Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból W Dolnej Części Pleców

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ból W Dolnej Części Pleców
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest ból krzyża i jakie są jego przyczyny?

Ból W Dolnej Części Pleców Ból dolnego odcinka kręgosłupa, czyli ból krzyża, jest powszechną dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia różnych struktur kręgosłupa, takich jak krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe, mięśnie, ścięgna, więzadła i nerwy. Przyczynami bólu mogą być przeciążenia, przepuklina dysku, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe czy złamania kręgów. Warto pamiętać, że ból krzyża może być także objawem innych chorób, dlatego ważne jest podjęcie szybkiej diagnozy przez lekarza.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są czynniki ryzyka bólu krzyża?

Do wystąpienia bólu krzyża przyczynia się wiek, przeszłe doświadczenie bólu w tej okolicy, czynniki psychiczne, słaba kondycja fizyczna, otyłość, rodzaj wykonywanej pracy, palenie papierosów oraz współistnienie innych chorób.

Jak często występuje ból krzyża?

Około 80% ludzi doświadcza bólu krzyża, najczęściej w wieku między 30 a 60 lat. Jest to jedna z głównych przyczyn wizyt u lekarza.

Ból krzyża - objawy

Ból krzyża może mieć różnorodne objawy, takie jak czas trwania, natężenie, lokalizacja, czynniki nasilające i towarzyszące. Na podstawie tych informacji można określić przyczyny dolegliwości. Ból krzyża może być spowodowany przeciążeniem, zespołem korzeniowym, zwężeniem kanału kręgowego lub innymi chorobami kręgosłupa.

Istnieje także możliwość, że ból jest efektem stresu lub depresji. Uczulając się na te różne rodzaje bólu krzyża, można wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec nawrotom tej dolegliwości.

Co robić w razie wystąpienia bólu krzyża?

W przypadku braku niepokojących objawów, ból krzyża zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni. Wskazane jest powrót do codziennych czynności, unikając nadmiernej aktywności fizycznej i leżenia w łóżku. Należy również unikać pozycji i działań, które mogą nasilać ból. Bardzo silny ból krzyża może wymagać krótkotrwałego leżenia w łóżku, ale należy jak najszybciej wrócić do aktywności. Dłuższe unieruchomienie może osłabić mięśnie i prowadzić do pogorszenia kondycji fizycznej oraz nastroju.

W razie potrzeby można sięgnąć po leki przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie lub okłady z lodu. W leczeniu ostrego bólu krzyża stosuje się także techniki manualne, które powinien wykonywać doświadczony lekarz lub rehabilitant. Jeśli dolegliwości nie ustępują po 4 tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy wymagające pilnego kontaktu z lekarzem w przypadku bólu krzyża

Wezwij pogotowie ratunkowe (999 lub 112) w przypadku nietrzymania moczu lub stolca, osłabienia czucia w okolicy krocza, bólu po urazie, który nie ustępuje.

Zgłoś się pilnie do lekarza, jeśli ból krzyża towarzyszy osłabienie, ból lub drętwienie nóg, nasilenie bólu podczas kaszlu lub kichania, sztywność w godzinach nocnych, gorączka bez przyczyny, przyjmowanie sterydów, niedawny zabieg operacyjny, choroba nowotworowa lub inna ciężka choroba współistniejąca, czy ból bardzo silny nie ustępujący w spoczynku.

Lekarz pierwszego kontaktu może zdiagnozować i leczyć większość postaci bólu krzyża. W przypadku podejrzenia poważnej choroby lub braku poprawy po kilku tygodniach leczenia, skieruje Cię do specjalisty.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Lekarz diagnozuje schorzenie na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta i objawów zidentyfikowanych podczas badania układu ruchu. W większości przypadków nie ma potrzeby dodatkowych testów laboratoryjnych ani obrazowych - są one przeprowadzane tylko w przypadku podejrzenia konkretnej przyczyny bólu pleców lub braku poprawy po podjętej terapii.

Początkowo wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, a w niektórych przypadkach (np. gdy podejrzewa się ucisk na korzeń nerwowy lub zwężenie kanału kręgowego) przeprowadza się inne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Ból pleców nieswoisty występuje w ponad 90% przypadków, a jego przyczyna nie zawsze jest jednoznaczna - wyniki badań często wskazują na normę, mimo że pacjent odczuwa ból. Nawet jeśli badania wykazują zmiany zwyrodnieniowe lub inne nieprawidłowości kręgosłupa, nie oznacza to koniecznie, że te zmiany są odpowiedzialne za dolegliwości pacjenta. Może to prowadzić do błędnej diagnozy przyczyny bólu, narażając pacjenta na zbyteczny stres i koszty.

Sposoby leczenia bólu krzyża

Typowo ból pleców zwykle ustępuje samoczynnie lub za pomocą prostych metod. Jeśli jednak objawy nie ustępują po kilku tygodniach lub pojawiają się sygnały alarmowe, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania, zależnie od podejrzewanej przyczyny. Najczęściej proponowane jest leczenie zachowawcze, z dużym naciskiem na rehabilitację, a jedynie w szczególnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Leczenie zachowawcze bólu krzyża

Ćwiczenia fizyczne – regularne aktywności mięśni pleców i brzucha wzmacniają kręgosłup. Nie można wykonywać ćwiczeń, które powodują ból. Program ćwiczeń powinien być dostosowany przez doświadczonego lekarza lub rehabilitanta; pacjent kontynuuje trening samodzielnie w domu. Poza ćwiczeniami ukierunkowanymi na wzmocnienie kręgosłupa, ważne jest dbanie o ogólną kondycję fizyczną.

Leki – stosowane pomocniczo w celu łagodzenia bólu i ułatwienia ćwiczeń rehabilitacyjnych. Najczęściej używane są paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, które można nabyć bez recepty. Nie należy ich zażywać dłużej niż dwa tygodnie bez konsultacji z lekarzem. Ponadto, lekarz może zalecić inne leki, takie jak rozluźniające mięśnie, opioidy czy nawet leki przeciwdepresyjne.

Różne formy fizykoterapii (np. ultradźwięki, stymulacja nerwów, diatermia, lasery, ciepłolecznictwo, krioterapia) pomagają rozluźnić mięśnie i więzadła oraz ułatwiają ich rozciąganie. Stanowią one dodatkowe wsparcie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Leżenie w łóżku – kiedyś podstawowa metoda leczenia bólu krzyża, jednak obecnie nie przynosi oczekiwanych efektów i może nawet wydłużyć czas dolegliwości. Unieruchomienie prowadzi do osłabienia kondycji fizycznej, mięśni i obniżonego nastroju. Taka postawa sprzyja również powstawaniu zakrzepów. Obecnie zaleca się krótkotrwałe leżenie w łóżku tylko w przypadkach dużego bólu uniemożliwiającego ruch kręgosłupa lub objawów zespołu korzeniowego. Jak najszybciej należy powrócić do codziennych aktywności, unikając czynności nasilających ból.

Techniki manualne (manipulacje i mobilizacje kręgosłupa) – polegają na uwalnianiu tkanek miękkich w okolicy kręgosłupa. Mogą przynieść ulgę w bólu krótkotrwałym, jednak długotrwałe stosowanie nie daje zwykle efektów. Należy je wykonywać razem z ćwiczeniami fizycznymi, a nie jako jedyną formę terapii. Powinny być prowadzone pod kontrolą doświadczonego lekarza lub rehabilitanta.

Wyciąg lędźwiowy i dekompresja osiowa kręgosłupa – polegają na rozciąganiu kręgów lędźwiowych w sposób dostosowany do masy ciała pacjenta. To zmniejsza ból poprzez odciążenie dysku międzykręgowego. Techniki te mogą być stosowane tylko na zlecenie i pod nadzorem lekarza, po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań.

Ortezy lędźwiowe pomagają utrzymać kręgosłup lędźwiowy w prawidłowej pozycji. Służą głównie jako przypomnienie o poprawnej technice podnoszenia ciężarów i wykonywania skłonów, ale niekoniecznie wpływają na zapobieganie bólom krzyża.

Blokady – zastrzyki z glikokortykosteroidów i/lub środka znieczulającego podane bezpośrednio w obszar, który jest podejrzewany jako źródło bólu; mogą być pomocne jako element leczenia, ale nie powinny stanowić jedynego sposobu terapii. Wykonywane powinny być tylko przez doświadczonego lekarza.

Masaże, joga, akupunktura – jak dotąd nie udowodniono ich skuteczności w leczeniu bólu krzyża. Jeśli jednak przynoszą ulgę i poprawiają samopoczucie, mogą być stosowane jako dodatkowy element rehabilitacji.

Wsparcie psychiczne – ból krzyża, zwłaszcza przewlekły, wpływa negatywnie na nastrój i poczucie własnej wartości. To z kolei pogłębia dolegliwości i zmniejsza szanse na powodzenie terapii. Wiele przypadków pokazuje, że wsparcie psychologiczne (terapia behawioralna, psychoterapia, leki przeciwdepresyjne) jest kluczowym elementem leczenia.

Leczenie operacyjne bólu krzyża

Wskazane jest tylko u niewielkiego odsetka osób z bólem krzyża. Konieczne jest w przypadku zespołu ogona końskiego, guza lub zakażenia kręgosłupa, a także ciężkiego niedowładu wynikającego z ucisku na struktury nerwowe. W pewnych sytuacjach rozważa się także interwencję chirurgiczną u osób z uporczywym zespołem korzeniowym i zwężeniem kanału kręgowego.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Większość przypadków bólu krzyża ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni, a u większości chorych poprawa występuje w ciągu trzech miesięcy. Jednak często dochodzi do nawrotów bólu krzyża. Przykładowo, u co dziesiątej osoby ból ten może utrzymywać się przez dłuższy okres, stając się przewlekłym problemem, który może prowadzić do niepełnosprawności. Mimo to, większość osób z przewlekłym bólem krzyża jest w stanie kontynuować swoją pracę. Dążeniem terapii staje się więc złagodzenie objawów i poprawa komfortu życia. Kluczową rolę odgrywają tutaj odpowiednie działania profilaktyczne oraz lecznicze, zrozumienie schorzenia oraz poprawa sprawności fizycznej i wsparcie psychiczne, co pomaga zmniejszyć liczbę epizodów bólu krzyża.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Po pierwszym ataku bólu w okolicy krzyża, warto zadbać o odpowiednią kondycję kręgosłupa. Ważne jest, aby o niego dbać przez całe życie, ponieważ ból krzyża często powraca.

Jeśli brałeś udział w rehabilitacji, kontynuuj ćwiczenia w domu. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku tygodniach, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Leczenie bólu krzyża jest łatwiejsze we wczesnym stadium, zanim stanie się przewlekły. Niepokojące objawy również wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Co robić, aby zapobiec bólowi krzyża?

Aby uniknąć bólu krzyża lub zmniejszyć ryzyko jego powrotu, należy zadbać o kondycję fizyczną i właściwą postawę ciała poprzez regularne ćwiczenia ogólnie usprawniające, wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, odpowiednią rozgrzewkę i "schładzanie" mięśni.

Wskazane jest pozbycie się nadwagi, stosowanie poduszki pod kręgosłup lędźwiowy przy długotrwałym siedzeniu oraz unikanie ciężkiego podnoszenia przedmiotów. Ważne jest także spanie na średnio twardym materacu, noszenie wygodnych butów na niskim obcasie, odpowiednia dieta dostarczająca wapń i witaminę D oraz rezygnacja z palenia papierosów.

Jaki tryb życia zaleca się osobom z bólami krzyża?

Najważniejsze jest rzucenie palenia papierosów. Wykazano wyraźny związek między paleniem a bólami dolnego odcinka kręgosłupa. Istnieje kilka przyczyn tego związku. Po pierwsze, przewlekły kaszel może prowadzić do uszkodzeń mięśni i więzadeł, co powoduje ból podczas kaszlu. Po drugie, osoby palące zazwyczaj są mniej sprawne fizycznie, co oznacza słabsze mięśnie i nieprawidłową postawę, co z kolei przyczynia się do bólu. Po trzecie, nikotyna zawarta w dymie tytoniowym może hamować procesy naprawcze, co prowadzi do większych dolegliwości bólowych.

Ważne jest również dbanie o sprawność fizyczną i staranie się jej poprawić lub utrzymać na zadowalającym poziomie. Silne mięśnie brzucha i pleców pomagają w zapobieganiu bólom kręgosłupa.

Najlepszą formą aktywności fizycznej jest pływanie, ponieważ wzmacnia naturalnie mięśnie grzbietu. Nadwaga może prowadzić do problemów z postawą, co może z kolei powodować bóle krzyża, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł