Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroba Leśniowskiego Crohna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Choroba Leśniowskiego Crohna
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest choroba Leśniowskiego i Crohna i jakie są jej przyczyny?

Choroba Leśniowskiego Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna, nazywana także potocznie chorobą Crohna, jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit, która może dotyczyć dowolnego fragmentu przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, a skończywszy na odbycie.

Charakterystyczną cechą tej choroby są odcinkowe zmiany zapalne w ścianach jelita cienkiego lub grubego, oddzielone obszarami zdrowymi tkanek. Proces zapalny zaczyna się od błony śluzowej, ale stopniowo rozprzestrzenia się na wszystkie warstwy ściany przewodu pokarmowego, prowadząc do jej uszkodzenia i bliznowacenia, co z kolei może skutkować powstawaniem przetok i zwężeń. Najczęstszymi miejscami występowania zmian zapalnych są końcowy odcinek jelita krętego, jelito cienkie i grube, oraz samo jelito grube.

Nie są znane dokładne przyczyny choroby Leśniowskiego i Crohna, ale istnieje przypuszczenie, że istotną rolę odgrywa mikrobiota jelitowa, pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak dieta.

Choroba charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, często wieloletnim, z okresami zarówno zaostrzeń, jak i remisji. Nieleczona może prowadzić do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz konieczności przeprowadzenia operacji z powodu powikłań choroby. Niemniej jednak, u 20-30% chorych obserwuje się brak postępu choroby w długotrwałej obserwacji.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje choroba Leśniowskiego i Crohna?

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest najczęściej diagnozowana w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. W krajach Unii Europejskiej zachorowalność wynosi 5 na 100 000 na rok. Objawy choroby zazwyczaj pojawiają się między 15. a 25. rokiem życia lub około 50. roku życia i występują z podobną częstotliwością u obu płci.

Choroba Leśniowskiego i Crohna - objawy

Do ogólnych, nieswoistych objawów zalicza się osłabienie, wzrost temperatury ciała i utrata masy ciała.Objawy miejscowe są uzależnione od umiejscowienia, rozległości i zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jest zajęty końcowy fragment jelita krętego (ileitis terminalis) u 40-50% chorych, zarówno jelito cienkie, jak i grube (ileocolitis) u 30-40%, a jedynie jelito grube u 20% pacjentów. Rzadsze jest zajęcie bliższego fragmentu jelita cienkiego, a wyjątkowe zajęcie górnego fragmentu przewodu pokarmowego lub wyrostka robaczkowego.Obraz kliniczny zależy od lokalizacji zmian:- klasyczna postać z zajęciem końcowego fragmentu jelita krętego - zwykle rozpoczyna się stopniowo (bez wyraźnych objawów), czasami z ostry początkiem. Czasami pierwszym objawem jest niedokrwistość lub gorączka. Najczęściej dominują bóle brzucha (najczęściej w prawej dolnej części brzucha, nasilające się po posiłkach) i biegunka. Krwi w kale jest rzadko, ale mogą pojawić się nawet smoliste stolce. Rozległe zajęcie jelita cienkiego powoduje zespół upośledzonego wchłaniania, objawiający się głównie biegunką tłuszczową, ponadto: niedokrwistością, hipoproteinemią, niedoborem witamin (zwłaszcza B12) i zaburzeniami elektrolitowymi. Z biegiem czasu mogą pojawić się niedożywienie i wyniszczenie, a u części chorych - obrzęki.- jelito grube - najczęstszym i często pierwszym objawem choroby jest biegunka. Występowanie krwi w kale jest rzadkie. Często pojawiają się bóle brzucha, zwłaszcza przy zajęciu kątnicy i jelita krętego.- jama ustna - ból jamy ustnej i dziąseł, owrzodzenia aftowe- przełyk - dysfagia (trudności z przełykaniem), odynofagia (ból podczas przełykania)- żołądek i dwunastnica - ból brzucha, wymioty- okolica odbytu - wyrośla skórne, owrzodzenia, szczeliny, ropnie i przetoki okołoodbytowe, u niektórych osób mogą być pierwszym objawem choroby.Ponadto czasami u części chorych mogą wystąpić powikłania pozajelitowe, takie jak zapalenie stawów.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeśli występuje nawracająca biegunka, bóle brzucha, gorączka lub nieuzasadnione i niezamierzone utrata masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego lub obecność zmian okołoodbytowych (ropnie, szczeliny, przetoki), należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu odpowiedniej diagnostyki.

Osoby zdiagnozowane z chorobą Leśniowskiego i Crohna, które doświadczają zaostrzenia objawów, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o konieczności hospitalizacji lub kontynuowaniu leczenia ambulatoryjnego. Pewne objawy choroby (np. krwawienie z przewodu pokarmowego czy niedrożność) mogą prowadzić do poważnych powikłań i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.

Choroba Leśniowskiego i Crohna - rozpoznanie

Po pierwsze lekarz przeprowadzi wnikliwe badanie, a następnie zbada pacjenta. W trakcie badania brzucha u niektórych osób można zauważyć nietypowy opór w dolnej części brzucha po prawej stronie. Pacjent zostanie skierowany na dodatkowe testy. Przeprowadzane są badania laboratoryjne krwi, które pomagają w wykryciu niedoborów oraz ocenie aktywności choroby. Chorobie Leśniowskiego i Crohna mogą towarzyszyć różne zaburzenia krwi, takie jak zmniejszone stężenie białek, hipokaliemia i inne. Dodatkowo lekarz może polecić badania przeciwciał przeciwko niektórym substancjom. Przypadki zapalenia jelita grubego wymagają różnych badań, takich jak kolonoskopia, rektoskopia lub endoskopia kapsułkowa. Badania obrazowe, takie jak USG, TK i MR, pozwalają ocenić zmiany w jelitach oraz poza nimi. Wraz z diagnozą choroby Crohna, wykonywane są badania mikrobiologiczne stolca. Na podstawie zebranych informacji lekarz może ustalić diagnozę. W niektórych przypadkach rozpoznaje się nieokreślone zapalenie jelita grubego.

Choroba Leśniowskiego i Crohna – leczenie

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest schorzeniem przewlekłym, które charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji. Brak jest skutecznej metody leczenia tej choroby. Nawrót stanu zapalnego w innym obszarze jelit może wystąpić nawet po całkowitym usunięciu pierwotnego ogniska choroby. Wybór terapii zależy od lokalizacji zmian, stopnia zaawansowania choroby oraz obecności powikłań. Postępowanie jest modyfikowane w zależności od reakcji na leczenie i tolerancji przez pacjenta. Leczenie obejmuje kwestie stylu życia, diety oraz stosowanie leków (zarówno w okresie remisji, jak i zaostrzeń), a czasami także interwencje chirurgiczne.Leczenie żywieniowe jest stosowane jako wsparcie w okresach aktywnej fazy choroby. U dorosłych leczenie to jest prowadzone w celu osiągnięcia remisji, z wyjątkiem sytuacji, gdy pacjent nie wyraża zgody na farmakoterapię. Terapia żywieniowa odgrywa również istotną rolę w leczeniu niedożywienia oraz jako metoda profilaktyczna.Terapia farmakologiczna obejmuje leczenie swoiste oraz objawowe. W leczeniu swoistym stosuje się leki przeciwzapalne, immunosupresyjne, leki biologiczne oraz antybiotyki. Natomiast w leczeniu objawowym stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwcholinergiczne oraz leki przeciwbiegunkowe.Chorzy na chorobę Leśniowskiego i Crohna często poddawani są procedurze chirurgicznej, zwłaszcza jeśli występują powikłania wynikające z choroby (np. ropnie, przetoki).Leczenie tej choroby jest przewlekłe i polega głównie na zapobieganiu zaostrzeniom oraz łagodzeniu ich przebiegu. Mimo braku możliwości całkowitego wyleczenia, istnieją łagodne postacie choroby, które przebiegają bez zaostrzeń.Jednym z rzadkich powikłań chorób zapalnych jelit jest rozwój raka jelita grubego. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jego wystąpienia jest długi czas trwania choroby oraz zajęcie dużej części jelita grubego.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Nie należy przerywać leczenia samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy objawy choroby ustąpiły. Regularne leczenie w okresie remisji jest najlepszą metodą zapobiegania nawrotom.

Podczas długotrwałego leczenia lekarz zleca regularne badania kontrolne (np. morfologię, próby wątrobowe, oznaczenie aktywności kreatyniny), aby wczesniej wykryć ewentualne powikłania związane z przyjmowanymi lekami.

Ważna jest także profilaktyka osteoporozy, która jest częsta u pacjentów z chorobą Leśniowskiego i Crohna ze względu na zaburzenia wapniowo-fosforanowe oraz przewlekłą kortykoterapię.

Monitorowanie endoskopowe również jest istotne - u pacjentów z długotrwałą chorobą konieczne jest badanie kierunkowe w kierunku raka jelita grubego (kolonoskopia co 2 lata).

Choroba Leśniowskiego i Crohna - dieta

Nie ma jednej specjalnej diety zalecanej w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Istotne jest unikanie potraw, które mogą wywołać dolegliwości lub je nasilić, takich jak mleko, pszenica, drożdże, banany, pomidory, jajka i wino. Chorzy powinni unikać także spożywania niepasteryzowanych produktów mlecznych. Dieta powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, a ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans oraz sztucznych środków słodzących. W przypadku utrzymujących się objawów można rozważyć dietę lowFODMAP. Indywidualne podejście do pacjenta i współpraca z gastroenterologiem i dietetykiem są kluczowe w doborze optymalnej diety.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na chorobę Leśniowskiego i Crohna?

Dokładna etiologia choroby nie jest znana i nie ma sposobu na jej zapobieganie. Jednakże możliwe jest zapobieganie nawrotom - kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, zwłaszcza w kwestii zaprzestania palenia papierosów. Osoby, u których występują nieswoiste choroby zapalne jelit w rodzinie, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów powinny poddać się dokładnemu badaniu diagnostycznemu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł