Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rantudil

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Rantudil
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rantudil Retard - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Preparat zawiera substancję czynną acemetacynę, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z grupy pochodnych kwasu octowego. Posiada silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i słabe działanie przeciwgorączkowe. Acemetacyna hamuje syntezę prostaglandyn, które odgrywają istotną rolę w procesie zapalnym. Działa poprzez hamowanie aktywności enzymów cyklooksygenaz, które uczestniczą w produkcji prostaglandyn. Preparat charakteryzuje się powolnym uwalnianiem substancji czynnej, co powoduje opóźniony efekt terapeutyczny. Nie należy stosować preparatu w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji. Acemetacyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego i gromadzi się w tkankach objętych procesem zapalnym. Przenika również przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rantudil Retard - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Produkt ten jest zalecany jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny w przypadku:
• schorzeń zwyrodnieniowych stawów
• dolegliwości bólowych w okolicy krzyżowo-lędźwiowej
• zapalenia stawów reumatoidalnego
• zapalenia stawów kręgosłupa
• bóli pooperacyjnych
• ostrych ataków dny moczanowej.

Kiedy nie stosować preparatu Rantudil Retard - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. W przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub na indometacynę, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. Podobnie, jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś objawów uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, nie powinieneś stosować preparatu. Uczulenie może objawić się reakcjami nadwrażliwości takimi jak astma, skurcz oskrzeli, nieżyt błony śluzowej nosa, pokrzywka, wysypka, rumień. Preparatu nie wolno stosować u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją po stosowaniu NLPZ, z niewyjaśnionymi zaburzeniami krwiotwórczymi, z ciężką niewydolnością serca, u kobiet w III trymestrze ciąży, u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rantudil Retard- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia lub okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazaniem do zmiany dawki. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Należy unikać łącznego stosowania z kwasem acetylosalicylowym i innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym selektywnymi inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko działań niepożądanych).

Preparat może zamaskować objawy zakażenia. W przypadku podejrzenia infekcji należy skonsultować się z lekarzem, aby podjąć odpowiednie leczenie. Preparat nie działa przeciwbakteryjnie.

Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu u osób starszych, u których ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwotoku z przewodu pokarmowego, jest zwiększone.

Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie ryzyko krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być śmiertelne i nie zawsze poprzedzone są objawami ostrzegawczymi. Objawy te mogą pojawić się w dowolnym momencie leczenia, także u osób bez wcześniejszych problemów z przewodem pokarmowym. Powikłania te są szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Należy natychmiast poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach związanych z przewodem pokarmowym (szczególnie o krwawieniu). W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania preparatu.
U pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego stosowanie preparatu jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. U tych pacjentów należy stosować najmniejsze skuteczne dawki i zaczynać leczenie od najmniejszej dostępnej dawki. Duże dawki i wiek pacjenta zwiększają ryzyko krwotoku z przewodu pokarmowego. Należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli jednocześnie przyjmowane są inne leki zwiększające ryzyko działań niepożądanych z przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej lub krwawienia (np. kortykosteroidy systemowe, leki przeciwzakrzepowe, leki hamujące agregację płytek krwi, nawet małe dawki kwasu acetylosalicylowego [nazywanego potocznie aspiryną], leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). W tych przypadkach lekarz czasami zaleca stosowanie leków ochraniających żołądek (np. mizoprostol, inhibitory pompy protonowej).
Ogromną ostrożność należy zachować u osób z chorobami przewodu, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna, z uwagi na ryzyko zaostrzenia choroby (stosowanie preparatu możliwe wyłącznie pod nadzorem lekarskim).

Szczególna ostrożność i ścisły nadzór lekarski są niezbędne przy stosowaniu preparatu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zatrzymaniem płynów lub obrzękami, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgowych oraz u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (cukrzyca, palenie tytoniu, hiperlipidemia). Jeśli należysz do którejś z powyższych grup, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie acemetacyny w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, może powodować ciężkie reakcje skórne, czasami prowadzące do zgonu, takie jak zespół Stevensa-Johnsona, martwicze zapalenie skóry i toksyczna martwicza naskórka, złuszczające zapalenie skóry. Te reakcje występują bardzo rzadko, najczęściej w pierwszym miesiącu stosowania preparatu. W przypadku pierwszych objawów zmian skórnych (wysypka, zmiany na błonach śluzowych) lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Jeśli lekarz, po zważeniu korzyści i ryzyka, zaleca stosowanie preparatu, powinien on być pod kontrolą lekarza i z ostrożnością przez osoby:
• mające chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy
• z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zaburzeniami elektrolitowymi, po dużych operacjach, z zatrzymaniem płynów, z obrzękami, zwłaszcza w podeszłym wieku (stosowanie NLPZ może powodować zatrzymywanie płynów i obrzęki oraz pogorszenie funkcji nerek; zaleca się monitorowanie pracy serca i nerek)
• mające zaburzenia nerek lub wątroby
• u których dzięki leczeniu lekiem z grupy NLPZ wystąpił atak astmy, reakcje skórne lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa
• cierpiące na astmę oskrzelową, również jeśli występowała w przeszłości oraz z przewlekłym nieżytu błony śluzowej nosa, zapaleniem zatok, polipami nosa, przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, uczulonymi na jakiekolwiek alergeny (stosowanie preparatu zwiększa ryzyko ataku astmy lub skurczu oskrzeli utrudniającego oddychanie; należy zapewnić natychmiastową pomoc medyczną)
• z zaburzeniami psychicznymi, chorobą Parkinsona oraz epilepsją (preparat może nasilić objawy tych chorób)
• z zaburzeniami krzepnięcia krwi, stosujące leki przeciwzakrzepowe, zwiększoną skłonnością do krwawień oraz w okresie pooperacyjnym (ryzyko nasilenia krwawień; acemetacyna hamuje agregację płytek krwi i wydłuża czas krwawienia)
• z toczniem rumieniowatym układowym i/lub mieszaną chorobą tkanki łącznej
• stosujące leki moczopędne oszczędzające potas (ryzyko hiperkaliemii)
• przyjmujące preparat bezpośrednio przed lub po zabiegach operacyjnych
• stosujące leki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy (osoby przyjmujące leki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy, powinny unikać alkoholu podczas stosowania preparatu)
• w podeszłym wieku (zwiększone ryzyko działań niepożądanych; należy zachować szczególną ostrożność i stosować najmniejsze skuteczne dawki przez możliwie najkrótszy czas; stosowanie długotrwałe możliwe tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim).

Jeśli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie którykolwiek z powyższych stanów przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli lekarz zaleci długotrwałe stosowanie preparatu, należy regularnie monitorować funkcje nerek i wątroby oraz morfologię krwi. Może dojść do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych oraz stężenia mocznika we krwi.

Stosowanie preparatu może wpłynąć na płodność u kobiet i nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę.

Informacje dodatkowe o innych składnikach preparatu:
­ preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat ma znaczący wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. Dotyczy to zwłaszcza początkowego etapu leczenia, podczas zwiększania dawki, a także w przypadku zmiany leczenia na inny lek oraz u osób spożywających alkohol podczas terapii. Preparat może powodować zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy, zmęczenie lub inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które mogą istotnie ograniczyć zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rantudil Retard - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Preparat jest dostępny w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i jest przeznaczony do doustnego stosowania. Zawsze stosuj go zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczaj zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.Dla dorosłych zaleca się stosowanie 1 kapsułki (90 mg) 1–2 razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów. W przypadku napadu dny moczanowej, gdy objawy nie ustępują, dawkę można zwiększyć do 180 mg na dobę (2 kapsułki na dobę), a nawet więcej za zaleceniem lekarza. Maksymalna dawka to 3 kapsułki na dobę, ale większych dawek nie należy stosować dłużej niż 7 dni.Preparat należy przyjmować podczas posiłku, popijając go dużą ilością płynu. Jeśli objawy ustępują, lekarz zaleci zmniejszenie dawki preparatu.

Czy można stosować Rantudil Retard - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Pamietaj, że jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powinnaś poinformować lekarza o swoim stanie (zobacz ostrzeżenia zawarte w akapicie „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując preparat?”).

Nie zaleca się stosowania tego preparatu w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze można go stosować tylko za wyraźnym poleceniem lekarza i pod jego nadzorem, jeśli uzna on, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Decyzję o stosowaniu preparatu podczas ciąży powinien podejmować wyłącznie lekarz. Nie zaleca się również stosowania tego preparatu przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Mogą wystąpić interakcje z innymi lekami, dlatego zaleca się ostrożność. Należy unikać spożywania alkoholu i innych leków, które wpływają na układ nerwowy.@NgModule nie zaleca się stosowania preparatu z triamterenem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rantudil Retard- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?

Lek Rantudil retard, jak każdy inny lek, może powodować efekty uboczne, chociaż nie występują one u każdego pacjenta. Warto pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku z reguły przewyższają potencjalne szkody związane z działaniami niepożądanymi.Możliwe skutki uboczne obejmują m.in. problemy żołądkowe i jelitowe, reakcje alergiczne, bóle głowy, senność, rozmaite zaburzenia układu pokarmowego, problemy z wątrobą, hiperkaliemię, splątanie oraz inne rzadziej występujące objawy.W przypadku wystąpienia pierwszych objawów niedokrwistości, takich jak gorączka, ból gardła czy zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. Nie należy także samodzielnie sięgać po leki przeciwbólowe ani przeciwgorączkowe.Przed długotrwałym stosowaniem Rantudilu retard zaleca się regularne badania morfologii krwi. Lek może także wpływać na działanie płytek krwi oraz skazy krwotoczne. Dodatkowo, preparat może nasilać objawy chorób psychicznych, epilepsji i choroby Parkinsona.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł