Ashwagandha – jak działa?
Wśród składników biologicznie aktywnych obecnych w ashwagandzie wymienia się głównie witanolidy, które przypisuje się korzystne właściwości zdrowotne. Roślina ta zawiera również alkaloidy i flawonoidy.
Ashwagandze często przypisuje się wiele korzystnych działań, ale niewiele wiarygodnych danych naukowych potwierdza te efekty. Badania kliniczne potwierdzają głównie wpływ rośliny na łagodzenie stresu, zmniejszanie niepokoju i lęku.
Inne potencjalne właściwości lecznicze ashwagandhy nie zostały jeszcze wiarygodnie potwierdzone. Publikacje dotyczące skuteczności preparatów z tej rośliny są liczne, ale niskiej jakości, dlatego trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat korzyści dla zdrowia wynikających z jej stosowania.
W literaturze można znaleźć również prace wskazujące na pozytywny wpływ ashwagandhy na gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu, poprawę wydolności fizycznej i regeneracyjne właściwości organizmu po wysiłku. Badania na zwierzętach i w komórkach wykazały także działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i antynowotworowe tej rośliny. Jednakże potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić te obiecujące właściwości również u ludzi.
Ashwagandha – dawkowanie
W preparatach suplementacyjnych stosuje się głównie korzeń ashwagandhy w postaci ekstraktu, wyciągu lub proszku. Należy unikać długotrwałego stosowania tych suplementów.
Dostępne suplementy diety zawierają zazwyczaj 300–500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy w codziennej dawce; uważa się, że jest to wystarczająca ilość. Zaleca się przyjmowanie 1–2 kapsułek lub tabletek dziennie, w zależności od preparatu.
W przypadku sproszkowanego korzenia nie należy przekraczać dziennego limitu 3 g. Zgodnie z uchwałą Zespołu ds. Suplementów Diety NIZP-PZH, każdy suplement diety zawierający Withania Somnifera musi informować o zawartości witanolidów w zalecanej do spożycia dziennnej porcji, która nie powinna przekraczać 10 mg.
Ashwagandha – przeciwwskazania i skutki uboczne
Suplementy diety, także te zawierające ashwagandhę, mogą być niezalecane w pewnych sytuacjach. Przykładowo, osoby przyjmujące leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, kobiety w ciąży, karmiące piersią, oraz dzieci nie powinny stosować suplementów z witanią ospałą.
Często ignorowany jest potencjalny problem związany ze stosowaniem produktów roślinnych. Choć wiele osób uważa, że naturalne preparaty są bezpieczne, mogą one również powodować niepożądane skutki uboczne, podobnie jak leki syntetyczne.
Krótkotrwałe stosowanie preparatów z ashwagandhą w zalecanych dawkach wydaje się być bezpieczne, jednak opisano przypadki uszkodzenia wątroby po ich stosowaniu. Nudności, wymioty i problemy żołądkowo-jelitowe to częste skutki uboczne związane z ashwagandhą.
Ashwagandha może także wykazywać interakcje z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.
Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek preparatów z ashwagandhą, ponieważ może to zwiększyć ryzyko niekorzystnych skutków dla organizmu.