Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Bilirubina

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Bilirubina
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest bilirubina?

Bilirubina, substancja żółtopomarańczowa, jest produktem rozkładu hemu, składowej hemoglobiny. Jest ona produkowana głównie w wątrobie i śledzionie, gdzie bilirubina pośrednia łączy się z albuminą, a następnie staje się bilirubiną bezpośrednią przez dodanie reszt kwasu glukuronowego. Następnie jest ona wydalana z wątroby do dróg żółciowych. Produkty przemiany bilirubiny nadają kałowi brązowy kolor, a moczowi żółty. Zwiększone stężenie bilirubiny we krwi powoduje zażółcenie skóry i twardówek, oraz często towarzyszy temu świąd skóry.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są wskazania do badania?

Objawy żółtaczki to, m.in. ból w prawym podżebrzu oraz podejrzenie choroby wątroby. Może towarzyszyć im również niedokrwistość, którą objawiają odbarwienie stolca lub ciemna barwa moczu.

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Badanie stężenia bilirubiny wymaga jedynie niewielkiej próbki krwi, więc nie ma żadnych przeszkód do jego przeprowadzenia.

Przyczyny zwiększenia osoczowego stężenia bilirubiny

  • problemy z drogami żółciowymi – na przykład kamica żółciowa (najczęstsza przyczyna), zapalenie dróg żółciowych, nowotwory dróg żółciowych, rak głowy trzustki – te dolegliwości prowadzą do zablokowania przepływu żółci z wątroby do dwunastnicy, co objawia się jako cholestaza.
  • rozpad krwinek czerwonych w naczyniach – polega na rozpadzie erytrocytów pod wpływem różnych czynników, takich jak toksyny bakteryjne, konflikty serologiczne lub nieprawidłowa budowa erytrocytów.
  • problemy z wątrobą – na przykład marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, uszkodzenie wątroby, rak wątroby, zespół Budda i Chiariego, wrodzone hiperbilirubinemie. W wyniku niewydolności wątroby nie jest ona w stanie przetwarzać bilirubiny i usuwać jej do żółci.
  • ciąża – wzrost poziomu bilirubiny w ciąży jest nazywany żółtaczką ciężarnych i wynika z zmian hormonalnych w organizmie kobiety w ciąży.
  • okres noworodkowy – zwiększone stężenie bilirubiny w tym okresie nazywa się żółtaczką noworodków i wynika z niedojrzałości enzymatycznej wątroby u noworodka.

Zmniejszone stężenie bilirubiny nie ma znaczenia klinicznego

Zadania do wykonania z tekstem po myślniku:Parafrazuj treść i zmień ją na oryginalną formę.Usuń wszystkie elementy, które nie są tekstem, takie jak zdjęcia, rysunki i ich opisy.Usuń wszystkie polecenia z linkami.Usuń autorów oraz źródła tekstów i bibliografię.Usuń odwołania do innych artykułów.Usuń wszystkie linki.Usuń polecenia z linkami.Jeśli ostatnie zdanie jest nagłówkiem H3, usuń je.Upewnij się, że usunięto wszystkie zdjęcia, rysunki i linki.Jeśli konieczne, przetłumacz tekst na język polski.Sprawdź poprawność językową całego artykułu.Przekonwertuj tekst do formatu HTML.Zweryfikuj, czy wszystkie polecenia zostały wykonane poprawnie.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł