- Co zawiera i jak działa Pyralgina - tabletki?
- Kiedy stosować Pyralgina - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Pyralgina - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pyralgina- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Pyralgina - tabletki
- Czy można stosować Pyralgina - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pyralgina- tabletki?
Co zawiera i jak działa Pyralgina - tabletki?
Kiedy stosować Pyralgina - tabletki?
Preparat jest zalecany do terapii silnego bólu z różnych przyczyn oraz gorączki, gdy inne leki są niezalecane lub nieefektywne.
Kiedy nie stosować preparatu Pyralgina - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pyralgina- tabletki?
Dawkowanie preparatu Pyralgina - tabletki
Produkt występuje w postaci tabletek do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, aby uniknąć potencjalnych szkodliwych skutków. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie z lekarzem.
Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia o masie ciała powyżej 53 kg:
Zalecana dawka to 1–2 tabletki (500–1000 mg) nie częściej niż 4 razy na dobę, zachowując odstępy 6–8 godzin; maksymalna dzienna dawka to 4000 mg.
Tabletki powinno się połykać w całości, popijając dużą ilością płynu (np. szklanką wody), najlepiej podczas lub bezpośrednio po posiłku.
Pierwsze efekty działania preparatu można zaobserwować po 30–60 minutach po przyjęciu leku.
Jeśli objawy nie ustępują po 3–5 dniach stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem; jeśli objawy nasilają się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
W przypadku osób starszych, osłabionych, z zaburzeniami nerek lub wątroby konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza.
Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia.
Czy można stosować Pyralgina - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży i karmienia piersią nie należy stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w tym okresie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, upewnij się, że lekarz zatwierdzi stosowanie preparatu.
Nie wolno stosować leku w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze stosowanie leku jest dopuszczalne tylko za zgodą lekarza, jeśli korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Tylko lekarz może ocenić sytuację i podjąć decyzję o stosowaniu leku.
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zezwoli na jednorazowe podanie metamizolu i odpowiednie postępowanie z pokarmem przez 48 godzin.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, łącznie z tymi bez recepty.
Nie stosuj tego preparatu jednocześnie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu lub pirazolidyny (np. propyfenazon, fenazon lub fenylbutazon).
Bądź ostrożny i skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu, jeśli jest on stosowany z innymi lekami, takimi jak:
- cyklosporyna
- chlorpromazyna
- metotreksat
- kwas acetylosalicylowy
- leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny)
- doustne leki przeciwcukrzycowe
- fenytoina
- sulfonamidy o działaniu przeciwbakteryjnym
- inhibitory monoaminooksydazy (MAO)
- barbiturany
- kaptopryl
- lit
- triamteren
- leki przeciwnadciśnieniowe
- leki moczopędne
Unikaj spożywania alkoholu podczas przyjmowania tego preparatu, ponieważ może to wpłynąć na działanie leku i alkoholu.
Metamizol może wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pyralgina- tabletki?
Jak każdy lek, również Pyralgina może wywoływać niepożądane efekty uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z działaniami niepożądanymi.
Do możliwych działań niepożądanych zalicza się między innymi: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, podrażnienia żołądka, biegunkę, suchość w jamie ustnej, uszkodzenia wątroby, krwawienia w przewodzie pokarmowym, niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna. U osób z deficytem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej metamizol może wywołać hemolizę krwinek.
Rzadziej mogą wystąpić poważne zaburzenia szpiku prowadzące do groźnych schorzeń hematologicznych, takich jak agranulocytoza, małopłytkowość, pancytopenia i leukopenia, które mogą być śmiertelne. Agranulocytoza może wystąpić w każdym momencie stosowania leku, niezależnie od dawki, a ryzyko zwiększa się przy długotrwałym stosowaniu (powyżej tygodnia). Konieczne jest przerwanie przyjmowania preparatu w przypadku wystąpienia agranulocytozy lub pancytopenii.
Preparat może spowodować reakcje alergiczne (świąd, zaczerwienienie, wysypka, uczucie pieczenia, obrzęk), duszność, problemy żołądkowo-jelitowe (np. nudności, wymioty), a także ciężkie reakcje, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Pierwsze objawy wstrząsu to m.in. zimne poty, zawroty głowy, bladość skóry, dyskomfort w okolicy serca - wymagają one pilnej interwencji medycznej. Może również wystąpić astma analgetyczna.
Bardzo rzadko mogą pojawić się ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa i Johnsona lub martwicze oddzielanie się naskórka. W przypadku reakcji skórnych konieczne jest natychmiastowe przerwanie leczenia.
Inne bardzo rzadkie skutki uboczne mogą obejmować uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia czynności nerek, czerwone zabarwienie moczu spowodowane obecnością kwasu rubazonowego - nieszkodliwego metabolitu metamizolu.