Kiedy się pojawia baby blues?
Po upływie kilku dni, po kilku nieprzespanych nocach, zaczynają się pojawiać obawy i niepewność. Drobne problemy z opieką nad noworodkiem sprawiają, że tracimy równowagę, trudności z karmieniem piersią stają się przyczyną frustracji. Konieczność pozostania dłużej w szpitalu z powodu niedoboru wagi dziecka wywołuje u nas atak płaczu. Czujemy się zagubieni, nie rozumiemy co się z nami dzieje, bo zazwyczaj jesteśmy spokojne. Wydaje nam się, że nasze reakcje są irracjonalne, co powoduje uczucie zakłopotania i wzmaga niepokój. Jeśli również Tobie przydarzyła się taka sytuacja, to spotkała Cię tzw. baby blues - smutek poporodowy.
Baby blues – przyczyny
Spora grupa naukowców zajmujących się zaburzeniami emocjonalnymi w okresie okołoporodowym uważa, że syndrom "baby blues" wynika z nagłych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety po porodzie. Istotne jest także przeżywanie lęku o dziecko oraz stresu związanego z nową sytuacją życiową, a także brak wsparcia ze strony bliskich.
Pierwsze dni po porodzie są czasem ograniczonej ilości snu, dolegliwości fizycznych charakterystycznych dla połogu, takich jak ból piersi, krocza czy rany po cesarskim cięciu. Kolejną przyczyną "baby bluesa" jest presja społeczna, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, aby jak najszybciej powrócić do formy sprzed ciąży.
Ciąża, poród i początkowe dni opieki nad dzieckiem stanowią ogromne wyzwanie dla każdej kobiety, dlatego ważne jest zachowanie wyrozumiałości wobec siebie, a także otrzymanie wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia.
Baby blues – objawy smutku poporodowego
Matczyne uczucie smutku manifestuje się poprzez zmienne nastroje - czasem odczuwasz radość, a innym razem smutek. Objawami są drażliwość, płaczliwość, niepokój, nadmierna ekscytacja oraz gadatliwość. Możesz mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji, zwłaszcza dotyczących zasad karmienia piersią i technik karmienia.
Skutki baby blues mogą być uciążliwe, ale pocieszające jest to, że dotyczą one nawet 85% kobiet w różnym stopniu.
Jak sobie radzić ze smutkiem poporodowym?
Ważne jest, aby mieć kontakt z osobami, które zrozumieją Twój smutek, nie zignorują sytuacji i pozwolą Ci wyrazić swoje emocje. W tym okresie będziesz potrzebować więcej wsparcia w codziennych obowiązkach, jak opieka nad dzieckiem, gotowanie czy prace domowe. Czasami nawet kilka godzin spokojnego snu może pomóc.
Większość matek potrafi poradzić sobie z trudnościami samodzielnie, zwłaszcza gdy mają wsparcie swoich bliskich.
Baby blues – ile trwa?
to przejściowy stan, który występuje tuż po narodzinach dziecka i zazwyczaj trwa krócej niż 2-3 tygodnie. Jeśli zauważysz, że smutek trwa dłużej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być objawem depresji poporodowej, która wymaga specjalistycznego leczenia.
Depresja poporodowa – kiedy warto zwrócić się po pomoc?
Depresja po urodzeniu dziecka dotyka nawet do 20% kobiet. Jej symptomy pojawiają się zazwyczaj nieco później niż "baby blues" - od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie. Przyczyny mogą być różne, takie jak zaburzenia hormonalne, wzmożony stres, wcześniejsze zaobserwowane depresje przed lub po ciąży, problemy zdrowotne u dziecka, a także trudności z karmieniem piersią. Objawy depresji poporodowej obejmują poczucie braku kompetencji rodzicielskich, trudności związane z opieką nad dzieckiem, bezradność, zaburzenia snu, poczucie osamotnienia, poczucie niezrozumienia, częste płacze, poczucie winy, a nawet myśli samobójcze. W przypadku depresji poporodowej zalecana jest konsultacja specjalisty, psychoterapia, a czasami leczenie farmakologiczne, które może być bezpieczne podczas karmienia piersią. Ważne jest również podkreślenie, że skuteczne karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.