Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroba Crohna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Choroba Crohna
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest choroba Leśniowskiego i Crohna i jakie są jej przyczyny?

Choroba Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna, znana także jako choroba Crohna, jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit, która może występować w każdej części przewodu pokarmowego od jamy ustnej do odbytu.

Charakterystyczną cechą tej choroby są zmiany zapalne występujące odcinkowo w jelicie cienkim lub grubym, oddzielone obszarami zdrowej tkanki. Proces zapalny zaczyna się w błonie śluzowej, a następnie rozprzestrzenia się na wszystkie warstwy ściany przewodu pokarmowego, prowadząc do zniszczenia i włóknienia, co może skutkować powstawaniem przetok i zwężeniami. Najczęstszymi miejscami zmian zapalnych są końcowy odcinek jelita krętego, jelito cienkie, jelito grube oraz same jelito grube.

Przyczyna choroby Leśniowskiego i Crohna nie jest dokładnie znana, ale mikrobiota jelitowa, zmieniana przez czynniki środowiskowe, takie jak dieta, odgrywa prawdopodobnie istotną rolę.

Choroba ma przewlekły przebieg, z okresami zaostrzeń i remisji, ale również może objawiać się ciągłymi dolegliwościami, co może prowadzić do znaczącej niepełnosprawności i konieczności interwencji chirurgicznej w przypadku powikłań. U około 20-30% pacjentów nie obserwuje się postępów choroby w długoterminowej obserwacji.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje choroba Leśniowskiego i Crohna?

Choroba związana z zapaleniem jelit może pojawić się u młodych osób w wieku 15–25 lat lub około 50. roku życia, i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Szczególnie często występuje w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, gdzie zachorowalność sięga 5 przypadków na 100 000 osób rocznie.

Choroba Leśniowskiego i Crohna - objawy

Do ogólnych, niespecyficznych objawów zalicza się: zmęczenie, wzrost temperatury ciała i utrata masy ciała.Objawy miejscowe zależą od położenia, rozległości i zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Często – u 40–50% pacjentów – dotknięty jest końcowy fragment jelita krętego (zapalenie końcowego odcinka jelita), u 30–40% jednocześnie jelito cienkie i grubiejące (zapalenie jelita krętego i grubego), a u 20% tylko jelito grube. Obejmowanie bliższego fragmentu jelita cienkiego jest znacznie rzadsze, a zajęcie górnego fragmentu przewodu pokarmowego lub wyrostka robaczkowego jest wyjątkowe.Obraz kliniczny zależy od lokalizacji zmian: - w klasycznej postaci zapalenia końcowego fragmentu jelita krętego – objawy zaczynają się zwykle subtelnie (bez wyraźnych objawów), czasami początek jest nagły. Czasami pierwszym objawem jest niedokrwistość lub gorączka. U większości pacjentów dominują bóle brzucha (najczęściej w prawym dolnym kwadrancie brzucha, nasilają się po posiłkach) i biegunka. Obecność krwi w stolcu jest rzadka, ale mogą pojawić się nawet smoliste stolce. Rozległe zaatakowanie jelita cienkiego prowadzi do zespołu złego wchłaniania, objawiającego się głównie tłustą biegunką, a także: niedokrwistością, niskim poziomem białka we krwi, niedoborem witamin (szczególnie B12) i zaburzeniami elektrolitowymi. W rezultacie pojawiają się niedożywienie i wyniszczenie, a u niektórych pacjentów – obrzęki.- jelito grube – najczęstszym i często pierwszym objawem choroby jest biegunka. Widoczność krwi w stolcu występuje rzadko. Często obserwuje się bóle brzucha, zwłaszcza przy zajęciu esicy i jelita krętego.- jama ustna – ból w jamie ustnej i dziąsłach, owrzodzenia aftowe- przełyk – trudności w przełykaniu, ból podczas przełykania- żołądek i dwunastnica – bóle brzucha, wymioty- okolica odbytu – guzki skórne, owrzodzenia, szczeliny, ropnie i przetoki okołoodbytowe, mogą być pierwszym objawem choroby u niektórych osób.Dodatkowo u niektórych pacjentów mogą wystąpić powikłania pozajelitowe, takie jak zapalenie stawów.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeśli masz nawracającą biegunkę, bóle brzucha, gorączkę lub nieuzasadnione i niezamierzone utraty masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego lub zmiany okołoodbytowe (ropnie, szczeliny, przetoki), skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych.

Jeżeli masz diagnozę choroby Leśniowskiego-Crohna i zauważysz nasilenie objawów choroby, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, który zadecyduje, czy konieczna jest hospitalizacja czy kontynuacja terapii ambulatoryjnej. Niektóre objawy choroby, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego czy niedrożność, mogą prowadzić do poważnych powikłań i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Choroba Leśniowskiego i Crohna - rozpoznanie

Lekarz najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie dokładne badanie pacjenta. W trakcie badania brzucha u niektórych osób może zostać zauważony nietypowy opór w prawej dolnej części brzucha. Wykonane zostaną dodatkowe badania laboratoryjne krwi, które pomogą w identyfikacji niedoborów oraz ocenie aktywności procesu chorobowego. Niedokrwistość, leukocytoza, nadpłytkowość, przyspieszony OB oraz zmniejszone stężenie białek, hipokaliemia towarzyszyć mogą chorobie Leśniowskiego i Crohna. Dodatkowo, lekarz może zlecić oznaczenie przeciwciał przeciwko drożdżom . W celu dokładniejszego zdiagnozowania stanu jelita, pacjent zostanie skierowany na badanie endoskopowe, takie jak ileokolonoskopia, rektoskopia lub endoskopia kapsułkowa. Badania obrazowe, takie jak USG, TK i MR, pozwolą na ocenę grubości ściany jelita oraz ujawnienie ewentualnych zmian położonych poza przewodem pokarmowym. Badania mikrobiologiczne stolca także mogą zostać wykonane. Na podstawie zebranych danych lekarz będzie mógł postawić diagnozę choroby Leśniowskiego i Crohna.

Choroba Leśniowskiego i Crohna – leczenie

Choroba Leśniowskiego i Crohna to przewlekła choroba, charakteryzująca się okresami zaostrzeń i remisji. Nie istnieje skuteczny sposób na całkowite wyleczenie tej choroby. Nawrót stanu zapalnego w innej części jelita może wystąpić nawet po usunięciu pierwotnego ogniska chorobowego. Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji zmian, nasilenia choroby i obecności powikłań. Sposób postępowania jest dostosowywany w zależności od reakcji na leczenie i tolerancji pacjenta. Leczenie obejmuje zmiany w stylu życia, dietę, stosowanie leków (zarówno na stałe, jak i w okresach zaostrzeń) oraz czasami leczenie operacyjne.

Podstawowe zalecenia obejmują:

  1. Zaniechanie palenia tytoniu – dużą rolę w zapobieganiu nawrotom u palących pacjentów.
  2. Unikanie innych czynników wywołujących zaostrzenia – profilaktyka chorób zakaźnych (zarówno układu oddechowego, jak i przewodu pokarmowego), unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), redukcja stresu.
  3. Uzupełnienie ewentualnych niedoborów: leczenie odwodnienia, korekcja zaburzeń elektrolitowych, niskiego poziomu albuminy oraz niedokrwistości, a w przypadku zajęcia jelita krętego lub jego usunięcia – suplementacja witaminy B12.

Za pomocą diety można wspomóc leczenie w aktywnym okresie choroby. U dorosłych, dieta może być stosowana w celu uzyskania remisji, z wyjątkiem chorych niechcących przyjmować leków. Żywienie pozajelitowe odgrywa istotną rolę w przypadku przetok, zespołu krótkiego jelita oraz leczenia niedożywienia w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Odpowiednie żywienie ma także znaczenie jako profilaktyka i terapia niedożywienia, częstego powikłania tej choroby.

Leczenie farmakologiczne obejmuje terapię skierowaną przeciwko chorobie oraz leczenie objawowe. W leczeniu specyficznym stosuje się:

  • leki przeciwzapalne: glikokortykosteroidy (GKS) – prednizon, prednizolon, budezonid doustnie oraz hydrokortyzon w przypadku choroby o dużym nasileniu dożylnie,
  • leki immunosupresyjne: azatiopryna, metotreksat - stosowane podtrzymująco w okresie remisji,
  • leki biologiczne: infliksymab, adalimumab, wedolizumab, ustekinumab,
  • antybiotyki: stosowane w leczeniu przetok okołoodbytowych metronidazol, cyprofloksacyna, lewofloksacyna.

W terapii objawowej stosuje się leki przeciwbólowe - metamizol, tramadol i leki przeciwkolkowe. Dodatkowo, w przypadku bólu kolkowego można zastosować leki przeciwcholinergiczne oraz leki przeciwbiegunkowe: difenoksylat z atropiną, loperamid oraz w przypadku biegunki po usunięciu jelita krętego, spowodowanej zaburzeniami wchłaniania kwasów żółciowych - cholestyraminę.

Chorzy na chorobę Leśniowskiego i Crohna często poddawani są zabiegom chirurgicznym. Zazwyczaj operacje te są konieczne z powodu miejscowych powikłań (ropnie, przetoki), zwężenia jelit, częściowej niedrożności oraz podejrzenia raka.

Leczenie choroby Leśniowskiego i Crohna skupia się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu zaostrzeń. Pełne wyleczenie jest mało prawdopodobne, jednak istnieją łagodne postacie choroby, które mogą przebiegać bez okresów zaostrzeń.

Rzadkim długotrwałym skutkiem chorób zapalnych jelit jest rak jelita grubego (ok. 1,5% chorych). Czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia to długi czas trwania choroby oraz zajęcie większej części jelita grubego.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Nie należy przerywać leczenia lekami bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy choroby zniknęły. Regularne leczenie w okresie remisji jest najlepszą metodą zapobiegania nawrotom.

Podczas długotrwałego leczenia lekarz zaleca regularne badania kontrolne (np. badania morfologiczne, próby wątrobowe, pomiar stężenia kreatyniny), aby wczesniej wykryć ewentualne powikłania związane z przyjmowanymi lekami.

Ważna jest także profilaktyka osteoporozy, która jest dość częsta u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna ze względu na zaburzenia metabolizmu wapnia i fosforanów (m.in. z powodu trudności wchłaniania witaminy D w jelitach oraz długotrwałego stosowania kortykosteroidów).

Regularne badania endoskopowe są również istotne - u pacjentów z długo trwającą chorobą powyżej 10 lat zalecana jest kolonoskopia co 2 lata.

Choroba Leśniowskiego i Crohna - dieta

Nie ma specyficznej diety zalecanej w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Ważne jest unikanie potraw, które mogą wywołać lub nasilić dolegliwości, takie jak mleko i jego przetwory, pszenica, drożdże, kukurydza, banany, pomidory, jajka i wino. Chorzy powinni unikać spożywania niepasteryzowanych produktów mlecznych. Zaleca się spożywanie umiarkowanych ilości warzyw i owoców, oraz ograniczenie nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, sztucznych środków słodzących i innych substancji mogących zwiększać stężenie markerów stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. W przypadku utrzymujących się objawów choroby, można stosować dietę lowFODMAP. Ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i współpraca z gastroenterologiem i dietetykiem.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na chorobę Leśniowskiego i Crohna?

Nieznana jest dokładna przyczyna tej choroby i nie ma pewności, jak jej zapobiec. Jednak można minimalizować jej nawroty poprzez przestrzeganie zaleceń medycznych, zwłaszcza zaprzestanie palenia papierosów. Osoby, których bliscy cierpią na nieswoiste choroby zapalne jelit, są bardziej narażone na ryzyko choroby, dlatego ważne jest, aby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów poddać się dokładnej diagnostyce.

Stowarzyszenia pacjentów

Forum dostępne dla osób chorujących na nieswoiste zapalenia jelit, ich rodziców, partnerów oraz zainteresowanych. "J-elita" to Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit. Natomiast Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oferuje wsparcie stomijne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł