków, w całości.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.Należy unikać jednoczesnego stosowania tramadolu z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, nadciśnienia lub niedociśnienia. Ponadto, równoległe stosowanie tramadolu z innymi lekami, które oddziałują na te same receptory, może osłabić jego działanie.Tramadol może interakcjonować z wieloma innymi lekami, dlatego należy zachować ostrożność. Nie wpływa tylko na nasilenie działania innych leków, ale także może powodować drgawki.Pamiętaj, że podczas leczenia tramadolem należy unikać spożywania alkoholu.Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Padolten- tabletki powlekane?
Padolten, podobnie jak inne leki, może wywoływać skutki uboczne. Nie każdy pacjent stosujący ten preparat doświadczy ich, ale korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.Po zażyciu tramadolu mogą pojawić się różne zaburzenia psychiczne, zmienne pod względem nasilenia i objawów, zależne od osobowości pacjenta i czasu trwania leczenia. Mogą to być zaburzenia nastroju, zmiany aktywności oraz zmiany w zdolności odczuwania i rozpoznawania. Tramadol może także prowadzić do uzależnienia.Bardzo często występują zawroty głowy, senność, nudności. Często obserwuje się silne bóle głowy, drżenie, splątanie, zmienność nastroju, zaburzenia snu, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunkę oraz inne objawy.Niezbyt często mogą wystąpić różne objawy, takie jak nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, parestezje, depresja, omamy, koszmary senne, niepamięć, bóle brzucha, oraz wiele innych.Rzadko może dojść do ataksji, drgawek, omdleń, uzależnienia od leku, zaburzeń widzenia. Bardzo rzadko występuje nadużywanie preparatu. W bardzo rzadkich przypadkach mogą pojawić się hipoglikemia i czkawka.W trakcie stosowania tramadolu mogą także wystąpić inne skutki uboczne, takie jak niedociśnienie ortostatyczne, bradykardia, zapaść, zaburzenia krzepnięcia, reakcje alergiczne, zmiany apetytu, osłabienie, zahamowanie oddechu, zmiany psychiczne oraz objawy zespołu odstawiennego.Przy zażyciu paracetamolu mogą wystąpić reakcje alergiczne, zaburzenia krwi oraz inne skutki uboczne.