Co to jest cholera?
Cholera to poważna i groźna choroba zakaźna przewodu pokarmowego spowodowana przez Gram-ujemną bakterię . Jest to choroba zakaźna bardzo niebezpieczna dla podróżujących, ponieważ nieleczona może prowadzić do śmierci w bardzo krótkim czasie.
Zakażenie występuje zazwyczaj poprzez spożycie zanieczyszczonej, niezagotowanej wody lub żywności, na przykład owoców morza. W rzadszych przypadkach, źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym.
Objawy cholery
Pacjent nie ma gorączki ani bólów brzucha. Głównym objawem jest biegunka o wodnistym wyglądzie, bez śluzu i krwi, o delikatnym, rybim zapachu. Stolce przypominają popłuczyny ryżowe, są wypróżniane bez uczucia parcia i możliwości zatrzymania. Często towarzyszą im wymioty. Drżenia mięśniowe nie są powiązane z gorączką. Odwodnienie rozwija się szybko, szczególnie u małych dzieci, osób starszych i pacjentów z innymi schorzeniami. Może dojść do poważnych zaburzeń rytmu serca, skurczów mięśniowych i osłabienia mięśni. Osoby z biegunką choleryczną stają się apatyczne, stopniowo wykańczają się i tracą zdolność samodzielnego udania się do toalety.
Epidemie cholery
Leczenie cholery
W terapii cholery wykorzystuje się leki przeciwbakteryjne oraz intensywne uzupełnianie płynów, konieczne jest także podawanie ich dożylnie.
Szczepionka przeciwko cholerze
Jest dostępna doustna szczepionka przeciwko cholerze. Osobom dorosłym podawane są 2 dawki szczepionki w odstępie od 1 do 6 tygodni, przy czym drugą dawkę należy podać minimum tydzień przed planowanym wyjazdem. Pamiętać jednak należy o szczepieniu przypominającym, które zaleca się wykonywać co 2 lata w przypadku narażenia na ryzyko zachorowania.
Zapobieganie zachorowaniu na cholerę
Oprócz szczepienia przeciwko cholerze zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny, spożywanie przegotowanej lub w inny sposób uzdatnionej wody, spożywanie bezpiecznych pokarmów (poddanych obróbce termicznej), kwarantannę przez 5 dni od kontaktu z osobą chorą lub z podejrzeniem zakażenia , izolację chorych oraz stosowanie środków ochrony osobistej, zwłaszcza przez personel pracujący przy osobach chorych lub z podejrzeniem zakażenia .