Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból Kolana

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ból Kolana
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Ból kolana – przyczyny

Wiele rodzajów obrażeń i schorzeń może prowadzić do bólu w okolicy kolana.

Podział można dokonać na dwie kategorie: urazy spowodowane pojedynczym zdarzeniem, które doprowadziło do uszkodzenia stawu kolanowego, oraz urazy związane z nadmiernym obciążeniem, gdzie ból kolana wynika z powtarzającego się stresu na stawie, bez konkretnego, dużego urazu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Ból kolana spowodowany przeciążeniem

  1. Ból rzepki - często występujący rodzaj bólu kolana spowodowany przeciążeniem. Ból lokalizuje się z przodu kolana lub głębiej, za rzepką. Nasila się podczas kucania, biegania, długotrwałego siedzenia lub wchodzenia i schodzenia po schodach. Zazwyczaj narasta stopniowo i nie jest rezultatem pojedynczego urazu. Charakterystyczne jest brak obrzęku kolana.
  2. Zapalenie kaletki maziowej to stan, w którym torebki maziowe wokół kolana ulegają podrażnieniu lub obrzękowi. Może być spowodowane nadmiernym obciążeniem danej okolicy, np. u osób pracujących w pozycji klęczącej (np. układanie podłóg).
  3. Zapalenie więzadła rzepki, zwane również , to schorzenie objawiające się bólem z przodu kolana podczas biegania, skakania, wchodzenia po schodach, kucania lub innych ruchów wymagających szybkiego prostowania kolana.
  4. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana degeneracją chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie kostne stawów. Jest najczęstszą formą zapalenia stawów i główną przyczyną bólu stawów u osób powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się porannym bólem i łagodną sztywnością, która ustępuje po rozpoczęciu ruchu, ale może powracać przy większej aktywności.

Ból kolana z powodu urazu

Różne rodzaje urazów można zaobserwować w przypadku bólu kolana. Najczęściej występuje nadwyrężenie mięśni, które zazwyczaj pojawia się podczas aktywności sportowej, takiej jak koszykówka czy piłka nożna. Leczenie polega na odpoczynku, zastosowaniu zimnych okładów oraz zażyciu leków przeciwbólowych.

Uszkodzenie łąkotek również może powodować ból kolana, obrzęk oraz trudności z poruszaniem go. Natomiast urazy więzadeł kolana często występują w wyniku urazów sportowych. Objawami uszkodzenia są obrzęk, ból oraz niestabilność kolana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkami.

Ból kolan – inne przyczyny

Ból stawu kolanowego może być wynikiem zapalenia stawu, które objawia się zaczerwienieniem, nadmiernym uciepleniem skóry, obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości. Oprócz tego, zapalenie stawu kolanowego może być związane z różnymi chorobami, takimi jak reaktywne zapalenie stawów, infekcyjne zapalenie stawów oraz borelioza.

Ból kolan może być także wynikiem innych chorób, które dotyczą nie tylko stawów kolanowych, ale także innych stawów. Mogą to być choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Oprócz bólu kolan, objawom tym mogą towarzyszyć inne objawy ogólne, takie jak stan podgorączkowy, utrata masy ciała i uczucie zmęczenia.

Ból kolana – co robić? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jesli dolega Ci ból w kolanie po urazie, możesz zastosować kilka metod złagodzenia objawów. Możesz przykładać zimne okłady, unikać nadmiernego obciążenia kolana oraz w razie konieczności wziąć lek przeciwbólowy.

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli dolegliwości utrzymują się pomimo domowych metod złagodzenia.

Ból kolana – leczenie

Leczenie bólu w kolanie zależy od jego przyczyny i może obejmować leczenie zachowawcze, takie jak unikanie określonych form aktywności fizycznej, odpowiednie ćwiczenia oraz fizjoterapia.

W niektórych sytuacjach konieczne może być stosowanie ortez, redukcja masy ciała oraz leczenie farmakologiczne, a w poważniejszych przypadkach również interwencja chirurgiczna.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł