- Co to jest badanie stężenia androgenów we krwi i na czym polega?
- Jakie są wskazania do badania stężenia androgenów we krwi?
- Jak przebiega badanie stężenia androgenów we krwi?
- Jak przygotować się do badania stężenia androgenów we krwi?
- Jakie są przeciwwskazania do badania stężenia androgenów we krwi?
- Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu badania stężenia androgenów we krwi? Jak postępować po badaniu?
Co to jest badanie stężenia androgenów we krwi i na czym polega?
Androgeny, nazywane również hormonami męskimi, są przeważające u mężczyzn, ale występują także u kobiet w niewielkich ilościach. Pełnią one rolę w kształtowaniu się narządów płciowych u płodu oraz w rozwoju cech płciowych (takich jak budowa ciała, owłosienie, czy głos). Stężenie androgenów można badać we krwi i obejmuje cztery hormony: testosteron, DHEA-S, DHEA i AD.
Odpowiednie hormony płciowe, tj. testosteron u mężczyzn oraz estrogeny u kobiet, są głównie wydzielane przez gonady - jądra i jajniki. Nadnercza także produkują znaczne ilości hormonów płciowych, zarówno estrogenów, jak i androgenów, u obu płci. Wydzielanie hormonów płciowych przez nadnercza zachodzi przez całe dorosłe życie, choć jest praktycznie niezauważalne do okresu przekwitania.
Jakie są wskazania do badania stężenia androgenów we krwi?
Jak przebiega badanie stężenia androgenów we krwi?
Testowanie poziomu androgenów odbywa się poprzez pobranie krwi z żyły. Zazwyczaj pobierana jest krew z lewego przedramienia lub z okolicy lewego dołu łokciowego.
Jak przygotować się do badania stężenia androgenów we krwi?
Przeprowadzenie tego badania zaleca się w połączeniu z innymi testami biochemicznymi krwi, zazwyczaj na czczo, chociaż nie jest to konieczne. Istotne jest pobranie krwi rano. U kobiet zaleca się wykonanie testu między 4. a 10. dniem cyklu, nie później niż tydzień przed miesiączką. Pacjent powinien poinformować o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą wpłynąć na wynik badania. Dotyczy to zwłaszcza kortykotropiny (ACTH) i glikokortykosteroidów, a u kobiet preparatów antykoncepcyjnych.
Jakie są przeciwwskazania do badania stężenia androgenów we krwi?
Nie ma żadnych przeszkód.
Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu badania stężenia androgenów we krwi? Jak postępować po badaniu?
Po każdym pobraniu krwi z żyły istnieje ryzyko wystąpienia wydłużonego krwawienia, dlatego należy odpowiednio ucisnąć miejsce wkłucia. Może także pojawić się podskórne podbiegnięcie krwawe, czyli krwiak, wynikający z nieprawidłowego nakłucia żyły.