Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fotopsje

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Fotopsje
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Fotopsje

Błyski w oku to doznania wzrokowe powstające w gałce ocznej lub w układzie nerwowym w wyniku pobudzenia siatkówki, nerwu wzrokowego lub struktur ośrodkowego układu wzrokowego przez bodźce innego rodzaju niż światło.

Najczęściej występujące błyski w oku nazywane są fotopsjami. Są one efektem mechanicznego naprężenia siatkówki przez przylegające do niej ciało szkliste. Proces starzenia się ciała szklitego powoduje jego stopniowe rozrzedzanie się i zagęszczanie oraz tworzenie rozrzedzonych obszarów wypełnionych płynem. W rezultacie ciało szkliste kurczy się i oderwuje się od siatkówki (tylne odłączenie ciała szklistego – PVD). Kiedy siatkówka jest pociągana przez ciało szkliste, może pojawić się wrażenie wzrokowe przypominające błysk. Jeśli dochodzi do jej przedarcia i odwarstwienia, może to objawiać się nagłym pojawieniem się ciemnych plam w polu widzenia lub ciemną zasłoną, prowadzącą do całkowitej utraty wzroku.

Innym rodzajem błysków są fosfeny (zjawiska entoptyczne) wywołane mechanicznym uciskiem na gałkę oczną lub szybkimi ruchami gałki ocznej (tzw. fosfeny Flicka). Czasami są one wynikiem zmian chorobowych, takich jak zaburzenia ukrwienia czy zawał płata potylicznego mózgu. Mogą być także wywołane działaniem niektórych leków, polami elektromagnetycznymi, substancjami psychoaktywnymi oraz nadmierną wentylacją płuc.

Błyski w oku mogą towarzyszyć migrenowym bólom głowy z aurą wzrokową lub aurą migrenową bez bólu głowy. W takim przypadku przypominają zygzakowate zarysy fortyfikacji, które mogą się przesuwać i rozszerzać w polu widzenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Nie wykonano jeszcze badań na temat częstości występowania błysków w oku, jednak w praktyce medycznej często natrafia się na pacjentów skarżących się na tego rodzaju objawy.

Jak się objawiają?

Wrażenia optyczne nazywane są przez osob wrażenia jako "zygzaki", "błyskawice", przypominające te obecne podczas burzy lub chaotyczne "rozbłyskiwanie się światła". U osób cierpiących na migrenę, wrażenia optyczne przybierają kształt zygzakowaty przypominający fortyfikacje. Są one bardziej widoczne w ciemniejszym oświetleniu.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli zauważysz błyski w oku, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badania dna oka z poszerzeniem źrenic, aby ustalić możliwe przyczyny tego objawu.

Jak lekarz stawia diagnozę?

1. Na bazie rozmowy z pacjentem oraz obserwacji klinicznej.

2. Na bazie wywiadu z chorym i badania klinicznego.

3. Na bazie rozmowy z pacjentem oraz analizy klinicznej.

Jakie są sposoby leczenia?

Fenomeny wizualne spowodowane odwarstwieniem ciała szklistego nie wymagają interwencji, ponieważ są one naturalnym efektem procesu starzenia się. Leczenie powinno być rozważane tylko w przypadku potwierdzenia pociągnięcia siatkówki przez ciało szkliste, zwłaszcza jeśli wystąpiły rozdarcia siatkówki. Fosfeny nie podlegają specjalnemu leczeniu, ponieważ są one zjawiskiem fizjologicznym. W przypadku gdy są one objawem innych schorzeń (np. zaburzeń ukrwienia, udaru tylnej części mózgu czy dysfunkcji układu podwzgórzowego), należy leczyć wywołującą je chorobę. Iluzje fortyfikacyjne, towarzyszące migrenie, powinny być leczone tak jak migrenowe bóle głowy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Po całkowitym oderwaniu ciała szklistego od siatkówki, doświadczenie fotopsji zostaje całkowicie zatrzymane.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Jeśli migotanie w oku było spowodowane przeciąganiem się ciała szklistego, zaleca się regularne monitorowanie stanu siatkówki.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Nie da się uniknąć pojawiania się błysków w oczach.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł